twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci. W Polsce nowotwór ten rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób rocznie. Ponad połowa z nich umiera przedwcześnie. Sytuacja chorych mogłaby się znacznie poprawić dzięki możliwościom stosowania innowacyjnych, skutecznych terapii, które znacząco przedłużają życie pacjentów, poprawiając jednocześnie jego jakość.

100-lecie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju, istnieje od 21 listopada 1918 r. Wraz ze zmieniającą się sytuacją zdrowotną i polityczną kraju oraz rozwojem nauk medycznych, przez lata zmieniały się też funkcje Instytutu, zawsze jednak prowadzona była działalność w kilku podstawowych dziedzinach zdrowia publicznego: o charakterze praktycznym, interwencyjnym, jak o charakterze naukowym i szkoleniowym.W tym roku, pod hasłem "100 lat troski o zdrowie Polaków", przebiegną uroczystości obchodów 100-lecia Instytutu.

reklama

Czas na Apteczne (R)ewolucje

Aż 85% pacjentów aptek uważa, że kultura osobista pracowników jest jedną z najważniejszych cech obsługi w tym miejscu – wynika z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Apteczne (R)ewolucje”. Respondenci wskazują także na szybkość obsługi – prawie 85% i uzyskanie wyczerpującej odpowiedzi od farmaceuty na wszystkie zadane pytania – 84%. Czy aptekarze są świadomi, jak ważna z biznesowego punktu widzenia jest jakość kontaktów farmaceuty z pacjentem? Co determinuje sukces apteki na rynku?

 

CZAS NA WZROK 40+

Kampania edukacyjna

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna CZAS NA WZROK 40+ poświęcona prezbiopii – pogarszaniu się widzenia wraz z wiekiem. Choć prezbiopia to przypadłość, która dotyka niemal wszystkich po czterdziestce, wiedza o niej jest w naszym społeczeństwie wciąż bardzo niewielka. Na prezbiopię cierpi niemal 100% osób po 40. r.ż. Prawie każda z nich odczuwa wyraźne pogorszenie wzroku, które nastąpiło wraz z wiekiem, a 86% wiąże ten stan rzeczy z przekroczeniem progu 40 lat. Jednocześnie tylko co dziesiąty badany słyszał o istnieniu prezbiopii.

Zamiana leków biologicznych na biopodobne w leczeniu onkologicznym

Leki biologiczne zrewolucjonizowały leczenie onkologiczne i spowodowały, że pewne grupy chorych uzyskały szansę na długoletnie przeżycie przy niewielkim ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Po wygaśnięciu okresu ochrony patentowej pojawiają się leki biopodobne, które odtwarzają leki oryginalne, nie są jednak preparatami identycznymi. Na temat zamiennictwa leków biologicznych na biopodobne, ich bezpieczeństwa i skuteczności rozmawiali eksperci obecni na panelu "Terapie biologiczne – bezpieczeństwo i skuteczność dla pacjenta", który odbył się w ramach VII Forum Pacjentów Onkologicznych, organizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Gorzki posmak w ustach

Gorzki posmak to normalna reakcja po zjedzeniu np. sałatki z cykorią lub wypiciu czarnej kawy. Jednak gdy gorycz pojawia się niezależnie od jedzenia, może być związana z problemami stomatologicznymi, wahaniami hormonalnymi, skutkami ubocznymi spożycia leków, a nawet może sygnalizować poważną chorobę.

Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, postrzeganiu świata. Pierwsze symptomy autyzmu można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. r.ż. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

10 lat działalności firmy Bionorica na polskim rynku farmaceutycznym

Niemiecka firma Bionorica, producent ziołowego leku Sinupret, świętuje w tym roku 10. rocznicę obecności na polskim rynku. Z tej okazji pod koniec marca odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa na temat fitoinżynierii i fitotomedycyny, czyli połączenia najnowszych technologii z tym co daje nam natura. Wątkiem najczęściej przewijającym się podczas wykładów prowadzonych przez światowej sławy otolaryngologów, ginekologów, urologów  i naukowców było zastępowanie antybiotyków lekami pochodzenia naturalnego. Według specjalistów nieuzasadnione, notoryczne nadużywanie przez nas antybiotyków powoduje zmianę flory bakteryjnej, a co za tym idzie - niebezpieczne uodpornienie organizmu na antybiotyk. Bionorica oferuje w Polsce dziewięć skutecznych i bezpiecznych leków ziołowych stosowanych w chorobach dróg oddechowych, układu moczowego, układu odpornościowego, w dolegliwościach kobiecych oraz w zaburzeniach snu.

Austriackie gadanie, czyli kocie mleko się wylało

Artykuł 68 Konstytucji RP gwarantuje nam prawo do ochrony zdrowia oraz równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Wszyscy wiemy od dawna, że jest to jedynie pobożne życzenie, ja zaś uważam, że przepowiednia, która w żadnym razie nie może się spełnić. Dlaczego? Jak nie wiadomo dlaczego, to zawsze w grę wchodzą pieniądze. Do znudzenia przypominam blitz-aforyzm noblisty Miltona Friedmana, który brzmi: Nie ma darmowych obiadów. Oczywiście służba zdrowia pod żadną szerokością geograficzną nie jest wolna od tego bezwzględnego twierdzenia.

Ipilimumab zarejestrowany przez KE w leczeniu pacjentów pediatrycznych z czerniakiem

Komisja Europejska rozszerzyła wskazanie dla ipilimumabu o pacjentów pediatrycznych w wieku 12 lat i starszych z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza pierwszą w Unii Europejskiej rejestrację leku immunoonkologicznego we wskazaniu do pediatrycznego zastosowania. Ipilimumab w tym wskazaniu będzie dostępny we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×