twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Wyniki badań nowej insuliny U300

Grupa Sanofi ogłosiła wyniki badania EDITION II wykazujące, że nowa, eksperymentalna insulina U300 zapewnia podobne wyrównanie stężenia cukru we krwi z mniejszą o 23% liczbą epizodów nocnych hipoglikemii u pacjentów, w porównaniu z preparatem Lantus® (insulina glargine [uzyskiwana z użyciem rDNA] w iniekcjach). Wyniki zostały przedstawione  podczas Światowego Kongresu Diabetologicznego Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (ang. International Diabetes Federation) w Melbourne w Australii.

reklama

Codzienne spożywanie błonnika może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Dzienne spożywanie błonnika w diecie na poziomie 7 g może zmniejszać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych (udaru mózgu zakończonego bądź niezakończonego zgonem) oraz wystąpienia choroby wieńcowej. Tak wynika z najnowszej metaanalizy opublikowanej w grudniowym wydaniu British Medical Journal.

Nowa szczepionka przeciwko grypie zarejestrowana w Europie

Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała nową szczepionkę przeciwko grypie – Fluenz Tetra, wskazaną do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat. Jest to pierwsza szczepionka czterowalentna, zawierająca 4 żywe, atentowane szczepy wirusa grypy A i B (typ A-H1N1, A-H3N2 oraz typy B z linii Victoria i Yamagata). Skład szczepionki został oparty na aktualnych, oficjalnych zaleceniach WHO dotyczących grypy sezonowej.

Wpływ diuretyków, β-blokerów i statyn na ryzyko wystąpienia cukrzycy

u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy

β-blokery, statyny i diuretyki  charakteryzują się korzystnym, udowodnionym w badaniach klinicznych działaniem w chorobach układu krążenia. Pomimo niewątpliwej skuteczności tych leków istnieją doniesienia o ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 w trakcie prowadzonej terapii. W najnowszym wydaniu British Medical Journal zostały opublikowane wyniki badania NAVIGATOR, przeanalizowane ponownie pod kątem wpływu stosowania β-blokerów, diuretyków tiazydowych oraz statyn na ryzyko wystąpienia świeżej cukrzycy typu 2 u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy.

Zarejestrowano nowy preparat w leczeniu choroby Peyroniego

Na początku grudnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszy lek w terapii choroby Peyroniego – kolagenazę produkowaną przez bakterie Clostridium histolyticum (Xiaflex). To pierwsza uznana niechirurgiczna metoda leczenia tego schorzenia.

Wpływ β-adrenolityków na redukcję umieralności po zawale serca u pacjentów z POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest czwartą co do częstości przyczyną zgonów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pacjenci z POChP znajdują się grupie osób ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz niższym krótko- i długoterminowym przeżyciem po zawale serca, który stanowi w 1/3 przypadków bezpośrednią przyczynę zgonu. Skuteczność β-adrenolityków w redukcji śmiertelności u osób po zawale serca została udowodniona w wielu badaniach klinicznych. Mogą one również redukować śmiertelność wśród pacjentów z POChP, u których wystąpił ostry zespół wieńcowy.

Antidotum odwracające wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu

Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.

YERVOY® (ipilimumab)

dopuszczony do stosowania w Europie

YERVOY® (ipilimumab) otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
* Pierwszy lek immunoonkologiczny o udowodnionym wpływie na długotrwałe przeżycie1,2 będzie teraz można stosować w Europie na wcześniejszym etapie leczenia zaawansowanego czerniaka.

    
 

reklama

Wpływ szczepień przeciwko grypie na zdarzenia sercowo-naczyniowe u chorych z grupy wysokiego ryzyka

Infekcje górnych dróg oddechowych, których szczyt przypada na okres jesienno-zimowy, mogą być jedną z przyczyn wyjaśniających częstsze występowanie incydentów zakrzepowych u chorych z chorobą niedokrwienną serca bądź chorobą naczyń mózgowych w owej porze roku. W obecnej chwili większość wytycznych zaleca przeprowadzanie uniwersalnych szczepień przeciwko grypie, aczkolwiek ich wpływ na redukcję ryzyka niekorzystnych zdarzeń, na podstawie przeprowadzonych pojedynczych badań, nie został jednoznacznie ustalony.

Opsumit – pozytywna decyzja o dopuszczeniu do obrotu

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną decyzję o dopuszczeniu do obrotu macitentanu (Opsumit), leku wskazanego w długotrwałej mono- bądź politerapii nadciśnienia płucnego u dorosłych pacjentów w klasie WHO II lub III (chorzy odczuwający niewielkie ograniczenie wydolności fizycznej podczas zwykłej aktywności oraz chorzy odczuwający umiarkowane ograniczenie wydolności fizycznej podczas aktywności mniejszej od normalnej).

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK