2019-11-20 Aktualności

Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda świadomość wirusa nawet wśród pracowników ochrony zdrowia. W tym roku - podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, przypadającego na 22-29 listopada, jak też w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. 

Z opublikowanych w tym roku wyników ankiety internetowej przeprowadzonej przez Ewę Janiszewską, Dominikę Plutę oraz Tadeusza Dobosza z Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika, że tylko mniej niż połowa z nas zdaje sobie sprawę, że zakażenie HIV nie jest równoznaczne z AIDS. Około 30% respondentów nie zetknęło się z określeniem „okno serologiczne”. Szczególnie niepokojące są odpowiedzi osób związanych z ochroną zdrowia (pracownicy oraz studenci medycyny): ponad 50% z nich nie umiało poprawnie wskazać, jakie są drogi zakażenia. Jedna piąta spośród nich nie wie, gdzie wykonać testy na HIV, choć lista Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych dostępna jest w internecie od lat! Co więcej, w ankiecie wzięły udział przede wszystkim osoby młode (21-26 lat), pochodzące głownie z dużych miast. Wobec takiego poziomu niewiedzy trudno się dziwić, że ledwie połowa respondentów wiedziała, jaki jest symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV.

Żeby choć trochę zmienić sytuację, ten właśnie symbol – czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” – będzie obecna w przestrzeni miejskiej Warszawy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV oraz w Światowym Dniu AIDS. Ma przypomnieć, jak ważne jest testowanie się w kierunku zakażenia. To bardzo ważne, ponieważ, zgodnie z szacunkami, jak dotąd przebadało się w tym kierunku mniej niż 10% Polaków. Według informacji organizacji pozarządowych wspierających osoby z HIV, mimo rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, nie wszyscy ginekolodzy kierują na testy kobiety w ciąży.

Statystyki są jednoznaczne: liczba zakażeń rośnie. Codziennie wynik „pozytywny” dostają w Polsce 3-4 osoby. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że od początku wdrożenia badań w Polsce do 30 kwietnia 2019 r. zakażenie HIV wykryto u 24 303 osób, AIDS zdiagnozowano u 3692, a zmarło na AIDS – 1418. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku HIV wykryto u 372 osób, u 25 zdiagnozowano AIDS, a 7 osób – zmarło. Tych tragedii można było uniknąć, gdyby poziom wiedzy na temat HIV/AIDS był w Polsce wyższy.

Copyright © Medyk sp. z o.o