2019-11-25 Aktualności

Ostatni tydzień listopada (25-29.11.2019 r.) upłynie pod znakiem czwartej corocznej kampanii w mediach społecznościowych #MedSafetyWeek, w której wszystkie organy kontroli leków z całego świata włączą się w działania mające na celu podniesienie świadomości występowania niepożądanych działań leków i znaczenia informowania o ich występowaniu. W tym roku kampania skupi się na polifarmakoterapii z nadrzędnym przekazem, że zgłaszanie działań niepożądanych może chronić pacjentów przyjmujących jednocześnie wiele leków. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych również weźmie udział  w tej kampanii, włączając się w aktywność 57 organów kontroli leków z różnych krajów całego świata.

Polifarmakoterapię definiuje się jako sytuację, w której pacjent przyjmuje jednocześnie 4 lub więcej leków zleconych przez lekarza, leków dostępnych bez recepty lub leków zaliczanych do tzw. medycyny tradycyjnej. Polifarmakoterapia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych poprzez ryzyko zaistnienia interakcji pomiędzy lekami lub żywnością, czy też leczniczymi produktami roślinnymi

Jakkolwiek polifarmakoterapia dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, to każdy kto rutynowo przyjmuje wiele leków w tym samym czasie może zostać obarczony ryzykiem. Należy w to włączyć ludzi cierpiących na przewlekłe choroby, którzy regularnie przyjmują liczne leki. Z badań wynika, że jedna trzecia ludzi, którzy przekroczyli 75. r.ż. stosuje co najmniej 6 leków, a ponad milion ludzi zażywa  8 lub więcej leków każdego dnia.

Urząd Rejestracji zwraca się z prośbą o zgłaszanie przypadków  działań niepożądanych towarzyszących polifarmakoterapii, korzystając z systemu zgłaszania działań niepożądanych funkcjonującego w naszym kraju. Zebranie i analiza danych na ten temat  przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa leczenia wszystkich pacjentów i do wypracowania wskazówek dotyczących właściwego postępowania terapeutycznego .

Tydzień kampanii ma na celu zwrócenie uwagi na ten istotny temat, ale liczy się przede wszystkim codzienne zgłaszanie działań niepożądanych.

Wspólny wysiłek 57 organów kontroli leków uczestniczących w kampanii został zainicjowany przez znajdujący się w Uppsali Centralny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Światowej Organizacji Zdrowia (Uppsala Monitoring Centre, UMC) – the World Health Organisation, WHO),  w porozumieniu z szefami europejskich agencji kontroli leków oraz wspólnej inicjatywy  International Coalition od Medicines Regulatory Authority (ICMRA).

Jest sprawą niezmiernie ważną, by zgłaszać przypadki działań niepożądanych  u pacjentów, których podatność na powikłania polekowe wzrasta z powodu wieku, gdy metabolizm nie jest już tak efektywny jak dawniej, a także u pacjentów bardziej wrażliwych na działanie leków.

Pacjenci, którzy przyjmują wiele leków, mogą także zaobserwować interakcje między lekami występujące  poza ich ciałem, przy przygotowywaniu produktów do ich podania. Każdy opis przypadku pomaga w zrozumieniu korzyści i ryzyka stosowania leków w codziennej praktyce klinicznej i może prowadzić do wykrycia  uprzednio nieznanych działań niepożądanych oraz interakcji lekowych.

Copyright © Medyk sp. z o.o