twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pociąg do łykania leków…........

Felieton

Szybkość przekazywania informacji w XXI w. musi powalać na kolana. Przed dwoma godzinami listonosz spadł z roweru w Pasikoniach Dolnych – i już, niemalże w czasie rzeczywistym, o tym wiekopomnym wydarzeniu jest poinformowany wszechstronnie cały glob! Dowiadujemy się, jaka fabryka wyprodukowała feralny rower, ile było takich przypadków w ostatnim stuleciu z podziałem na płeć i grupy wiekowe, jak nazywał się listonosz i na kogo głosował w ostatnich wyborach, do której klasy chodzi jego syn, na co choruje matka listonosza oraz dlaczego nie została zoperowana z powodu odcisków w ramach ostrego dyżuru miejscowego szpitala, w dodatku nie otrzymując z powodu tego schorzenia nawet jednej recepty na leki refundowane. Wypowiadają się: właściciel fabryki rowerów, przewodniczący związku zawodowego listonoszy, koledzy, dyrektor szkoły potomka, burmistrz miasta, rzecznik szpitala, kierownik apteki, a czasami nawet główny bohater. Wszystko to w postaci tzw. setek – czyli kilku zdań ocalałych z 5-10-minutowych wypowiedzi.

Akcje promocyjne w aptece

w świetle bieżącego orzecznictwa sądów administracyjnych (NSA i WSA)

Komentarz przedstawia analizę prawną dopuszczalności prowadzenia w aptekach ogólnodostępnych działalności innego rodzaju niż obrót detaliczny produktami farmaceutycznymi. Stanowi omówienie poszczególnych zagadnień związanych z przeprowadzaniem w aptece pomiarów ciśnienia tętniczego, dermokonsultacji oraz różnego rodzaju akcji promocyjnych w świetle aktualnie obowiązujących regulacji prawnych, w szczególności dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności, oraz praktyki orzeczniczej.

Leczenie dny moczanowej

W ciągu ostatnich 10 lat dokonał się wielki postęp dotyczący zrozumienia patogenezy i leczenia dny moczanowej. W leczeniu hiperurykemii zostały przebadane i wprowadzone do codziennej praktyki lekarskiej nowe leki, w tym febuksostat. Na większe efekty leczenia dny moczanowej powinny wpłynąć wysiłki zmierzające do poprawy stylu życia, zmniejszenia otyłości, dostęp do nowoczesnych, skutecznych leków oraz lepsze prowadzenie choroby przez klinicystów.

Postępowanie w zapaleniu gardła

Artykuł omawia stan wiedzy farmaceutycznej i rynku farmaceutycznego w Polsce na temat leczenia chorób gardła. Zapalenie gardła jest trudnym problemem diagnostycznym i terapeutycznym w praktyce lekarskiej i aptecznej.

Modele w farmakoekonomice na przykładzie cukrzycy

Celem poniższego artykułu jest przedstawienie dostępnych narzędzi farmakoekonomicznych przydatnych w procesie modelowania cukrzycy. Zebrano podstawowe modele wykorzystywane w modelowaniu tej jednostki chorobowej, ze szczególnym naciskiem na modele używane obecnie, takie jak: the Cardiff Diabetes Model, the Sheffield Diabetes Model, the U.K. Prospective Diabetes Study (UKPDS) Model, the Economic Assessment of Glycemic Control and Long-term Effects (EAGLE) Model, the Center for Outcomes Research (CORE) Diabetes Model, the Archimedes Model, the Global Diabetes Model, the University of Michigan Model oraz the Diabetes Decision Analysis and Cost of Type 2 (DiDACT) Model. Ponadto przedstawiono przyszłą rolę modelowania.

Andrographis paniculata „królowa gorzkich ziół”

Andrographis paniculata, andrografolid, laktony diterpenowe.

Andrographis paniculata, znana jako „królowa gorzkich ziół”, jest rośliną należącą do rodziny akantowatych. Rośnie m.in. w Chinach, Tajlandii, Malezji i na Sri Lance. W azjatyckiej medycynie tradycyjnej stosowana jest do leczenia zapalenia gardła, stanów reumatycznych, grypy oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera dwie grupy związków potencjalnie odpowiedzialnych za jej działanie lecznicze: laktony diterpenowe i flawonoidy. W poniższej pracy przedstawiono przegląd piśmiennictwa na temat niezwykłych właściwości farmakologicznych Andrographis paniculata.

Biologia systemów i analiza sieci jako wsparcie dla poszukiwania nowych strategii farmakoterapii

Prowadzenie wysoce pragmatycznych badań przy projektowaniu nowych leków musi uwzględniać ogromny postęp, jaki dokonuje się w naukach podstawowych i nowych technologiach, co wymaga wsparcia ze strony biologii komputerowej oraz technik modelowania matematycznego. Jednym z narzędzi bioinformatycznych jest analiza sieci wykorzystywana do badań nad mechanizmami funkcjonowania złożonych systemów biologicznych. Dane
z badań molekularnych genomiki, proteomiki czy metabolomiki dostarczają poszczególnych „cegiełek” budujących wewnątrzkomórkową sieć zależności między biomolekułami, a integracja uzyskanych wyników pozwala na stworzenie wielopoziomowego układu stanowiącego system biologiczny komórki.

Magnez – niezbędny dla organizmu

Magnez jest pierwiastkiem bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, biorącym udział w aktywności ponad 300 enzymów. Objawy niedoboru magnezu w zależności od jego nasilenia mogą powodować różnorodne objawy kliniczne, z poważnymi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego włącznie. Niebezpieczne mogą też okazać się rzadziej występujące ciężkie stany hipermagnezemii. Suplementacja magnezem stosowana jest często w zapobieganiu i leczeniu bardzo różnorodnych schorzeń, np. choroby niedokrwiennej i zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, cukrzycy, astmy, osteoporozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, migren i stanów depresyjnych. Preparaty zawierające magnez są bardzo popularne wśród pacjentów, głównie jako suplementy diety.

Pierwiosnek nie tylko zwiastun wiosny!

Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis L.) oraz Pierwiosnek wyniosły (Primula eliator L.), są gatunkami występującymi powszechnie w Europie i Azji (również w Polsce). Zarówno korzenie, jak i kwiaty pierwiosnka należą do surowców bogatych w saponiny triterpenowe i glikozydy fenolowe. Preparaty z nich otrzymywane (odwary, wyciągi i nalewki) działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo, przeciwzapalnie, napotnie, moczopędnie i spazmolitycznie. Z tego względu stosowane są do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, łagodzenia stanów zapalnych układu moczowego, w przeziębieniach oraz stanach wzmożonego napięcia nerwowego.

Decyzje w sprawie reklamy aptek sprzecznej z prawem

komentarz prawny

Nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: DzU z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) – dalej pr. farm. – dokonana przez ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (DzU Nr 122, poz. 696 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2012 r. wprowadziła nowe, bardziej rygorystyczne przepisy zakazujące prowadzenia reklamy aptek. Na gruncie nowych przepisów pojawiły się już pierwsze orzeczenia inspektoratów farmaceutycznych. Ciekawe wnioski płyną głównie z analizy decyzji wydanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie.

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×