2023-01-05 NEWS
Rak piersi dotyczy najczęściej kobiet powyżej 50. r.ż. Istnieje jednak niemała grupa młodszych chorych w wieku rozrodczym. W trakcie stosowania trwającej 5-10 lat hormonoterapii (HT) zajście w ciążę nie jest możliwe i często konieczna jest modyfikacja planów prokreacyjnych. Potencjalne ryzyko utraty płodności i zajścia w ciążę uważa się za jedno z najistotniejszych powikłań leczenia raka piersi. Badanie kliniczne POSITIVE miało ocenić, czy u kobiet leczonych z powodu raka piersi, chcących zajść w ciążę, bezpieczne jest zastosowanie przerwy w uzupełniającej hormonoterapii.
reklama Prenumerata_e-lek
2023-01-04 NEWS

Od początku grudnia 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny co 2 tygodnie przygotowuje zestawienie produktów leczniczych o utrudnionej dostępności i przekazuje je do samorządów aptekarskiego i lekarskiego. Izby mają za zadanie dystrybuować je dalej do farmaceutów i lekarzy. Działanie jest wyjściem naprzeciw problemom z dostępem do niektórych produktów leczniczych i ma na celu wymianę informacji pomiędzy nadzorcą rynku, aptekarzami i lekarzami tak, by pacjent miał zapewniony dostęp do wiarygodnej informacji. Świadomy problemów z dostępnością danego produktu lekarz może zaordynować alternatywną terapię, a świadomy farmaceuta – poinformować o możliwości zastosowania odpowiednika lub zamiennika, a wcześniej zaopatrzyć się w nie.

2023-01-03 NEWS

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland to organizacja powołana z myślą o edukacji prozdrowotnej pacjentów, szczególnie w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jedną z najważniejszych inicjatyw Fundacji są Kluby Pacjenta – czyli cykliczne, bezpłatne spotkania w ponad 20 ośrodkach w całej Polsce, które obejmują wykłady specjalistów z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem oraz szereg bezpłatnych badań profilaktycznych dla uczestników. W 2023 r. Grupa American Heart of Poland planuje organizację ponad 50 takich spotkań.

2023-01-02 NEWS
Przewlekła czkawka występuje u ok. 15-40% chorych na nowotwory. Powoduje ją podrażnienie nerwu przepony. Do takiego podrażnienia może dojść na skutek chemioterapii lub w związku z umiejscowieniem zmian nowotworowych. Chorzy oceniają ją jako uciążliwy objaw, często gorszy niż nudności czy wymioty. Przewlekła czkawka nie tylko obniża jakość życia chorych na nowotwory, ale również powoduje problemy ze snem, nadmierne zmęczenie, trudności w spożywaniu posiłków, a w skrajnych sytuacjach może prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc.
2022-12-29 NEWS

Witamina D to bardzo ważna substancja dla naszego zdrowia, która odpowiada m.in. za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia m.in. osteoporozy, depresji, choroby Hashimoto, problemów immunologicznych, a nawet stwardnienia rozsianego. W naszym organizmie witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też w okresach mniejszego nasłonecznienia należy zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację.

Jakie są wytyczne w tym zakresie, na co zwrócić uwagę wybierając suplementy i jak sprawdzić nasz poziom witaminy D –  wyjaśnia Artur Gabrysiak, specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.

2022-12-27 NEWS

Dr Alicja Karney, pediatra, ekspert kampanii Powiedz TAK Szczepieniom, udziela odpowiedzi na pytania i wątpliwości, prezentując fakty i rozwiewając mity. 

Ukraińskie dzieci przebywające w Polsce na dłużej lub na stałe, mają obowiązek szczepienia w Polsce.

FAKT
Dzieci z obcych państw, przebywające na terenie naszego kraju dłużej niż 3 miesiące, podlegają obowiązkowym szczepieniom zgodnie z obowiązującym w Polsce Programem Szczepień Ochronnych, na takich samych zasadach jak obywatele naszego kraju.

2022-12-22 NEWS
Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił strategię Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej (PIF) na lata 2023-2026. Zawiera ona szereg projektów do realizacji w czasie obowiązywania dokumentu. Celem opracowania strategii jest poprawa funkcjonowania jednostki oraz przygotowanie całego organizmu administracyjnego urzędu do nadchodzących wyzwań.
Pracę nad strategią PIF rozpoczęły się od powołania Zespołu ds. wypracowania Strategii Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, a punktem wyjścia stała się przeprowadzona analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń (SWOT). Podczas prac Zespołu określone zostały misja i wizja organizacji, a także katalog wartości, wśród których pracownicy GIF i WIF wybrali pięć najważniejszych.
2022-12-12 ARTYKUŁ

Postępowanie w hiperglikemii w cukrzycy typu 2

Najnowszy raport konsensusu American Diabetes Association (ADA) i European Association for the Study of Diabetes (EASD), 2022 – podkreślenie znaczenia edukacji, diety i stylu życia
W artykule przedstawiono wybrane nowości w podejściu do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2, które zaprezentowano w dokumencie „Postępowanie w hiperglikemii w cukrzycy typu 2, 2022. Raport konsensusu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).” Omówiono następujące zalecenia dotyczące niefarmakologicznego leczenia cukrzycy typu 2: edukacja, redukcja masy ciała jako główny cel, leczenie żywieniowe, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość i jakość snu.
2022-12-09 NEWS

Pierwszy w Polsce midazolam w roztworze do podawania na śluzówkę jamy ustnej (Buccolam®), lek  przeznaczony do leczenia przedłużonych napadów drgawkowych u dzieci i młodzieży, od 1 listopada tego roku znajduje się na liście refundacyjnej. To lek ratunkowy, który może być podawany samodzielnie przez opiekuna lub rodzica w leczeniu przedszpitalnym. Stosowany jest w celu zatrzymania nagłych, przedłużonych napadów drgawkowych u niemowląt, małych dzieci, dzieci i młodzieży (od 3. miesiąca do 18. r.ż.). Lek dostarczany jest w postaci czterech wygodnych, gotowych do użycia ampułko-strzykawek, zapewniających łatwą, dopoliczkową aplikację preparatu.

2022-12-06 NEWS

Wygraj z nadciśnieniem tętniczym

XIX edycja kampanii Servier dla Serca

Przekroczone wartości ciśnienia skurczowego u 49% badanych, rozkurczowego u 32%, a obu tych parametrów jednocześnie u 25%, to tylko niektóre dane z podsumowania wyników badań profilaktycznych przeprowadzonych w całej Polsce, tradycyjnie realizowanych w ramach kampanii Servier dla Serca, której w tym roku towarzyszyło hasło „Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym”. XIX edycja tej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej skupiona była wokół budowania świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. Jej zwieńczeniem było ustanowienie oficjalnego Rekordu Polski w kategorii największej liczby osób jednocześnie mierzących sobie ciśnienie tętnicze.

2022-11-22 NEWS

W Polsce prawdopodobnie ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (> 140/90 mmHg), a kolejne 6–7 mln ma podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg). Oznacza to, że statystycznie problem ten dotyczy połowy z nas. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie, jak obniżyć ciśnienie krwi. Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze – mówi kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa i niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, behawioralne czynniki ryzyka, takie jak brak aktywności fizycznej, nadwaga i długotrwały stres psychiczny, liczba osób dotkniętych chorobami kardiologicznymi wzrasta z roku na rok. Potwierdza to raport WHO: ​​„w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30–79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 mln do 1,28 mld. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi”.

2022-11-18 NEWS

Według ankietowego badania przeprowadzonego w narodowych punktach szczepień, prawie 97% respondentów zgodziło się, że podawanie szczepionek przez farmaceutów było wygodne, a farmaceuci posiadali odpowiednie umiejętności do świadczenia tej usługi. Jednocześnie 90% pacjentów wyraziło gotowość do ponownego szczepienia przez farmaceutów.

Kwestionariusz ankiety został opracowany specjalnie na potrzeby badania naukowego. Wzięło w nim udział 628 pacjentów. Zostało ono opracowane i przeprowadzone przez grupę naukowców i akademików związanych z polskimi uczelniami medycznymi oraz środowiskiem aptecznym. Byli to: Piotr Merks, Anna Kowalczuk, Alexandre Wong, Kevin Chung, Urszula Religioni, Dariusz Świetlik, Katarzyna Rotmans‑Plagens, Jameson Cameron, Katarina Fair Sola, Justyna Kaźmierczak, Eliza Blicharska, Regis Vaillancourt oraz Agnieszka Neumann‑Podczaska, która nadzorowała prace zespołu.

2022-11-15 NEWS

Jak wynika ze STADA Health Report 2022, wsparcie układu odpornościowego jest najczęstszym powodem, dla którego aż 49% Europejczyków sięga po suplementy witamin i minerałów. Nawet 40% decyduje się na ich zażywanie, aby zwiększyć ogólny poziom energii i witalności, a 30%, by zadbać o dobrą jakość snu. Jeden na czterech Europejczyków polega na suplementach w kwestii troski o wygląd, zdrowe włosy i skórę oraz zdrowe kości i zęby.

2022-11-10 NEWS

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna – pomysłodawca Światowego Dnia Cukrzycy, organizowanego od ponad 30 lat w dniu 14 listopada – alarmuje, że cukrzyca wymyka się spod kontroli. Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie 537 mln i liczba ta wciąż rośnie. W 2030 r. może osiągnąć 640 mln, a w 2045 r. nawet 780 mln. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, a do 2030 r. ta liczba wzrośnie o kolejny milion. Jest jednak i dobra wiadomość –  pacjenci w Polsce będą leczeni zgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi, a bieżąca opieka nad nimi ma  się poprawić.

2022-11-09 NEWS

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej apeluje do ministrów zdrowia oraz sprawiedliwości o usunięciu z przygotowywanego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne przepisów dotyczących obowiązku wnoszenia opłat rocznych przez podmioty posiadające zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych, aptek ogólnodostępnych oraz punktów aptecznych.

Copyright © Medyk sp. z o.o