twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Legalne użytkowanie konopi nadal niebezpieczne

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 r. dostępne są na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. Według doniesień medialnych w ostatnim czasie doszło do zatrzymania pacjenta stosującego terapię z wykorzystaniem legalnie zakupionych konopi medycznych. Jednocześnie zabezpieczono dużą ilość suszu, uniemożliwiając tym samym choremu dalszą terapię. Powodem zatrzymania było podejrzenie posiadania substancji zabronionych, czyli marihuany rekreacyjnej.

reklama

Światowy Dzień Serca

29 września

Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52% zgonów wśród kobiet i 41% u mężczyzn. Dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23% i 26% kobiet i mężczyzn.  Przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wiele, jednak jak pokazują badania, najczęstszymi z nich są: mała aktywność fizyczna (57%), nadciśnienie tętnicze (33%), palenie papierosów (28%) oraz otyłość (22%).  

Podsumowanie kampanii "Po pierwsze farmaceuta"

Ponad 16 mln osób obejrzało spot kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” zainicjowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm. Podsumowanie trwającej 7 miesięcy kampanii promującej zawód farmaceuty odbyło się 26 września 2019 r. w warszawskim Teatrze Syrena podczas Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Kampania miała za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. W ramach kampanii nakręcono spot wizerunkowy promujący zawód farmaceuty. Zagrała w nim prawdziwa farmaceutka wyłoniona na castingu zorganizowanym przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Dzień Aptekarza

26 września

26 września zgodnie z wielowiekową tradycją świętujemy Dzień Aptekarza. Życzymy wszystkim farmaceutom, by wykonywana z takim oddaniem praca przyniosła im jak najwięcej satysfakcji, a pacjenci docenili ten wysiłek i chęć niesienia pomocy. Życzymy również pracownikom aptek wytrwałości w wykonywaniu wszystkich obowiązków, dużo sukcesów i uśmiechu w codziennych kontaktach z klientami. Mmay nadzieję, że ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, zostanie właściwie doceniony, a zmiany zachodzące w branży farmaceutycznej przyniosą znaczącą poprawę warunków pracy.

 

                                                                         Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

Polfarmex S.A. partnerem głównym prestiżowej Nagrody Pokoju 2019

Polfarmex S.A. to jedna z najstarszych polskich firm farmaceutycznych na rodzimym rynku. W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny  światowej wsparła niezwykły projekt, jakim jest Nagroda Pokoju. Nagroda Pokoju to wyróżnienie, przyznawane przez międzynarodową kapitułę osobom zasłużonym w szerzeniu światowego pokoju i porozumienia ponad podziałami. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest wybitny artysta-malarz, Wojciech Siudmak. Nagroda jest jedną z części większego projektu – Światowego Projektu Pokoju, będącego hołdem artysty dla brata – ofiary niemieckiego ataku na Wieluń, od którego 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa.

Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi

Według WHO w 2018 r. nowotwory stanowiły drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie – spowodowały śmierć ok. 9,6 mln osób. Wśród nich są również nowotwory układu krwionośnego, które diagnozowane są coraz częściej. Eksperci podkreślają, że im szybciej wykryje się chorobę hematologiczną – tym większe szanse na powodzenie terapii. Niespecyficzne objawy chorób krwi i szpiku niekiedy opóźniają jednak diagnozę. Eksperci kampanii "Odpowiedź masz we krwi" cały rok zwracają uwagę na to, że morfologia krwi obwodowej może uratować życie. Jednak we wrześniu, Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi, szczególnie zachęcają do badań.

Nowe wyniki badania badania – stosowanie NOAC w leczeniu zakrzepicy żył mózgu

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła publikację pierwszej analizy wyników badania RE-SPECT CVT® – pierwszego eksploracyjnego, prospektywnego, randomizowanego, kontrolowanego badania, w którym oceniano stosowanie NOAC u chorych z zakrzepami w żyłach lub zatokach żylnych mózgu. Oceniano w nim skuteczność i bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu oraz warfaryny w skorygowanej dawce u chorych na zakrzepicę żył mózgu (CVT).

Profilaktyka udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków

Dziesiąta rocznica ogłoszenia wyników badania RE-LY®

Opublikowane w 2009 r. wyniki randomizowanego badania RE-LY®, po raz pierwszy wykazały, że doustny lek przeciwzakrzepowy niebędący antagonistą witaminy K (NOAC) jest bezpieczniejszy i co najmniej tak samo skuteczny jak warfaryna w profilaktyce udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. Był to pierwszy od ponad 50 lat, tak istotny postęp naukowy w leczeniu przeciwzakrzepowym. Dziesiąta rocznica ogłoszenia wyników przełomowego badania RE-LY® stanowi okazję do podsumowania dekady innowacji w profilaktyce udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

Lekarze powinni rekomendować szczepienia przeciw grypie

Z epidemiologicznego punktu widzenia jest niezmiernie istotne, by pacjenci mogli skorzystać ze szczepień przeciw grypie możliwie najwcześniej po rozpoczęciu sezonu szczepień. Warto pamiętać, że zaszczepić się warto jednak także nawet, gdy w populacji krąży wirus grypy w grudniu, styczniu czy nawet w marcu. W ciągu 7 dni od zaszczepienia wytwarzane są przeciwciała, których poziom wzrasta w miarę upływu czasu.

Szczepionki przeciw grypie na sezon 2019/2020 są już dostępne

Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna na polskim rynku. Dostępność szczepionek przeciw grypie jest dziś szczególnie istotna, ponieważ Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek w aktualnym sezonie, ukazały się z blisko miesięcznym opóźnieniem w stosunku do lat ubiegłych.

reklama
Lek w Polsce

ISSN: 1231-028X

IC: 59.10 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK