2020-03-03 Aktualności

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zły słuch nie musi Cię ograniczać” i jest zakrojona na szeroką skalę, gdyż szacuje się, że na poważny niedosłuch cierpi ok. 466 mln ludzi na świecie, a różne zaburzenia słuchu mające wpływ na codzienną komunikację ma ponad 1 mld ludzi. Przytłaczająca większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83% osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 mln.

Problem wad słuchu już dawno stał się chorobą cywilizacyjną. Kiedyś uznawano niedosłuch siedemdziesięciolatka za normalną rzecz, a dotyczy on prawie 3/4 całej populacji w tym wieku. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny, wszechogarniający nas hałas, słuchawki douszne, głośna muzyka od wczesnego dzieciństwa, a także leki ototoksyczne i immunosupresyjne, zaburzenia krążenia czy przemiany materii sprawiają, że ta granica z wieku 70 lat przesuwa się do wieku 50. Na szczęście w Kajetanach możemy pomóc prawie każdemu pacjentowi z zaburzeniami słuchu, od dziecka po stulatka – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchudodaje.

Główne obchody Światowego Dnia Słuchu organizowane są corocznie w siedzibie głównej WHO w Genewie. W ostatnich latach coraz więcej państw członkowskich i agencji partnerskich dołącza do Światowego Dnia Słuchu, organizując szereg działań i wydarzeń w swoich krajach. W Polsce do obchodów czynnie włączył się Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów, organizując wiele aktywności klinicznych i naukowych, m.in.: 56. edycję Window Approach Workshop (WAW), unikalnych w świecie warsztatów chirurgiczno-naukowych przeznaczonych dla specjalistów z całego świata; 86. Akademię Otochirurgii – szkolenie krajowych kadr dla potrzeb diagnozowania, leczenia i rehabilitacji osób z zaburzeniami słuchu w ramach kształcenia podyplomowego w Polsce; przesiewowe badania słuchu realizowane w ramach otwartego dnia przez zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytutu Narządów Zmysłów na terenie: Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy w Szczecinie, Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy w Rzeszowie, Śląskiego Centrum Słuchu i Mowy w Katowicach, Opolskiego Centrum Słuchu i Mowy w Opolu, Małopolskiego Centrum Słuchu i Mowy w Krakowie, Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy w Olsztynie, Pomorskiego Centrum Słuchu i Mowy w Gdańsku, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Słuchu i Mowy w Ciechocinku; otwarte badania słuchu i innych zmysłów na terenie Światowego Centrum Słuchu z wykorzystaniem najnowszych technologii, np. Kapsuły Badań Zmysłów.

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Słuchu 2020 to większa dostępność do nowoczesnych rozwiązań stosowanych w leczeniu wad słuchu oraz regularne badania słuchu, które powinni wykonywać wszyscy, a szczególnie ci, którzy są najbardziej narażeni na jego utratę, np.: dorośli powyżej 50. r.ż., osoby pracujące w hałasie, długo słuchające głośnej muzyki oraz osoby, które miały jakiekolwiek problemy z uszami.

Warto dodać, że Światowy Dzień Słuchu obchodzony jest każdego roku 3 marca, dlatego, że 3.3 symbolizuje kształt uszu. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie.

Copyright © Medyk sp. z o.o