twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Donosowe szczepionki przeciw grypie dla dzieci są już dostępne w aptekach

Od 21 października w aptekach dostępna jest donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci. Innowacyjna formuła podania eliminuje niepotrzebny stres i strach przed ukłuciem igły. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że nowoczesna i bezbolesna formuła podania szczepionki przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci, która w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie – poniżej 1%. Cena szczepionki donosowej to koszt rzędu 80-90 zł.

Każdego roku na grypę choruje 20-30% dzieci w porównaniu do 5-10% dorosłych. Ze względu na częste przebywanie najmłodszych w dużych skupiskach ludzi, takich jak szkoły czy przedszkola, wirus grypy rozprzestrzenia się wśród dzieci błyskawicznie, np. poprzez kichnięcie czy podanie dłoni osobie zarażonej. Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5. r.ż. Dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby oraz powikłania pogrypowe. Szansę na zmianę sytuacji daje wprowadzona szczepionka donosowa dla dzieci od ukończonych 2 lat do poniżej 18. r.ż. Szczepionka znajduje się w aktualnych wytycznych Programu Szczepień Ochronnych ogłoszonych w październiku tego roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Innowacyjna formuła aplikacji wpływa na większą akceptowalność takiej drogi podania przez rodziców i ich pociechy. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że aż 70% rodziców wybiera metodę szczepienia w formie aerozolu donosowego ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem Szczepionka kosztuje 80-90 zł, znacznie mniej niż koszt groźnych dla zdrowia i życia powikłań oraz związanej z nimi hospitalizacji.

W Polsce występuje zatrważająco niski poziom wyszczepialności przeciw grypie wśród dzieci. Szczepienia są szczególnie ważne u najmłodszych między 6. a 59. miesiącem życia, u których dopiero kształtuje się układ odpornościowy. Dzieci boją się bólu, stresują się na widok igły. Donosowa forma podania eliminuje strach dzieci i związane z tym obawy rodziców. Jej wprowadzenie ma szansę zwiększyć odsetek zaszczepionych najmłodszych do nawet kilku–kilkunastu procent – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy ds. Pediatrii.

 

Grypa szczególnie groźna dla najmłodszych

W minionym sezonie grypowym 2018-2019 zgodnie z danymi NIZP-PZH zanotowano 1,9 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wśród dzieci w wieku 0-14 lat. Zdrowe dzieci bez współistniejących chorób są hospitalizowane z powodu powikłań grypy w równym stopniu co dorośli z grup wysokiego ryzyka. Do najczęstszych powikłań wśród dzieci należą powikłania laryngologiczne (zapalenie ucha środkowego) oraz charakterystyczne dla wieku dziecięcego objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (drgawki, zapalenie mózgu, encefalopatia – najczęściej u dzieci poniżej 10. r.ż.). Dzieci, uważane za rezerwuar wirusów grypy, pełnią rolę w transmisji wirusa grypy w środowisku. Są wektorami zakażenia wirusem, zarówno wśród rówieśników, jak i rodziców, dziadków, rodzeństwa i reszty społeczeństwa. Ich zachorowanie sprzyja rozwojowi epidemii. Szacuje się, że zaszczepienie co piątego dziecka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty społeczeństwa o prawie połowę. Zachorowanie na grypę niesie za sobą nie tylko konsekwencje zdrowotne. Na każde 100 zarażonych dzieci poniżej 3. r.ż., przypada 195 dni absencji w pracy rodziców.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK