twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

30 marca ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM

W Polsce i Europie rośnie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu [KZM], ciężkiej choroby zakaźnej ośrodkowego układu nerwowego przenoszonej przez kleszcze. 30 marca ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM, który ma zwracać uwagę na ten problem zdrowotny. Główną przyczyną rozpowszechniania się tej choroby jest ocieplenie klimatu i niepokojący wzrost liczby pajęczaków, a tym samym zwiększenie zachorowań na groźne odkleszczowe choroby, a także niska świadomość na temat ryzyka zachorowania i możliwości prewencji.

Rekomendacja farmaceuty w terapii kaszlu

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i ma na celu eliminację zanieczyszczeń trafiających do dolnych dróg oddechowych. Niekiedy funkcja ta jest zaburzona lub nieefektywna, wtedy należy zastosować środki, które proporcjonalnie do objawów hamują zbyt silny odruch kaszlowy lub sprawiają, że oczyszczanie dolnych dróg oddechowych jest skuteczniejsze. Poniższe opracowanie przybliża substancje obecnie stosowane w leczeniu i profilaktyce kaszlu w zależności od przyczyny jego powstawania. Warto pamiętać, aby przed doborem preparatu zebrać odpowiedni wywiad, tak by leczenie przynosiło rezultaty.

Inwestycje w branżę farmaceutyczną zwiększą bezpieczeństwo lekowe kraju

Komentarz

Krajowy sektor farmaceutyczny rozwija się bardzo intensywnie, wprowadza oparte na wiedzy innowacje, zwiększa poziom zatrudnienia, zapewnia bezpieczeństwo lekowe Polski. Dlatego wzorem innych bogatych krajów zasługuje na wsparcie Rządu. Bezpieczeństwo lekowe stanowi wypadkową wielu elementów. Najważniejszym z nich jest dostępność leków dla pacjentów – rozumiana jako pełne zaspokojenie popytu na produkty lecznicze, a także realna możliwość ich zakupu poprzez oferowanie wysokiej jakości leków w przystępnych cenach.

Refundacja nowych leków II linii szansą dla pacjentów chorych na SM

Chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii w II linii leczenia. Po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu pacjenci mają możliwość leczenia jedynie dwoma lekami z drugiej linii, podczas gdy w pierwszej linii dostępnych jest dziewięć preparatów. Chorych w walce z SM wspiera Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja „SM-Walcz o siebie”, które liczą na rozszerzenie opcji terapeutycznych w ramach leczenia stwardnienia rozsianego.

reklama

Qui rogat, non errat

Felieton

Felieton poświęcam na omówienie problemów najczęściej nurtujących lekarzy i farmaceutów, co przejawia się pytaniami do rzecznika Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Oto odpowiedzi na kilka pytań najczęściej powtarzających się w różnych formach, niekiedy skrócone ze względów technicznych. Na początek „nieśmiertelna” marihuana.

Preparaty z czarnuszki siewnej (Nigella sativa) w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Preparaty z nasion z czarnuszki siewnej (Nigella sativa) wykazują wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Tradycyjnie są wykorzystywane jako przyprawa. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie korzystnym wpływem preparatów miejscowych z olejem z czarnuszki siewnej na łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry, za względu na ich nawilżające i przeciwzapalne działanie. Ekstrakty z Nigella sativa wykazują ponadto aktywność antyoksydacyjną, przeciwnowotworową i przeciwdrobnoustrojową.

Organizacja rejestracji leków w Polsce w latach 1918-1939. Część II

Z inicjatywy Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została opracowana publikacja poświęcona stuleciu rejestracji leków w Polsce. Oparty na niej poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tego niezwykle ważnego aspektu historii farmacji w odrodzonym państwie polskim.

Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty

Cykl konferencji Opieka farmaceutyczna od zaraz

Bóle różnego pochodzenia należą do najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do apteki. są Dyskusje na forach branżowych nie pozostawiają jednak wątpliwości. Farmaceuci często mają problemy z poleceniem bezpiecznego i skutecznego preparatu. Wiosenny cykl konferencji Opieka Farmaceutyczna od zaraz: "Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty" ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Konferencje odbędą się w czterech miastach w Polsce: 11 maja w Warszawie, 12 maja w Poznaniu, 25 maja w Krakowie oraz 15 czerwca w Rzeszowie. Miesięcznik „Lek w Polsce” jest patronem medialnym konferencji.

reklama

Zastosowanie wody morskiej w alergicznym nieżycie nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest reakcją układu odpornościowego na określone alergeny. Oba typy alergicznego nieżytu nosa są sezonowe i całoroczne. Sezonowe alergie zwykle występują w okresie wiosennym i jesiennym, zazwyczaj są reakcją na alergeny zewnętrzne, takie jak pyłki. Całoroczne alergie mogą występować przez cały rok lub w dowolnym czasie w ciągu roku w reakcji na substancje, takie jak roztocza i sierść zwierząt domowych. W większości przypadków leczenie ma na celu złagodzenie objawów takich jak kichanie i zablokowany lub cieknący nos. Leczenie powinno być dostosowane do wieku pacjenta i występujących objawów. Roztwory soli morskiej rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę, dzięki czemu może być łatwo usunięta, oraz wypłukują alergeny i zanieczyszczenia z nosa, które powodują podrażnienia. Roztwory soli fizjologicznej mogą być izotoniczne (takie samo stężenie soli w organizmie – 0,9% NaCl) lub hipertoniczne (wyższe ciśnienie osmotyczne niż w organizmie – więcej niż 0,9% NaCl). Regularne stosowanie roztworu wody morskiej umożliwia oczyszczenie nosa z czynników drażniących oraz nawilża śluzówkę.

Wpływ kofeiny i kawy na zdrowie: przegląd medycznych faktów i metaanaliz licznych wyników

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie, który zawiera ponad 1500 związków chemicznych. Działanie kawy na ludzkie zdrowie jest niejasne. Wiąże się z osobniczym metabolizmem kofeiny i kawy oraz z wieloma czynnikami środowiskowymi. Naukowe dowody wskazują, że umiarkowana konsumpcja kawy jest związana ze zmniejszeniem śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, jak również nowotworów. Może ona wywierać działanie ochronne w przypadku stwardnienia rozsianego, pierwotnego stwardnienia dróg żółciowych i wrzodziejącego zapalenia jelit. Jednakże konsumpcja kawy zwiększa wartości niektórych wskaźników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym ciśnienia krwi. Mózg płodu wydaje się być bardziej wrażliwy na kofeinę w pierwszych 15 tygodniach ciąży. Zalecenia różnych organizacji naukowych rekomendują jako bezpieczną dla ciężarnych konsumpcję 200-300 mg kofeiny dziennie. Artykuł przedstawia szerokie spektrum działania kofeiny i kawy na organizm ludzki.
Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK