twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

W oku cyklonu – COVID-19

O trwającej epidemii koronawirusa napisano już chyba wszystko i społeczna świadomość choroby, jaką on wywołuje jest większa niż śmiertelność spowodowana przez ostatnie dwa miesiące. Eksperci apelują zewsząd, aby unikać kontaktu z dużą liczbą ludzi, ale również z własnymi rękami, bo przenoszą one wirusa skuteczniej niż kichanie czy kasłanie. Okazuje się, że nasze oko jest jedną z dróg, którymi wirus może dostać się do naszego organizmu za pośrednictwem rąk. Według najnowszych doniesień (The Lancet Study) osoba zakażona wirusem może być niebezpieczna dla otoczenia jeszcze zanim pojawią się u niej objawy choroby. Z punktu widzenia diagnostyki okulistycznej jest pewien ważny aspekt, na który  powinni zwracać uwagę okuliści w okresie epidemii koronawirusa. 

reklama

Koronawirus: Jak chronić dzieci i szkoły przed wirusem? Wytyczne UNICEF, WHO i Czerwonego Krzyża

UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż opublikowały dziś nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Obejmują także zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

Akcelerator Terapii COVID-19

Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard przeznaczą wspólnie nawet ​​125 mln dolarów na fundusz zalążkowy, którego celem jest wynalezienie leku na chorobę COVID-19, poprzez stymulowanie badań, rozwoju, oceny i skalowania nowych terapii. Partnerzy projektu zobowiązali się do udostępnienia ewentualnych metod leczenia szerokiemu gronu pacjentów przy zachowaniu przystępnych cen. Celem Akceleratora Terapii COVID-19 będzie ocena skuteczności nowych leków oraz nowych zastosowań dla tych już istniejących, a w dłuższym terminie zajmie się on również innymi chorobami wirusowymi, poza wywołującym aktualną epidemię koronawirusem. Obecnie nie ma dostępnych leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania ani szczepionek pozwalających skutecznie walczyć z COVID-19.

Wpływ niedosłuchu na życie człowieka

Światowy Dzień Słuchu w Senacie RP

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na poważny niedosłuch cierpi blisko pół miliarda osób na świecie, a różne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, ma ponad miliard osób. Z danych WHO wynika również, że średnio83% procent osób na świecie, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jak przekonuje WHO, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 roku liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do 900 mln.

Informacje dla farmaceutów w związku z zagrożeniem koronawirusem

Naczelna Izba Aptekarska

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej poinformowała, że w związku z nadzwyczajną sytuacją potencjalnego rozwoju epidemii koronawirusa farmaceuci otrzymali materiały przygotowane przez zespół Naczelnej Izby Aptekarskiej zawierające informacje na temat wirusa, choroby COVID-19 oraz zaleceń dotyczących postępowania i udzielania informacji pacjentom odwiedzającym apteki. Wszystkie informacje zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o ograniczenie wizyt w poradniach

W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę sezonową oraz pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie! Biorąc pod uwagę fakt, że na niewielkiej powierzchni poczekalni poradni  spotykają się pacjenci z różnymi schorzeniami, o zakażenie nietrudno! To największe siedlisko wirusów i bakterii. Przychodzenie z katarem, czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Światowy Dzień Słuchu

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zły słuch nie musi Cię ograniczać” i jest zakrojona na szeroką skalę, gdyż szacuje się, że na poważny niedosłuch cierpi ok. 466 mln ludzi na świecie, a różne zaburzenia słuchu mające wpływ na codzienną komunikację ma ponad 1 mld ludzi. Przytłaczająca większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83% osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 mln.

Miesiąc świadomości raka jelita grubego

Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego, drugiego  najczęściej występującego na świecie nowotworu wśród kobiet i trzeciego wśród mężczyzn. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. r.ż. Rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii. Aby pomóc chorym, w ramach działań Fundacji STOMAlife, w 13 miastach w Polsce można korzystać z bezpłatnych konsultacji z pielęgniarkami stomijnymi, psychologami i lekarzami specjalistami. Dodatkowo, w ramach Środy z Profilaktyką, 18 marca wolontariusze STOMAlife będą dyżurować w oddziałach wojewódzkich NFZ w całej Polsce.

Światowy Dzień Walki z Otyłością – 1 marca

Rosnącym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące, ponieważ już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

Polipragmazja szczególnie groźna dla starszych osób

Akcja edukacyjna „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”

Aż 1/3 Polaków po 65. r.ż. przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, polipragmazja, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK