2013-10-29

Analiza badania fazy II PRECEDENT

przedstawionego na sesji ustnej Europejskiego Kongresu Raka 2013

Firma MSD (znana jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz Endocyte, Inc.(Nasdaq:ECYT) ogłosiły analizę prezentowanych wcześniej danych badania fazy II PRECEDENT, porównującego lek Vintafolide (MK-8109/EC145) - będący koniugatem kwasu foliowego, podawanym łącznie z pegilowaną liposomalną doksorubicyną (PLD) -  z samą PLD, u kobiet chorych na raka jajnika opornego na związki platyny (PROC).

reklama Prenumerata_e-lek
2013-10-28

Skuteczność i tolerancja lurasydonu

Nowy atypowy lek przeciwpsychotyczny dla chorych na schizofrenię

Podczas 26. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP), przy edukacyjnym wsparciu finansowym ze strony firm Takeda i Sunovion Pharmaceuticals Europe, przedstawiono nowe dane wykazujące zarówno krótko- jak i długoterminową skuteczność lurasydonu, atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii. Prezentowane dane dowodzą, że lurasydon ma  szybki początek działania, korzystny profil działań niepożądanych, jest również skuteczną, dobrze tolerowaną i korzystną opcją leczenia dla pacjentów chorych na schizofrenię, u których zmieniano lek.  Lurasydon został zarejestrowany w leczeniu schizofrenii w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Obecnie jest w trakcie oceny rejestracyjnej w Europie.

2013-10-21

W najnowszym wydaniu British Medical Journal naukowcy z Uniwersytetu w Tarragonie (Hiszpania) opublikowali wyniki randomizowanego badania, w którym poddali ocenie wpływ amoksycyliny z kwasem klawulanowym oraz ibuprofenu w postaci doustnej na leczenie niepowikłanego ostrego zapalenia oskrzeli, przebiegającego z wykrztuszaniem bezbarwnej wydzieliny.

2013-10-21

W najnowszym wydaniu pisma Ferility and Sterility opublikowane zostały wyniki dużego retrospektywnego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Wydziału Epidemiologii Nowotworów i Genetyki (będącego częścią Narodowego Instytutu Raka w Stanach Zjednoczonych). Oceniano w nim związek pomiędzy stosowaniem leków indukujących stymulację owulacji - cytrynianu klomifenu i preparatów gonadotropin -  a ryzykiem wystąpienia raka jajnika.

2013-10-16

Nowy lek stanowi mieszaninę indakaterolu i bromku glikopironium (Xoterna/Ultibro Breezhaler). Indakaterol należy do grupy długo działających agonistów receptora β2-adrenergicznego (β2-mimetyków). Bromek glikopironium jest nowym lekiem wykazującym długotrwałe działanie antycholinergiczne (antagonista receptorów muskarynowych).

2013-10-01

Krótkoterminowe przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), nawet przez 7 dni, może istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak wynika z najnowszego badania. Informacje na ten temat opublikowano we wrześniu 2013 r. w American Journal of Pyschiatry.

2013-10-01

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną opinię rekomendującą przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu kanagliflozyny (Invokana), leku przeciwcukrzycowego z grupy inhibitorów nerkowego ko-transportera glukozo-sodowego typu 2 (SGLT-2).  Będzie to drugi, po dapagliflozynie, lek z tej grupy dopuszczony do sprzedaży w Europie.

2013-09-28

W jednym z największych jak dotąd badań dotyczących POChP potwierdzono, że profil bezpieczeństwa i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler®  w dawce 18 µg jest porównywalny. W badaniu wzięło udział ponad 17 000 chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

 

 
 

 

2013-09-11

Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała 3 września 2013 r. lomitapid (Loxjuta), nowy preparat wskazany w leczeniu homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

2013-09-11

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków opublikowała komunikat o konieczności umieszczenia w opisach produktów leczniczych obejmujących antybiotyki z grupy fluorochinolonów rozszerzonej informacji o możliwości wystąpienia poważnego działania niepożądanego pod postacią trwałej neuropatii obwodowej.

2013-08-03

Stosowanie centralnie działających inhibitorów konwertazy angiotensyny (CACE inhibitorów) może zmniejszać częstość występowania zaburzeń poznawczych u pacjentów z otępieniem, niezależnie od poziomu ciśnienia tętniczego w czasie diagnozy – donoszą wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University College Cork w Irlandii. Dodatkowo zaobserwowano również poprawę zdolności poznawczych w ciągu pierwszych 6 miesięcy stosowania tych leków.

2013-07-24

Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała 1 lipca Iclusig (ponatynib), lek przeznaczony do stosowania w przewlekłej białaczce szpikowej (CML) w stadium przewlekłym, fazie akceleracji i w fazie blastycznej oraz w ostrej białaczce szpikowej z obecnym chromosomem Philadelphia (PH+ ALL).

2013-07-12

W dniu 3 czerwca 2013 r. został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków (EMA) awanafil (Spedra), nowy lek przeznaczony do stosowania w zaburzeniach erekcji. Awanafil, podobnie jak dostępne na rynku sildenafil,  wardenafil i tadalafil, należy do grupy nieselektywnych inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5). Leki te poprzez blokadę enzymu fosfodiesterazy zwiększają stężenie cGMP, prowadząc do relaksacji mięśni gładkich i zwiększenia napływu krwi do ciał jamistych prącia.

2013-07-12

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, na którą składają się zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna, jest trzecią sercowo-naczyniową przyczyną zgonu, po zawale serca i udarze mózgu. Jej standardowe farmakologiczne leczenie obejmuje podawanie heparyn drobnocząsteczkowych i doustnych antykoagulantów, co wiąże się z koniecznością wykonywania  wstrzyknięć podskórnych i  regularnych kontroli parametrów krzepnięcia w celu ustalenia dawki  drugiej grupy leków.  Stosowanie doustnego leku z grupy bezpośrednich inhibitorów czynnika Xa – apiksabanu – mogłoby uprościć leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej i wyeliminować powyższe trudności. W celu ustalenia skuteczności takiego postępowania przeprowadzono badanie AMPLIFY, którego wyniki opublikowano w lipcowym wydaniu The New England Journal of Medicine.

2013-07-05

Udar mózgu jest częstym zjawiskiem występującym w ciągu pierwszych kilku tygodni po epizodzie przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) bądź małym udarze niedokrwiennym. W celach prewencyjnych zalecane jest stosowanie leku przeciwpłytkowego w postaci aspiryny. Chińscy autorzy w swoim najnowszym badaniu opublikowanym 26 czerwca w The New England Journal of Medicine starali się potwierdzić tezę, iż połączenie aspiryny z innym lekiem przeciwpłytkowym – klopidogrelem  – odznacza się większą skutecznością w prewencji udaru mózgu po epizodzie TIA  i małego udaru niedokrwiennego.

Copyright © Medyk sp. z o.o