twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Cukrzyca – wyniki raportu Instytutu Ochrony Zdrowia

W Polsce ponad 21 500 osób rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy. Tak wynika z raportu „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia. To ponad 6 razy więcej niż z powodu raka piersi. Pomimo dynamicznego wzrostu chorych na cukrzycę typu 2 oraz uznania przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą niezakaźną pandemię, choroba ta wciąż nie może doczekać się priorytetowego traktowania w naszym kraju. Z uwagi na rosnącą liczbę chorych, systematycznie rosną również koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań – według prognoz, do 2030 r. wzrosną one dwukrotnie i wyniosą blisko 14 mld zł.

Leczenie bólu

Długo oczekiwany przez pacjentów projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu właśnie trafił do konsultacji publicznych i opiniowania. Ostatni etap uzgodnień potrwa do 14 czerwca 2018 r. 
reklama

Koniec sporów o 1% aptek w województwie

NSA po stronie pacjentów i przedsiębiorców

Opublikowano pisemne uzasadnienie kluczowego i precedensowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zapisów o 1% aptek w województwie. NSA potwierdził, że zasada sukcesji uniwersalnej odnosi się do zezwoleń na prowadzenie aptek, a zezwolenia apteczne nabyte w drodze przejęć kapitałowych z mocy prawa przechodzą na nabywcę. W ten sposób Sąd potwierdził prawa przedsiębiorców, którzy w ostatnich kilkunastu latach kupowali apteki, także od Skarbu Państwa. Wyrok podważa wykładnię forsowaną przez inspekcję farmaceutyczną i korporację aptekarską, które w ostatnich latach podjęły działania przeciwko przedsiębiorcom, próbując zmienić sens zapisów o 1%, po kilkunastu latach ich obowiązywania, bez zmiany ich brzmienia przez parlament.

Dzień Farmaceuty

Z okazji Dnia Farmaceuty zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" życzy wszystkim Czytelnikom wykonującym ten zawód jak najwięcej satysfakcji i sukcesów w pracy, wytrwałości w rozwiązywaniu wszelkich problemów i uśmiechu w codziennych kontaktach z pacjentami w aptekach.

Nowa lista refundacyjna

Już jest opubilkowana na stronie Ministerstwa Zdrowia nowa lista leków refundowanych, która bedzie obowiązywała od 1 maja br. Na liście znalazły  się nowe leki w terapii nowotworowej płuca, nerki oraz chłoniaka Hodgkina. Dopisano też sporo nowych leków dla seniorów - program +75 w terapii astmy, POCHP, chorobach oczy i tarczycy.

Pełna lista dostępna na stronie: Ministerstwa Zdrowia 

Krystaliczny siarczan glukozaminy

Nowe dane

Najnowsze dane dotyczące stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZS) potwierdzają: zasadność stosowania tego dostępnego na receptę leku jako jedynej skutecznej formuły wśród glukozamin oraz korzyści jego stosowania w aspekcie efektywności kosztowej opartej na skuteczności klinicznej. Nowe dane przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy i Choroby Zwyrodnieniowej Stawów (ESCEO) w Krakowie (20.04.2018).

Europejski Tydzień Szczepień

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ostatnim tygodniu kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Szczepienia: indywidulane prawo i wspólna odpowiedzialność – to idea przewodnia tegorocznego Tygodnia. WHO zwraca uwagę, że korzyści związane ze szczepieniem mają wymiar nie tylko indywidualny, ale również społeczny, ponieważ dzięki wytworzeniu odporności zbiorowiskowej pozwalają chronić przed groźnymi chorobami najsłabszych, w tym dzieci i seniorów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub wieku nie mogą się zaszczepić. Mniejsza zapadalność na choroby zakaźne, a co za tym idzie mniej wizyt lekarskich, hospitalizacji, ciężkich powikłań oznacza, że szczepienia wiążą się z korzyściami finansowymi dla jednostki i państwa.

Nowa lista leków refundowanych

Ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2018 r. Uwagi do projektu można zgłaszać do 24 kwietnia.

Wyniki badania klinicznego III fazy z użyciem kariprazyny w leczeniu depresji dwubiegunowej

Allergan oraz Gedeon Richter poinformowały o pozytywnych wynikach badania klinicznego III fazy RGH-MD-53 z użyciem kariprazyny w leczeniu dorosłych chorych z dużymi epizodami depresyjnymi w przebiegu chorób dwubiegunowych typu I (depresji dwubiegunowej typu I). W grudniu 2017 r. obie firmy ogłosiły uzyskanie pozytywnych wyników drugiego badania rejestracyjnego (RGH-MD-54) z kariprazyną w leczeniu chorych na depresję dwubiegunową typu I, w którym kariprazyna w dawkach 1,5 mg i 3 mg okazała się statystycznie istotnie skuteczniejsza niż placebo.

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci. W Polsce nowotwór ten rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób rocznie. Ponad połowa z nich umiera przedwcześnie. Sytuacja chorych mogłaby się znacznie poprawić dzięki możliwościom stosowania innowacyjnych, skutecznych terapii, które znacząco przedłużają życie pacjentów, poprawiając jednocześnie jego jakość.

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×