twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Jak prawidłowo dbać o uszy w okresie wzmożonych infekcji

Ucho składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Woskowina chroni ucho przed zanieczyszczeniami, kurzem, bakteriami, które mogą dostać się do wewnętrznego kanału słuchowego, zatem normalna jej ilość jest niezbędna dla zdrowia tego organu. Woskowina jest produkowana w zewnętrznej części kanału, w pobliżu zewnętrznego otworu. Ucho ulega procesowi samooczyszczania, a woskowina w naturalny sposób migruje z ucha w wyniku ruchu szczęki. Regularne czyszczenie i badanie uszu powinno stanowić ważną część ogólnego schematu higieny, zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji. Do higieny ucha zaleca się stosowanie środków zmiękczających woskowinę, zawierających kombinacje olei, glicerynę lub olejki eteryczne. Pomagają one zmiękczyć woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Wkładanie patyczków higienicznych, ostrych lub spiczastych przedmiotów do ucha powoduje wpychanie woskowiny w głąb kanału, a nawet może spowodować uraz błony bębenkowej.

Czynniki środowiskowe i pokarmowe w powstawaniu deficytów uwagi u dzieci

Częstość występowania schorzeń przebiegających z deficytami uwagi u dzieci (ADHD, ADD) zwiększa się. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. nadmierną ekspozycję na media cyfrowe oraz błędy żywieniowe. Dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka kluczowa jest właściwa podaż w diecie niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz witamin z grupy B.

Wolność? Po co wam wolność? Macie przecież telewizję

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"

Kilka spraw będących obecnie na „topie medialnym” po długich latach ciszy i niemocy ruszyło do przodu – a przynajmniej zostały one zauważone i docenione. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Główny Inspektor Sanitarny podpisali ostatnio porozumienie o współpracy. Oba Urzędy zobowiązały się do wspólnego upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie szczepień ochronnych oraz różnicach pomiędzy szczególnymi kategoriami środków spożywczych, tj. suplementami diety i żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego a produktami leczniczymi; współpraca ta ma dotyczyć również bezpieczeństwa stosowania leków, a zwłaszcza szczepionek.

Higiena nosa w okresie jesienno-zimowym

W miesiącach jesienno-zimowych zwiększa się szkodliwe oddziaływanie na śluzówkę nosa czynników środowiskowych. Codzienna higiena nosa, polegająca na jego oczyszczaniu i nawilżaniu izotonicznymi aerozolami wody morskiej, zwiększa odporność śluzówki na czynniki drażniące i zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych. Hipertoniczne aerozole i nebulizacje wodą morską łagodzą natomiast obrzęk i wspomagają ich oczyszczanie z patologicznej wydzieliny.

Pierwszy gabinet lekarski Dr.Max otwarty w Krakowie

W krakowskiej Galerii Bronowice przy aptece Dr.Max został otwarty pierwszy gabinet lekarski tej sieci aptecznej, w którym pacjenci mogą liczyć na szybką konsultację lekarską, nawet w przerwie między zakupami. W ten sposób Dr.Max przenosi na polski grunt format walk in clinic, czyli punktów szybkiej porady medycznej działających w aptekach, od lat bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych.

Apteki niesieciowe i ich problemy

Wcale nie konkurencja, ale inne drobne niedociągnięcia w obszarze brandingu są częstym problemem niesieciowych aptek – wynika z obserwacji ekspertów programu „Apteczne (R)ewolucje”. W prowadzeniu biznesu aptecznego ważne jest sprecyzowanie grupy pacjentów, którzy trafiają do apteki i dostosowanie stanu magazynowego do ich potrzeb. Istotna jest także analiza konkurencji oraz inne detale, na które zwraca uwagę ekspert Zbigniew Kowalski. Praca farmaceuty jest bardzo wymagająca, czasami trudno spojrzeć obiektywnie na swoją placówkę. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty. Czasami drobne szczegóły, takie jak: świecący neon na dachu lub widoczny szyld z napisem „Apteka – otwarte” i godzinami pracy, przejrzyste, czyste witryny, dobra ekspozycja preparatów na wysokości wzroku, jasna zadbana elewacja, potrafią przynieść naprawdę dobre rezultaty.

XVI Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego

Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne, będące polskim oddziałem międzynarodowego towarzystwa ISPOR, w dniach 29-30 listopada 2018 r. organizuje w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie doroczną, szesnastą już konferencję naukową. W tym roku tematem przewodnim konferencji jest „HTA development – challenges, practical solutions and expected benefits”. Poszczególne sesje będą poświęcone tematom związanym z proponowaną przez Ministerstwo Zdrowia polityką lekową państwa, nowymi regulacjami unijnymi w zakresie oceny technologii medycznych, chorobom rzadkim, a także tematom związanym z metodyką HTA. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Strona konferencji: www.ispor2018.pl

Adamed z honorową odznaką Prezesa Rady Ministrów „Zasłużony dla Wynalazczości”

Firma Adamed została odznaczona tytułem „Zasłużony dla Wynalazczości” przyznanym w ramach obchodów 100-lecia powstania Urzędu Patentowego RP i ustanowienia ochrony własności przemysłowej w Polsce. Adamed posiada blisko 200 patentów w dziedzinie farmacji, chroniących własność intelektualną firmy w większości krajów na świecie.

Grypa – przypomnienie o szczepieniach

Zbliża się czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Zakażenie wirusem grypy może dosięgnąć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka, np. seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci Ogónopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu. Grudzień to ostatni moment na szczepienie przeciw grypie i zabezpieczenie się przed szczytem epidemicznym.

Pierwszy biopodobny adalimumab zarejestrowany przez (KE)

Lek AMGEVITA® (firma Amgen), który pojawił się na europejskich rynkach w października 2018 r., jest pierwszym biopodobnym adalimumabem zarejestrowanym przez Komisję Europejską (KE). Lek został dopuszczony do obrotu w leczeniu chorób zapalnych u dorosłych.

Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK