twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Dostęp do nowoczesnej terapii raka prostaty

Zamieszanie z leczeniem raka prostaty w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” co prawda jeszcze się nie skończyło, ale pojawiła się szansa, by polscy pacjenci otrzymali większe możliwości korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych terapii. Od 1 listopada ubiegłego roku pacjenci z zaawansowanymi nowotworami prostaty mają teoretycznie dostęp, w ramach programu lekowego, do trzech leków po wcześniejszym stosowaniu chemioterapii i tylko jednego przed nią. Program jednak nie pozwala na sekwencyjne podawanie leków Zytiga (octan abirateronu) i Xtandi (enzalutamid), co odbiera możliwości leczenia wielu pacjentom.

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

27 września 2018 r., Warszawa, Hotel Marriott.

Już za dwa tygodnie odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Podczas kongresu tradycyjnie omówione zostaną kluczowe kwestie dla firm z sektora farmaceutycznego, dotyczące aktualnych interpretacji obowiązujących przepisów, wspartych konkretnymi przykładami i rozwiązaniami. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego spotkania. 

List otwarty Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej do techników farmaceutycznych

Problem ograniczeń uprawnień techników farmaceutycznych (projekt rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych) wzbudził wiele kontrowersji i wywołał ostrą dyskusję w środowisku pracowników aptek. Poniżej publikujemy list otwarty Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, dotyczący tej sprawy.

"Apteka dla aptekarza" po roku

Komentarz Business Centre Club

W ciągu roku funkcjonowania regulacji „Apteka dla aptekarza”, liczba aptek w Polsce spadła o 352 placówki, z czego ponad 100 aptek zamknięto na terenach wiejskich. Oznacza to, że regulacja mocno uderzyła przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miejscowości. Jest to istotne o tyle, że zgodnie z zapowiedziami projektodawców „Apteka dla aptekarza” miała przyczynić się do wzrostu liczby aptek właśnie na terenach wiejskich.

Dentofobia Polaków

Złe doświadczenia z przeszłości to główna przyczyna dentofobii u Polaków. Z jej powodu odwiedzamy dentystę raz na rok, a nawet rzadziej. Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy jest znane ponad 90% Polaków. Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8%). Dla pacjentów trudna jest również sama osoba stomatologa (11%), jeśli jest pozbawiony empatii, niemiły i nie wzbudza zaufania.

Nowy dyrektor generalny Amgen w Polsce – Gábor Sztaniszláv

Firma Amgen poinformowała, że nowym dyrektorem generalnym Amgen w Polsce został Gábor Sztaniszláv. Swoje obowiązki przejął 1 września 2018 r. Gábor Sztaniszláv ma 20 lat doświadczenia zawodowego w branży farmaceutycznej, które zdobył m.in. na Węgrzech i w Rumunii oraz w strukturach międzynarodowych Amgen. Jest absolwentem farmacji na Uniwersytecie Semmelweisa w Budapeszcie oraz MBA na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.

„Współpracując z wysoko wykwalifikowaną polską kadrą, będę kontynuować misję szeroko pojętej służby pacjentom. Jestem przekonany, że moje doświadczenia z pracy w krajach, przed którymi stoją podobne wyzwania – takich jak Węgry i Rumunia – pomogą mi w rozwijaniu organizacji Amgen w Polsce. Wierzę, że będziemy wspólnie kontynuować z sukcesem działania na rzecz ułatwienia polskim pacjentom dostępu do innowacyjnych leków i nowoczesnych terapii” – powiedział Gábor Sztaniszláv.

Idiopatyczne włóknienie płuc pod lupą kampanii Płuca Polski

Kampania Płuca Polski od 3 lat uświadamia i dostarcza cennych informacji o zagrożeniach związanych z chorobami płuc. Do tej pory najważniejszym poruszanym tematem była przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W tym roku eksperci chcą edukować społeczeństwo na temat kolejnej choroby, której występowania społeczeństwo również jest nieświadome, a mianowicie na temat idiopatycznego włóknienie płuc (IPF). W Polsce na IPF zapada ok. 2000 osób rocznie, jednak liczba ta prawdopodobnie nie odzwierciedla faktycznej skali, ze względu na trudne i często mylne rozpoznanie zachorowania. Nadal nieznane jest jednoznaczne podłoże idiopatycznego włóknienia płuc i czynniki ryzyka powstawania choroby. W związku z rzadkim występowaniem schorzenia oraz niską świadomością jego istnienia głównym założeniem kolejnego etapu kampanii jest zapoznanie społeczeństwa z tą chorobą oraz uświadomienie zagrożeń, jakie ze sobą niesie. 

Pacjenci z RZS bez informacji na temat swojej choroby i schematu leczenia

Ponad 60% pacjentów nie otrzymuje od swojego lekarza reumatologa wyczerpujących informacji na temat choroby, schematu leczenia, jego celu oraz długości leczenia. Tak wynika z badania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Jedynie 29% pacjentów jest informowanych na temat kolejnych kroków, które zostałyby podjęte po niepowodzeniu obecnej terapii co najmniej dwoma lekami modyfikującymi przebieg choroby, z których każdy zastosowany był przez co najmniej 4 miesiące w monoterapii lub terapii łączonej – to zdecydowanie za mało podkreśla Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 812 chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

Szczepionki przeciw grypie są już w aptekach

Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej i aptek. W tym roku po raz pierwszy osoby powyżej 65. r.ż. mogą skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w sezonie 2013/2014 było ich ok. 2 mln, czyli o ponad połowę mniej.

Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od Zaraz"

Coraz częściej w środowisku farmaceutów słychać rozmowy na temat świadczenia opieki farmaceutycznej. Pomimo tego, że dziś polskie prawo nie definiuje żadnych usług opieki farmaceutycznej, farmaceuci stale szkolą się i wychodzą z inicjatywą, by w sposób bardziej kompleksowy sprawować opiekę nad pacjentem. Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od Zaraz" to jedyne wydarzenie w Polsce całkowicie poświęcone praktycznym aspektom pracy za pierwszym stołem. Jej twórcy postawili sobie za cel przygotowanie programu pełnego przykładów przeglądów lekowych oraz case studies i zapewniają, że wiedzę tę można wykorzystać już następnego dnia w aptece. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tej konferencji. 

 

reklama
Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK