twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Postępowanie w egzogennych zaburzeniach snu związanych z pracą zmianową

Zaburzenia snu związane z przesunięciem (SWSD) są powszechne w krajach uprzemysłowionych, głównie z powodu konieczności funkcjonowania wielu usług przez 24 godziny na dobę. SWDS wiążą się z bezsennością, spadkiem efektywności w pracy, pogorszeniem jakości życia, a także ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób i wypadków przy pracy. Leczenie SWSD jest ważne i obejmuje terapię behawioralną (odpowiednia higiena snu, planowany harmonogram snu i czas ekspozycji na jasne światło) oraz zindywidualizowaną farmakoterapię (podawanie melatoniny we właściwym czasie).

Właściwości lecznicze tranu

Olej z ryb to jeden z najbardziej powszechnie stosowanych suplementów diety. Otrzymywany jest z tłustych ryb, takich jak dorsze, śledzie, tuńczyk, sardela i makrela. Zawarte w tranie kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla zdrowia, zapobiegają wielu chorobom. Nieprzetworzony olej z ryb zawiera witaminy A i D oraz w niewielkich ilościach witaminę E. Kwasy omega-3 pochodzące z oleju z ryb mają lepsze właściwości zdrowotne niż te zawarte w niektórych źródłach roślinnych. Główne kwasy omega-3 w tranie to: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Kwas omega-3 wyizolowany z roślin to kwas alfa-linolenowy (ALA). Stosowanie tranu może ograniczyć zagrożenia związane z chorobami serca oraz zmniejszyć objawy niektórych zaburzeń psychicznych. Mózg człowieka składa się z prawie 60% tłuszczu, a większość stanowią kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Suplementacja tranu zmniejsza zawartość tłuszczu w wątrobie i niweluje objawy chorób wątroby. Wyższe spożycie omega-3 wiąże się z większą gęstością kości, co przeciwdziała chorobie kości.

Zakażenia układu moczowego - rola fosfomycyny i furazydyny

Zakażenia układu moczowego (ZUM) są bardzo często spotykaną jednostką chorobową, głównie występującą u kobiet (10 razy częściej niż u mężczyzn). W trakcie życia przypadłość ta pojawi się u ok. 40% kobiet, a u ok. 5% kobiet dorosłych oraz u ok. 1-2% dziewczynek w wieku szkolnym wystąpi bezobjawowa bakteriuria. Choroba może wystąpić jako powikłanie ZUM (w przebiegu wrodzonych wad anatomicznych układu moczowego, predysponujących do infekcji), niepowikłane ZUM oraz szpitalne postacie ZUM. Furagina/furazydyna jest pochodną nitrofuranu, lekiem z grupy chemioterapeutyków o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego zarówno na bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. faecalis), jak i Gram-ujemne (Salmonella spp, Shigella spp, Klebsiella). Furaginę stosuje się w profilaktyce, a także w leczeniu ostrych i przewlekłych zakażeń dróg moczowych. Fosfomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, hamującym syntezę ściany komórek bakteryjnych. Fosfomycyna wraz z nitrofurantoiną są rekomendowane jako leki pierwszego rzutu w leczeniu niepowikłanych infekcji układu moczowego u dorosłych kobiet według wytycznych opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (IDSA) oraz Europejskie Towarzystwo Klinicznej Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych (ESCMID).

5 porcji warzyw, owoców lub soku – podsumowanie kampanii

Dzięki akcjom edukacyjnym, takim jak „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, której VI edycja właśnie się zakończyła, rośnie świadomość społeczeństwa na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób wie, że należy być aktywnym fizycznie, jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i spożywać dużo warzyw i owoców. Z badań przeprowadzonych na grupie polskich mam (badanie wykonane przez Inquiry sp. z o.o., marzec 2017 r.) wynika, że 71% wie, czym jest zbilansowana dieta. Jednak tylko 36% respondentek przyznaje, że stosuje zrównoważoną dietę na co dzień. Wiedza żywieniowa społeczeństwa w wielu przypadkach nie ma realnych odniesień do codziennej praktyki, dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna.

Zmiany na liście leków refundowanych - dobre wiadomości dla diabetyków

Informacja prasowa

Na nowej liście leków refundowanych znalazły się preparaty, o których refundacje starali się diabetycy. Na listę została wpisana biopodobna insulina szybkodziałająca. Kolejna zmiana to nieznaczna obniżka ceny jednego z analogów długodziałających insulin.

Apel Fundacji "Promocja Zdrowia" z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku w czwartek 16 listopada. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.   

Światowy Dzień Cukrzycy

12 lat – aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych. 12 osób, wśród których jedną drużynę stanowią przedstawiciele organizacji pacjenckich, a drugą znane osobistości, 8 listopada br. o godzinie 12:00, pokonało 12 pięter nowoczesnego wieżowca Q22 przy Alei Jana Pawła II 22 w Warszawie. Symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Czy cukrzyca ma płeć?

Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.

 

Listopad – Miesiąc Świadomości Raka Płuc

Koalicja 4 organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca po raz kolejny zwraca uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów z rakiem płuca. Co roku w naszym kraju u ponad 22 tys. osób diagnozuje się raka płuca i niemal tyle samo ludzi umiera. Aż 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. To więcej niż w przypadku raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają tylko 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji. Koalicja apeluje do Ministra Zdrowia i Pani Premier o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort.

Leczenie bólu gardła i chrypki

Ból gardła i chrypka to objawy towarzyszące przeziębieniom. Najczęściej spowodowane są infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Objawy bólu gardła częściej występują u pacjentów narażonych na niedostateczną ilość snu w nocy. Częściej też pojawiają się wieczorem, w nocy oraz wczesnym rankiem, zaraz po przebudzeniu. Na rynku aptecznym mamy bogatą ofertę substancji łagodzących ból gardła, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych, ziołowych. Wśród substancji syntetycznych dostępne są te o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, znieczulającym i przeciwzapalnym. Produkty ziołowe z reguły są bezpieczniejsze w stosowaniu i mogą być alternatywą dla substancji syntetycznych.
Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×