twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Federalizacja WUM i UW

16 października Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpiszą list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Ściślejsza współpraca WUM i UW pozwoli lepiej wykorzystać potencjał obu uczelni. Wspólnie uniwersytety będą mogły prowadzić bardziej wszechstronne projekty naukowe dotyczące najważniejszych wyzwań współczesności, wymagające wiedzy i doświadczenia specjalistów z obu uczelni, a także infrastruktury, którymi dysponują oba uniwersytety. Uniwersytety zamierzają realizować razem projekty naukowe, prowadzić wspólnie wybrane zajęcia dydaktyczne, umożliwić studentom i pracownikom uczelni partnerskiej korzystanie ze swojej infrastruktury. Federacja zaczęłaby działać w październiku 2019 r. 

Ósmy krąg psychiatrycznego piekła w Lagunie Weneckiej

Poveglia jest małą wysepką w archipelagu znajdującym się w Lagunie Weneckiej, ale stanowi wyraźn kontrast z pięknymi, radosnymi wyspami wokół niej. Tuż obok, w niewielkiej odległości, znajduje się wyspa beztroski i elegancji – weneckie Lido. Od wieków spędzali tu spokojne wakacje na plażach bogaci wenecjanie i zagraniczni turyści. Poveglia znajduje się prawie naprzeciwko niewielkiego miasteczka Malamacco, stanowiąc wyraźną skazę w idyllicznym otoczeniu pozostałych wysp. Symbolem tego mogą być odrywające się od wysepki, w okresie silniejszych przypływów, wypolerowane przez czas ludzkie kości. I to one oraz zła sława wyspy powodują, że nawet merkantylnie nastawieni rybacy nigdy nie zarzucają sieci w tych wodach. Mało tego, starają się opływać wysepkę szerokim łukiem. Zła sława i mroczna przeszłość powodują, że nikt tej wyspy jeszcze nie wykupił.

Przewlekła toksyczność fluorochinolonów

Fluorochinolony to duża grupa chemioterapeutyków o szerokim zakresie działania. Uważa się, że jest to grupa dobrze tolerowana przez pacjentów. W ostatnich latach opisuje się coraz więcej przypadków przewlekłej wielonarządowej toksyczności występującej po zastosowaniu fluorochinolonów. Z tego względu Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) wydała najwyższej rangi ostrzeżenie ograniczające stosowanie fluorochinolonów do ciężkich przypadków zakażeń bakteryjnych, jako leki ostatniej szansy. Opisane przypadki długotrwałego uszkodzenia układu nerwowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego po zastosowaniu fluorochinolonów są bardzo trudne do leczenia i negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta. Mechanizm przewlekłej toksyczności fluorochinolonów jest słabo poznany i wymaga dalszych badań.

Pielęgnacja skóry suchej u osób starszych

Osoby starsze mają specjalne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ z wiekiem staje się ona cienka i sucha. W rezultacie seniorzy mają skłonności do problemów skórnych, począwszy od swędzenia, łuszczenia się i podrażnień, aż do poważnych chorób skóry, takich jak infekcje i owrzodzenia. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, jest bardziej podatna na pękanie, co pozwala na przenikanie chorobotwórczych bakterii, które mogą spowodować infekcję. Suchość skóry może być również spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, środków antyperspiracyjnych lub perfum i korzystanie z gorących kąpieli może pogorszyć stan skóry. Pacjenci z suchą skórą powinni stosować środki nawilżające co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej w ciągu kilku minut po kąpieli. Dostępne są liczne preparaty do pielęgnacji suchej skóry w wielu różnych postaciach: kremach, maściach i płynach. Środki nawilżające mogą nawodnić skórę za pomocą dwóch mechanizmów: czerpiąc wodę ze skóry właściwej do naskórka dzięki składnikom utrzymującym wilgoć (np. mocznik albo glicerol) lub zapobiegając jej ucieczce za pomocą warstwy lipidowej, np. maści. Preparaty pielęgnacyjne mają obojętne lub niskie pH, które pomaga w utrzymaniu funkcji barierowej skóry, i wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.

Postępowanie we wszawicy

Wszawica spowodowana przez wesz ludzką jest nadal światowym problemem, przy czym postępowanie lecznicze może być przeprowadzone w warunkach domowych. Wyróżniamy trzy typy wszawicy: głowowa, łonowa i odzieżowa. Najczęściej do przeniesienia pasożytów dochodzi w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy publiczny transport. W leczeniu wszawicy stosuje się preparaty na bazie: permetryny, dimetikonu, alkoholu benzylowego, pyretryny oraz składników pochodzenia naturalnego.

Ogólnopolski Dzień Aptekarza

Drodzy Farmaceuci,

z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, który obchodzimy 26 września, życzymy Wam jak najwięcej satysfakcji z wykonywania tej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Waszą wiedzę i doświadczenie doceniają szukający porad pacjenci, którym codziennie pomagacie w aptekach. Życzymy Wam także wielu sukcesów osobistych, zawodowych oraz coraz lepszych warunków pracy.
 
                                                        Zarząd i pracownicy Wydawnictwa Medyk

Dopuszczenie do obrotu leku Hulio®

Komisja Europejska  (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego  Hulio®, leku biopodobnego do produktu Humira® firmy AbbVie (adalimumab), we wszystkich wskazaniach do stosowania. Pozwolenie zostało wydane po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, w której stwierdzono, że program rozwoju obejmujący dane analityczne, funkcjonalne, kliniczne i immunogenne wykazał biopodobność w stosunku do produktu referencyjnego Humira. Mylan planuje wprowadzić produkt Hulio na rynki w Europie po 16 października.

Zabójczy duet − XVI edycja kampanii "Servier dla serca"

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU, które są najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych. W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32% zdrowej dorosłej populacji (ok. 10,5 mln osób), a zaburzenia gospodarki lipidowej − ok. 60% (18 mln). Obu zaburzeń jednocześnie doświadcza 6,5 mln Polaków. Równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii powoduje, że ryzyko pojawienia się incydentów kardiologicznych (zawał serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca), a także ryzyko śmiertelności znacząco wzrasta.

V Kongres Bezpieczeństwa Żywności 2018

6 listopada 2018 r., Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa

Organizatorzy V Kongresu Bezpieczeństwa Żywności zapraszają wszystkich zainteresowanych tą tematyką do Warszawy. 6 listopada w Centrum Konferencyjnym Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich) odbędą się wykłady i panele dyskusyjne oraz pierwsze Polskie Targi Żywności Koszernej. Wydawnictwo Medyk jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Dostęp do nowoczesnej terapii raka prostaty

Zamieszanie z leczeniem raka prostaty w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” co prawda jeszcze się nie skończyło, ale pojawiła się szansa, by polscy pacjenci otrzymali większe możliwości korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych terapii. Od 1 listopada ubiegłego roku pacjenci z zaawansowanymi nowotworami prostaty mają teoretycznie dostęp, w ramach programu lekowego, do trzech leków po wcześniejszym stosowaniu chemioterapii i tylko jednego przed nią. Program jednak nie pozwala na sekwencyjne podawanie leków Zytiga (octan abirateronu) i Xtandi (enzalutamid), co odbiera możliwości leczenia wielu pacjentom.

reklama
Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK