twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Nowy koronawirus SARS-Cov-2, COVID-19 a cukrzyca

Komunikat Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

COVID-19 uznano za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego — osoby starsze i z ciężkimi chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą, posiadają zwiększone ryzyko rozwoju powikłań i zakażenia o bardzo ciężkim przebiegu. Chorzy na cukrzycę nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej. Jednak w grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem, ile gorsze rezultaty leczenia.

reklama

Dostępność leków – KtoMaLek.pl

Farmaceuci na każdym kroku apelują, by do aptek przychodzić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Już teraz w aptekach zjawia się zbyt wielu pacjentów, narażających inne osoby oraz personel apteki. Najbardziej zagrożeni są seniorzy, u których rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby COVID-19 jest szczególnie wysokie. Dlatego jeśli pacjenci poszukują leków, to zamiast chodzić od jednej placówki do drugiej, warto skorzystajmy z wyszukiwarki KtoMaLek.pl. To intuicyjna wyszukiwarka stworzona w ramach platformy OSOZ, pomagająca pacjentom w szukaniu i rezerwowaniu leków w pobliskich aptekach stacjonarnych.

III faza badania tocilizumabu u hospitalizowanych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19

Firma Roche poinformowała o współpracy z Agencją ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) w celu rozpoczęcia randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania klinicznego III fazy, realizowanego razem z amerykańską rządową agencją zajmującą się badaniami biomedycznymi BARDA (ang. Biomedical Advanced Research and Development Authority). Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku tocilizumab wraz ze standardową opieką u hospitalizowanych dorosłych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19 w porównaniu z placebo w połączeniu ze standardową opieką.

Apel zawodów medycznych w obliczu epidemii COVID-19

Do pacjentów

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych wystosowali wspólne apele. W ich ocenie szczególna sytuacja wymaga zespołowego działania i dlatego powstała inicjatywa zwrócenia się z apelami do rządu polskiego, do pacjentów oraz do środowiska lekarskiego.

Szybkie testy w diagnostyce SARS-Cov-2

Konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat w piśmie do Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Aliny Niewiadomskiej podkreśla, że tylko zastosowanie metod molekularnych pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku COVID-19 – zgodnie z obowiązującą definicją przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem.

Porównanie objawów koronawirusa, przeziębienia i grypy

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków

dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Sposoby na chrapanie

Chrapanie jest spowodowane przez wibracje powietrza w górnych drogach oddechowych. Może być wywołane spaniem na plecach, co powoduje opadanie języka do tylnej części gardła. Utrudnia to przepływ powietrza i może powodować wibracje. Spanie na boku pozwala na płynniejszy przepływ powietrza. Odpowiednie uniesienie głowy za pomocą specjalnych poduszek pomaga w udrażnianiu dróg oddechowych, zmniejszając lub eliminując chrapanie. Spraye do nosa i gardła zmniejszają stan zapalny w nosie i drogach oddechowych, udrażniając je. Przyklejone do nosa specjalne klipsy powiększają przestrzeń w drogach oddechowych. Może to zwiększyć efektywność oddychania i zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie. Wiele olejków eterycznych jest zalecanych w celu leczenia chrapania i poprawy snu.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach

Postulat ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

W ostatnich tygodniach koncentrujemy się na kwestii związanej z rozprzestrzenianiem się i próbą zapobiegania pandemii koronawirusa. W tym kontekście ważne jest również zabezpieczenie epidemiologiczne kraju. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wystosowali apel w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty, w którym zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. Warto pamiętać, że jesteśmy również w szczycie zachorowań na grypę. Od początku roku z powodu grypy zmarło 47 osób, hospitalizacji wymagało aż 11 tys. pacjentów, a zachorowało na grypę lub na choroby grypopodobne ponad 1,7 miliona osób

Alergia jako czynnik predykcyjny nieswoistych bólów dolnego odcinka kręgosłupa (non-specific low back pain – nsLBP)

przegląd piśmiennictwa

Na przestrzeni kilku ostatnich dekad w piśmiennictwie anglojęzycznym pojawiły się pojedyncze doniesienia wskazujące na możliwość współwystępowania alergii i niespecyficznych bólów dolnego odcinka kręgosłupa (ang. non-specific low back pain – nsLBP). Celem pracy była próba odpowiedzi na pytanie, czy alergia może być czynnikiem predykcyjnym bólów dolnego odcinka kręgosłupa na podstawie przeglądu piśmiennictwa. Według hipotezy alergologa Josepha Millera uwalniane przez mastocyty mediatory chemiczne (m.in. cytokiny prozapalne, histamina) mogą ,,zmusić’’ komórki naczyń krwionośnych do delikatnego oddzielenia się, co skutkuje tym, że przedostają się one do układu krwionośnego. To sprawia, że prozapalne cytokiny biorące udział w reakcji alergicznej ( Il- 1β, Il-6, TNF- α), a także histamina w wysokim stężeniu, mogą poprzez motoneurony pobudzać nocyceptory zlokalizowane w obrębie mięśni szkieletowych, powodując ich skurcze i bóle.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK