twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Kontrowersje wokół projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

W ostatnim czasie dwie organizacje pracodawców – Business Centre Club oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” opublikowały uwagi do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Naczelna Izba Aptekarska nie zgadza się z tymi stanowiskami, dlatego odniosła się do najważniejszych kwestii w nich poruszonych.

Zdrowie pacjenta jest ważne. Interes pracodawców jest (naj)ważniejszy? 

Zdaniem BCC, projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zwiększa kompetencje samorządu aptekarskiego poprzez możliwość podjęcia uchwały o pozbawieniu farmaceuty prawa wykonywania zawodu. To uprawnienie, stwarzać może – jak niesłusznie twierdzą przedstawiciele tej organizacji – ryzyko naruszenia praw nie tylko samych farmaceutów, ale również pacjentów. Największym zmartwieniem w tym przypadku jest dla BCC norma art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2018, poz.1302, z późn.zm.), zwanej dalej „p.p.s.a.”, zgodnie z którą „Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności”.

reklama

Światowy Dzień Rzucania Palenia

21 listopada

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej.Jeden papieros to ok. 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych.  Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Powoduje szereg innych chorób i osłabia system odpornościowy organizmu. Według badań ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego, z czego około 2000 osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.

Zbyt mała wiedza na temat HIV

Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda świadomość wirusa nawet wśród pracowników ochrony zdrowia. W tym roku - podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, przypadającego na 22-29 listopada, jak też w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. 

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

28 stycznia 2020 r.

35. edycja kongresu odbędzie się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie, w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania brzmi: „Rok 2020: Sektor farmaceutyczny w  obliczu zmian”. Kongres organizuje Europejskie Centrum Biznesu. Podczas prelekcji zostaną poruszone szczególnie istotne aspekty prawne, regulacyjne i podatkowe, odnoszące się do podmiotów rynku farmaceutycznego. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.

reklama

nowy numer czasopisma "Lek w Polsce" 10/2019

Nadeszła jesień – na razie łagodna, ale nie łudźmy się, z każdym dniem pogoda nie będzie ulegać poprawie. Staramy się być konsekwentni, ponieważ wiemy, że w aptekach zjawiskiem dosyć powszechnym jest duża rotacja personelu, przychodzą nowi, młodzi pracownicy, zatem naszym zadaniem jest powtarzanie niektórych tematów, zwłaszcza związanych z sezonowymi zachorowaniami na infekcje górnych dróg oddechowych (GDO), w tym z chorobą przeziębieniową,  oraz często występującymi izolowanymi objawami nieżytu górnych (i często wtórnie – dolnych) dróg oddechowych. Artykuły zawierają materiały pozornie nakładające się na siebie, jednak przy uważnej lekturze widzimy, że te same preparaty i metody lecznicze przedstawione są przez różnych autorów w odmiennych konfiguracjach. A więc prezentujemy „bolus jesienny”. Wiemy, że infekcje GDO to numer jeden wśród zachorowań u pacjentów szukających w aptece pomocy w samoleczeniu. Zanim wytoczymy cięższe działa, warto zastosować Naturalne preparaty w leczeniu i profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, które są bezpieczne i w dużym odsetku przypadków zapobiegają lub powstrzymują wczesne stadia choroby, a są pomocne także jako adiuvans w leczeniu bardziej zaawansowanych i cięższych przypadków. Zresztą dokument europejski (EPOS) oficjalnie uznaje fitoterapię za część schematu postępowania w niepowikłanym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok, w celu wspomagania procesów oczyszczania górnych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Leczenie kaszlu w praktyce lekarskiej i farmaceutycznej

Kaszel, czyli reakcja odruchowa organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych błony śluzowej górnych dróg oddechowych, może występować jako izolowany objaw lub towarzyszyć innym symptomom. W zależności od obecności lub braku wydzieliny dróg oddechowych, a także czasu trwania (kaszel ostry, podostry lub przewlekły) i jego nasilenia, należy zaplanować dalsze postępowanie. Leczenie kaszlu powinno przede wszystkim polegać na likwidacji jego przyczyny. Jeśli jednak jej usunięcie jest niemożliwe bądź nieskuteczne, można wdrożyć leczenie przeciwkaszlowe preparatami działającymi ośrodkowo jak dekstrometorfan, butamirat, kodeina lub działającą obwodowo lewodropropizyną. W przypadku kaszlu produktywnego korzystne natomiast może być zalecenie leków wykrztuśnych, np. gwajafenezyny, acetylocysteiny lub bromheksyny.

Choroba przeziębieniowa u dorosłych

Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Zwykle jest wywoływana przez różne rodzaje wirusów, najczęściej przez rinowirusy. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (gdy chory kaszle, kicha lub mówi), a także przez kontakt z osobą przeziębioną lub zakażonymi przedmiotami (naczynia, ręczniki lub telefony). Większość ludzi wraca do zdrowia po przeziębieniu w ciągu tygodnia lub 10 dni. Objawy przeziębienia zwykle pojawiają się od 1 do 3 dni po ekspozycji na wirus wywołujący przeziębienie. Objawy, które mogą różnić się w zależności od osoby, obejmują: katar lub zatkany nos, ból gardła, kaszel, łagodny ból głowy, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów. Leki na przeziębienie i kaszel dostępne bez recepty (OTC) mogą pomóc złagodzić objawy u dorosłych i dzieci. Aby złagodzić uciążliwe objawy przeziębienia, stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, krople i aerozole na katar oraz preparaty przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

SHECELL dermatologic SKÓRA DOJRZAŁA

Skład: Biopolimer DIBUSHILED PRO-HEAL™, Glycofilm® 1.5P., Matrixyl® Synthe’6™, ceramidy, alantoina, pantenol, witamina E, olej abisyński, nowoczesne filtry UVA i UVB.

Działanie: Wyraźnie zwiększa nawilżenie, elastyczność, jędrność oraz gęstość skóry. Redukuje i wygładza zmarszczki. Poprawia owal twarzy. Nadaje skórze zdrowy koloryt. Pozostawia delikatny film ochronny na powierzchni skóry.

Wskazania: Codzienna pielęgnacja skóry dojrzałej.

Stosowanie: 2 razy dziennie rano i wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy. 

Opakowanie: tuba 40 ml.

Podmiot odpowiedzialny: Producent - Celther Polska Sp. z o.o. Dystrybutor - LEK-AM Sp. z o.o.

Cena: 52 zł.

SHECELL dermatologic SKÓRA ODWODNIONA

Skład: Biopolimer DIBUSHILED PRO-HEAL™, Glycofilm® 1.5P, alantoina, pantenol, koncentrat lipidów, olej szafranowy, kwas hialuronowy, hydromocznik, kompleks substancji nawilżających (gliceryna, seryna, trehaloza i mocznik), nowoczesne filtry UVA i UVB.

Działanie: Intensywnie i długotrwale nawilża skórę. Wygładza i uelastycznia skórę. Pozostawia delikatny i aksamitny film ochronny. Przywraca równowagę fizjologiczną skóry.

Wskazania: Codzienna pielęgnacja skóry odwodnionej

Stosowanie: 2 razy dziennie (rano i wieczorem) na oczyszczoną skórę twarzy.

Opakowanie: tuba 40 ml.

Podmiot odpowiedzialny: Producent - Celther Polska Sp. z o.o. Dystrybutor - LEK-AM Sp. z o.o.

Cena: 52 zł.

SHECELL dermatologic SKÓRA NACZYNKOWA

Skład: Biopolimer DIBUSHILED PRO-HEAL™, Glycofilm® 1.5P, trokserutyna, olej z pachnotki, kompleks ekstraktów z ruszczyka, wąkroty azjatyckiej, nagietka, kasztanowca i lukrecji, kwas hialuronowy, alantoina, pantenol, Optisol™ OTP-1 nowoczesny nieorganiczny filtr słoneczny.

Działanie: Zmniejsza ilość i wielkość zmian naczyniowych. Zmniejsza skłonność naczyń do pękania. Zmniejsza zaczerwienienia. Pozostawia delikatny film ochronny. Maskuje zaczerwienienia i rozszerzone naczynka.

Wskazania: Codzienna pielęgnacja skóry naczynkowej.

Stosowanie:  2 razy dziennie (rano i wieczorem) na oczyszczoną skórę twarzy.

Opakowanie: tuba 40 ml.

Podmiot odpowiedzialny: Producent - Celther Polska Sp. z o.o. Dystrybutor - LEK-AM Sp. z o.o.

Cena: 52 zł.

reklama
Lek w Polsce

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK