2019-11-21 Aktualności

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, palacze żyjÄ… od 10 do 15 lat krócej.Jeden papieros to ok. 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych.  Palenie jest przyczynÄ… nie tylko raka pÅ‚uca, ale także nerek, pÄ™cherza, żoÅ‚Ä…dka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów gÅ‚owy i szyi. Powoduje szereg innych chorób i osÅ‚abia system odpornoÅ›ciowy organizmu. WedÅ‚ug badaÅ„ ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego, z czego okoÅ‚o 2000 osób umiera, chociaż same nigdy nie paliÅ‚y.

Tylko wywoÅ‚ywany paleniem rak pÅ‚uca zabija ponad 20 tys. osób rocznie. Jednak należy pamiÄ™tać, że rzucanie palenia opÅ‚aca siÄ™ w każdym momencie. Jak donosi prestiżowe naukowe pismo „The New England Journal of Medicine”, osoby, które zrobiÅ‚y to w wieku od 25 do 34 lat, od 35 do 44 lat lub od 45 do 54 lat, uzyskaÅ‚y odpowiednio 10, 9 i 6 „dodatkowych” lat życia w porównaniu do tych, które dalej siÄ™gaÅ‚y po papierosy – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Prezes Polskiej Grupy Raka PÅ‚uca.

UkÅ‚ad immunologiczny potrzebuje pół roku, aby siÄ™ zregenerować po zerwaniu z naÅ‚ogiem. Po roku od odstawienia palenia ryzyko zawaÅ‚u serca u palaczy spada o poÅ‚owÄ™. Ryzyko zachorowania na raka pÅ‚uca zmniejsza siÄ™ stopniowo i po kilkunastu latach jest tylko nieznacznie wiÄ™ksze niż u osób, które nigdy nie paliÅ‚y.

O ile szkodliwe skutki uzależnienia od papierosów sÄ… dobrze znane, szkody wynikajÄ…ce z kontynuacji palenia po rozpoznaniu raka sÄ… czÄ™sto lekceważone. Kontynuacja palenia tytoniu przez chorych na nowotwory pogarsza wyniki i tolerancjÄ™ leczenia oraz zwiÄ™ksza ryzyko Å›mierci. Palenie zwiÄ™ksza również ryzyko wystÄ…pienia innego nowotworu i podnosi koszty leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, szpitala GdaÅ„skiego Uniwersytetu Medycznego.

MiÄ™dzynarodowe Stowarzyszenie BadaÅ„ nad Rakiem PÅ‚uc (IASLC) opublikowaÅ‚o dokument "Zaprzestanie palenia tytoniu po rozpoznaniu choroby nowotworowej: Deklaracja MiÄ™dzynarodowego Towarzystwa BadaÅ„ nad Rakiem PÅ‚uca (IASLC)", zalecajÄ…cy podjÄ™cie konkretnych dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu rzucenie palenie przez pacjenta po rozpoznaniu choroby nowotworowej. Wdrażanie Deklaracji w Polsce realizuje Polska Liga Walki z Rakiem

 

E-papierosy lepszÄ… alternatywÄ…?

Nie można traktować e-papierosów jako zdrowych zamienników papierosów tradycyjnych. SÄ… niebezpieczne dla dzieci, mÅ‚odzieży, a także dorosÅ‚ych. WiÄ™kszość e-papierosów zawiera nikotynÄ™, która jest bardzo uzależniajÄ…ca i negatywnie wpÅ‚ywa na prawidÅ‚owy rozwój mózgu mÅ‚odych osób. Ponadto e-papierosy mogÄ… zawierać inne szkodliwe substancje, a ich palenie podnosi ryzyko uzależnienia w przyszÅ‚oÅ›ci.

 

Palenie w liczbach:

  • Co 6 sekund jedna osoba na Å›wiecie umiera w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów
  • Ok. 9 mln Polaków naÅ‚ogowo pali papierosy
  • Palenie tytoniu o 30-40% podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe
  • Ponad 50% palaczy chciaÅ‚oby rzucić palenie
  • Ok. 2 tys. osób umiera co roku w Polsce z powodu biernego palenia
  • 200 mld zÅ‚ może kosztować PolskÄ™ leczenie chorób spowodowanych paleniem tytoniu w ciÄ…gu najbliższych 20 lat.

 

Więcej informacji na temat raka płuca: www.forumrakapluca.pl

Copyright © Medyk sp. z o.o