twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. Z wiekiem organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą być pomocne w spowalnianiu procesów starzenia się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Wykazano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę tego białka w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób ze zwyrodnieniami kości i stawów.
reklama

Nowe leki dla osób zmagających się z depresją

Na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. znalazły się nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Depratal (duloksetyna) jest refundowany we wskazaniu „Leczenie dużych zaburzeń depresyjnych, a Brintellix (wortioksetyna) – we wskazaniu „Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Na liście aptecznej znalazła się również Trevicta (paliperidon), stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która jest dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

 

Pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus)

skład chemiczny, aktywność biologiczna oraz znaczenie w fitoterapii

Przedstawione w pracy gatunki roślin: pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus), to gatunki o cennym działaniu leczniczym, znane w tradycyjnej medycynie w różnych rejonach świata. Surowcami farmaceutycznymi pozyskiwanymi z T. majus są: ziele, kwiat oraz liście, a z P. sidoides i A. rusticana – korzeń. Za aktywność biologiczną P. sidoides odpowiadają specyficzne kumaryny, a za aktywność T. majus i A. rusticana – glukozynolaty. Gatunki te współcześnie wykorzystywane są najczęściej w leczeniu infekcji dróg oddechowych, często w preparatach złożonych. Najnowsze badania naukowe dowodzą także innych, istotnych działań biologicznych wymienionych surowców, m.in. działania przeciwzapalnego, antyoksydacyjnego, immunomodulującego, przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwwirusowego, co wpływa na coraz szersze wykorzystanie ww. surowców w nowoczesnej fitoterapii.

Nowe leki dla cukrzyków

Liczne zmiany nastąpią na liście aptecznej w zakresie terapii cukrzycy, w wyniku czego diabetycy zyskają nowe leki m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum), stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy. Kolejną dostępną od stycznia możliwością terapeutyczną będzie lek Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin.

Komunikat ws. realizacji e-recept w sytuacji niezgodności danych zawartych w jej warstwie graficznej i technicznej

Ministerstwo Zdrowia informuje, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej –  przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty. W sytuacji niezgodności pomiędzy ww. danymi można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika z danych wskazanych w części technicznej e-recepty.

Praca i praktyka - bezpłatne ogłoszenia

Szanowni Państwo,

Na naszej stronie internetowej oferujemy Państwo możliwość zamieszczenia bezpłatnego ogłoszenia dotyczącego zatrudnienia i stażu w aptekach. Mogą Państwo zamieścić tu  krótki anons dotyczący oferty pracy dla farmaceuty i technika farmaceutycznego w kierowanej przez Państwa aptece.

Również farmaceuci i technicy farmaceutyczni poszukujący pracy w aptece mogą nadsyłać swoje oferty.

Nasz portal ułatwi kontakty zawodowe wszystkim osobom zainteresowanym pracą w aptekach.

Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci

Zakażenie górnych dróg oddechowych – przeziębienie i grypa są najczęstszymi chorobami u dzieci. Przeziębienie może wywoływać ponad 200 różnych wirusów. Grypa jest infekcją układu oddechowego wywołaną wirusem grypy typu A, B lub C. Grypa uderza szybciej niż przeziębienie i powoduje gwałtowne nasilenie objawów ogólnych i miejscowych. Pierwszymi objawami przeziębienia są: uczucie drapania w gardle, katar lub zatkany nos i kichanie. Dzieci z przeziębieniem mogą czuć się zmęczone i mieć ból gardła, kaszel, ból głowy, łagodną gorączkę, bóle mięśni oraz stracić apetyt. Grypa powoduje wysoką gorączkę, bóle mięśni i dreszcze oraz kaszel. Leki zwalczające objawy grypy i przeziębienia (bez powikłań) dostępne są bez recepty.

"Lek w Polsce" 2019 - roczny spis treści

Redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" (wersja elektroniczna ISSN 2353-8597; wersja drukowana ISSN 1231-028X) przedstawia spis artykułów, które zostały opublikowane na łamach naszego czasopisma w 2019 r. Roczny spis treści dostępny jest dla wszystkich czytelników i prenumeratorów.

Wzorce żywieniowe, suplementacja i składniki odżywcze w płodności kobiet

W wyniku wielu zmian społecznych w ostatnich latach odnotowany został znaczny spadek płodności, osiągając najniższy dotychczasowy poziom. Określenie czynników wpływających na płodność człowieka, które można modyfikować, takie jak dieta, ma zatem istotne znaczenie kliniczne dla samego pacjenta i dla zdrowia publicznego. Właściwy poziom poszczególnych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen, są ważne dla jakości oocytów, dojrzewania, zapłodnienia i implantacji. U kobiet, u których zdiagnozowano niepłodność, zaobserwowano niższy niż zalecany poziom niektórych witamin (kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D). Spożycie większego odsetka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek pochodzenia roślinnego zwiększa płodność. Odpowiednie stężenie witaminy C i E warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu w okresie perikoncepcyjnym. Suplementacja ma niewielki, ale korzystny wpływ na płodność u zdrowych i niepłodnych kobiet, włączając w to krótsze staranie się o dziecko oraz większą szansę na zajście w ciążę. 

Farmakoterapia choroby hemoroidalnej

Połączenia tętniczo-żylne w obrębie odbytu mają strukturę ciał jamistych. Między układem tętniczym a żylnym odbytu znajdują się liczne połączenia naczyniowe. Hemoroidy umiejscowione są powyżej linii grzebieniastej odbytu, w obszarze pozbawionym receptorów przewodzących ból. Wynika z tego pierwszy wniosek odnoszący się do obrazu klinicznego choroby hemoroidalnej – ból nie jest objawem charakterystycznym dla tego schorzenia, o czym poniżej. Hemoroidy spełniają u człowieka m.in. rolę gazoszczelną, ponieważ odpowiadają za ok. 15% ciśnienia spoczynkowego w kanale odbytu.
reklama
Lek w Polsce - wersja papierowa

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK