twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

10 lat od otwarcia rynku aptecznego w Szwecji

10 lat temu Szwedzi zmuszeni pogarszającą się dostępnością do leków otworzyli swój rynek apteczny. Od dekady system prawny tego kraju jest pozbawiony zasadniczych ograniczeń przy otwieraniu apteki. Drogą szwedzką podążyło też wiele innych krajów, chcących poprawić dostępność do leków, ograniczyć ich ceny i poprawić poziom usług. Polski rynek apteczny podążył 2 lata temu w kierunku przeciwnym. 

reklama

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28 lipca

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybrała tę datę, aby upamiętnić urodziny doktora Barucha Blumberga, który nie tylko odkrył wirusa powodującego WZWB – HBV, ale również opracował test wykrywający wirusa i szczepionkę chroniącą przed zakażeniem. Według danych WHO z 2018 r. na całym świecie z wirusem HBV żyło 257 mln osób. Jeszcze trzydzieści lat temu w Polsce objawy WZW B wykrywano u 45 osób na 100 000 mieszkańców, obecnie zachorowalność znacznie spadła i wynosi od 4 do 9 osób  100 000 mieszkańców. Poza WZW B, wątrobie zagrażają również wirusowe zapalenia wątroby typu A i C.

Grypa u dzieci równie groźna jak u seniorów

Zakażenie wirusem grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową, np. poprzez kichnięcie. W przedszkolach i szkołach dzieci bardzo łatwo zarażają się nawzajem. Co roku na grypę choruje 20-30% dzieci w porównaniu do 5-10% dorosłych. Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5. r.ż. Jednocześnie co roku w Polsce występuje bardzo niski procent zaszczepienia dzieci przeciw grypie – poniżej 1%, przy zalecanych 75% przez WHO wśród osób starszych. Ponadto szczepionki dla dzieci, inaczej niż w przypadku seniorów, nie są refundowane. Jak zatem poprawić ochronę dzieci przed grypą?

Projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia

Komentarz Business Centre Club

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Efektem proponowanych zmian może być zwiększenie liczby specjalistów, a co za tym idzie większa dostępność do profesjonalistów w poszczególnych dziedzinach ochrony zdrowia. Poniżej przedstawimy komentarz Business Centre Club.

Farmakoterapia chorób alergicznych według najnowszych zaleceń towarzystw naukowych

W ostatnich latach częstość występowania chorób alergicznych w populacji zwiększyła się, trend ten dotyczył zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Według Białej Księgi Alergii Światowej Organizacji Alergii w latach 2011-2012 aż 30-40% populacji świata cierpiało na przynajmniej jedno schorzenie alergiczne. Mimo zwiększonej częstości zachorowania na alergie, pomoc lekarska dla pacjentów nimi dotkniętych jest często niewystarczająca. Z tego powodu należy coraz szerzej stosować nowoczesne i bezpieczne leki przeciwalergiczne: w alergicznym nieżycie nosa są to głównie glikokortykosteroidy donosowe i doustne leki przeciwhistaminowe, w alergicznym zapaleniu spojówek przede wszystkim doustne i miejscowo stosowane leki przeciwhistaminowe, w pokrzywce doustne leki przeciwhistaminowe.

Leczenie bólu ostrego i przewlekłego na przykładzie choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból jest jednym najczęstszych objawów stanowiących powód zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu. Dolegliwości bólowe narządu ruchu dotyczą 27% populacji polskiej, w większości są to bóle mięśniowo-stawowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej lub zespoły przeciążeniowe. Niezwykle istotne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz staranne badanie przedmiotowe, co pozwoli na poznanie patomechanizmu dolegliwości, a tym samym włączenie odpowiedniej terapii. W leczeniu zespołów bólowych stosuje się m.in. paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tramadol oraz substancje złożone. Przed włączeniem leku należy uwzględnić jego profil działania, przeciwwskazania, a także ewentualne działania niepożądane.

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Naczelna Izba Aptekarska

W imieniu 34 tys. farmaceutów, zwracam się do Państwa z gorącym apelem o pomoc w przyspieszeniu prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Projekt tej regulacji został wypracowany przez zespół ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, powołany w 2016 r. przez ówczesnego Ministra Zdrowia. W prace ww. zespołu byli zaangażowani Minister Konstanty Radziwiłł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Łanda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Czech oraz wielu wybitnych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie środowiska i obszary polskiej farmacji. Wraz z rozpoczęciem prac zespołu pojawiła się więc realna szansa na powstanie jednej z najbardziej wyczekiwanych przez całe środowisko regulacji. Warto zaznaczyć, że wśród zawodów medycznych to właśnie farmaceuci są ostatnią grupą zawodową, która nie posiada tak ważnej i systemowej ustawy.

Opieka farmaceutyczna w Polsce

Wywiad z Pawłem Konradem Tuszyńskim, Dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm

Wdrażanie pilotażowego programu opieki farmaceutcznej, rola farmaceuty, relacje z pacjentami to problemy ważne dla branży farmaceutycznej w Polsce. O sposobach ich rozwiązywania rozmawiamy z dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm, Pawłem Konradem Tuszyńskim.
Alicja Paciorek-Kolbus: Jak klienci aptek postrzegają farmaceutów? A jak chcieliby być postrzegani pracownicy aptek?
Paweł Konrad Tuszyński: To pytanie zadałbym nieco inaczej – jak pacjenci postrzegają pracowników aptek, a jak chcieliby być postrzegani farmaceuci? Bo dla pacjentów za pierwszym stołem stoi pracownik apteki – nie wiedzą, czy jest to farmaceuta, technik czy stażysta. Można powiedzieć, że pracownicy aptek nadal cieszą się zaufaniem społeczeństwa, co też wykazał raport przygotowany dla kampanii „Po pierwsze farmaceuta”.

Współczesne metody leczenia farmakologicznego infekcyjnych chorób zapalnych kości i szpiku kostnego

Choroby zapalne kości i szpiku znane są od starożytności. Dzięki rozwojowi technik obrazowania oraz diagnostyki laboratoryjnej coraz łatwiejsze jest ustalenie miejsca występowania zapalenia i wdrożenie terapii celowanej. Mimo to choroby zapalne kości i stawów wciąż stanowią wyzwanie dla lekarzy, a uzyskane wyniki leczenia nie zawsze są zadowalające. Tym bardziej ważna jest aktywna prewencja ich występowania, polegająca m.in. na edukacji, promocji zdrowego stylu życia i szkoleniu pracowników ochrony zdrowia.

Wskazania do suplementacji cynku

Cynk jest mikroelementem niezbędnym do funkcjonowania wszystkich narządów organizmu. Jego deficyty mogą być efektem niedostatecznej podaży z pokarmem lub zaburzeń wchłaniania. Schorzenia wynikające z niedoboru cynku mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Suplementacja powinna być stosowana ostrożne, gdyż nadmierna podaż może prowadzić do pojawienia się objawów niepożądanych.
reklama
Lek w Polsce

ISSN: 1231-028X

IC: 59.10 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK