twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Długotrwałe stosowanie kwasu acetylosalicylowego (ASA) w dawce 100 mg może zwiększać ryzyko nowotworów

Kwas acetylosalicylowy (ASA) jest powszechnie stosowanym lekiem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych na świecie. W tym celu podawany jest w dawkach od 80 do 325 mg na dobę u dorosłych osób. Wśród najczęstszych działań niepożądanych ASA w tej dawce można wymienić powikłania krwotoczne. Wyniki ostatnio opublikowanego badania klinicznego ASPREE (Aspirin in Reducing Events in the Elderly) wykazały wzrost śmiertelności w grupie pacjentów w podeszłym wieku po ok. 5 latach przyjmowania ASA w dawce 100 mg w porównaniu z grupą otrzymującą placebo, a najczęstszą przyczyną zgonów były choroby nowotworowe.
reklama

Produkty z pogranicza. Przykłady. Cz. II

Przy wprowadzeniu do obrotu niektórych produktów powstaje pewien problem z ich jednoznaczną klasyfikacją. Zaklasyfikowanie produktów do odpowiedniej grupy wskazuje, jakie prawo należy stosować. Ma to swoiste konsekwencje w zakresie rejestracji danego produktu, wymogów co do jego wytwarzania, transportu czy obrotu, ale także co do jego reklamy. Według prawa, ale też zasad etycznych produkt nie może bowiem wprowadzać pacjenta/konsumenta w błąd. W pierwszej części artykułu przedstawiono porównanie pogranicza oraz problemów klasyfikacji w różnych grupach produktowych pod względem obowiązujących przepisów prawnych. W drugiej części zebrano praktyczne przykłady różnego rodzaju pogranicza.

Niealergiczne wykwity skórne w praktyce aptecznej

Wykwity skórne to jednakowego rodzaju zmiany skórne, będące objawem choroby skóry (dermatozy) bądź zaburzenia ogólnoustrojowego. Pojawiają się w wielu schorzeniach, m.in. w ospie wietrznej, półpaścu, trądziku, łojotokowym zapaleniu skóry oraz pieluszkowym zapaleniu skóry. Do dyspozycji farmaceuty pozostaje cała gama produktów OTC, w których znajdują się przede wszystkim składniki osuszające, łagodzące, przeciwzapalne, miejscowo znieczulające, a niekiedy także przeciwbakteryjne.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, każdego roku 6 tys. osób. Liczba chorych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła dwukrotnie, obecnie w Polsce z nowotworami hematologicznymi zmaga się ponad 100 tys. osób. Eksperci podkreślają, że nowotwory krwi i szpiku mogą być skutecznie leczone. Kluczem jest wczesne ich wykrycie. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami. Jak podkreśla Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych: (...) to dobra okazja, aby przypomnieć, że jedno proste badanie – morfologia krwi obwodowej, może uratować życie.

FIRMA SERVIER OTWIERA NOWĄ SIEDZIBĘ

Servier Pharmaceuticals, amerykańska filia globalnej grupy farmaceutycznej Servier, otworzyła nową siedzibę w Bostonie. W ciągu najbliższych kilku lat firma podwoi zatrudnienie, aspirując do miana jednej z największych firm działających w biotechnologicznym klastrze zlokalizowanym w Massachusetts. W Stanach Zjednoczonych działalność Grupy będzie skoncentrowana na badaniach oraz rozwoju w zakresie terapii i opieki onkologicznej. Pomóc w tym mają m.in. partnerstwa z lokalnymi uczelniami - MIT oraz Harvardem.

Koalicja Serce dla Cukrzycy

Koalicja Serce dla Cukrzycy rozpoczęła działania, które mają na celu poprawę opieki nad pacjentami z cukrzycą i powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do 2030 r. zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy nawet o 100%. Najczęstsze powikłaniami cukrzycy to problemy sercowo-naczyniowe. Pacjenci z takimi powikłaniami stanowią ok. 80% wszystkich chorych z cukrzycą. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest zbyt mała wiedza pacjentów na temat tej choroby i jej powikłań oraz brak dostępu do kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentami diabetologicznymi. Dlatego też wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych Polska Unia Organizacji Pacjentów powołała Koalicję Serce dla Cukrzycy.

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi

Komentarz Polskiego Panelu Ekspertów

Istnieje wiele gotowych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, które zaimplementowane w Polsce, mogłyby relatywnie szybko poprawić efektywność i jakość służby zdrowia. Kraje, które osiągnęły najlepsze wyniki, mierzą i oceniają jakość świadczonych usług. Wiele z nich ma jasno zdefiniowany czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne, a opieka nad pacjentem jest skoordynowana – wynika z raportu „Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi – komentarz Polskiego Panelu Ekspertów”. Raport powstał na podstawie danych Indeksów FutureProofing Healthcare, które umożliwiają porównanie systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach UE.

Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza

Jak uniknąć zachorowania

Zbliża się lato i lęk przed kleszczami rośnie. Kleszcze mogą przenosić wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, nie tylko boreliozę (wywoływaną przez bakterie), ale również groźne kleszczowe zapalenie mózgu (KZM, wywoływane przez wirusy). Jak podaje portal Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP PZH) szczepienia.info – trwają prace nad szczepionką przeciw kleszczom: „Jeżeli udałoby się opracować taką szczepionkę, jeden preparat chroniłby przeciwko wielu chorobom przenoszonym przez kleszcze. Perspektywa ta wydaje się kusząca, ponieważ na część chorób przenoszonych przez kleszcze nie mamy dostępnych leków.” 

reklama

Przełomowe wyniki badań w leczeniu ZUM

Pierwsza Ogólnopolska Rada Naukowa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Podczas majowego kongresu, zorganizowanego przez firmę Bionorica, przedstawiono wyniki najnowszego badania klinicznego III fazy z zastosowaniem produktu leczniczego  Canephron® , które podkreśla zasadność stosowania fitoterapii w leczeniu ostrych niepowikłanych zapaleń pęcherza. W randomizowanym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniu III fazy z podwójnie ślepą próbą u 659 kobiet z ostrym, niepowikłanym zakażeniem dróg moczowych (ostrym niepowikłanym zakażeniem pęcherza moczowego) stwierdzono, że produkt leczniczy Canephron®  wykazuje porównywalną skuteczność do terapii z użyciem fosfomycyny z trometamolem.

 

Dzień Farmaceuty

Z okazji Dnia Farmaceuty, który obchodzimy 14 maja, życzymy wszystkim farmaceutom, aby ich trudna i tak odpowiedzialna praca była doceniana i przynosiła jak najwięcej satysfakcji. Życzymy także sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
 
                                                        Zarząd i pracownicy Wydawnictwa Medyk
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK