2022-09-30 NEWS

Organizacje i stowarzyszenia zrzeszające producentów substancji czynnych w Europie apelują o podjęcie natychmiastowych i skoordynowanych działań na poziomie UE, uwzględniających mechanizmy wsparcia finansowego, organizacyjnego i administracyjnego, które pozwolą na odbudowę i zachowanie istniejących jeszcze zdolności produkcyjnych API w Europie. Wspólne stanowisko w tej sprawie przygotowują Medicines for Europe i European Fine Chemicals Group. Złożona w maju br. petycja Krajowych Producentów Leków do Parlamentu Europejskiego (PE) na temat potrzeby wsparcia produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych na terytorium UE jest rozpatrywana przez PE.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-09-19 NEWS

Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego. Leki mogą powodować poważne szkody, jeżeli są niewłaściwie przechowywane, przepisywane, wydawane, podawane lub jeśli są niewystarczająco monitorowane. W Unii Europejskiej, która liczy 447 mln mieszkańców, błędy w stosowaniu leków odpowiadają za 163 tys. zgonów rocznie.

2022-09-16 NEWS

Zdrowie publiczne musiało w ciągu ostatnich lat zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. W tym roku dodatkowo możemy spodziewać się szczególnie wysokiego odsetku współwystępowania zachorowań na COVID-19 oraz grypę, tzw. twindemii, która występowała m.in. w Australii czy Wielkiej Brytanii. Jednym z rozwiązań na zaistniałą sytuację okazało się zaangażowanie farmaceutów w akcje szczepień, już w sezonie 2021/2022. 15 września odbyła się gala „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”, w ramach której nagrodzono farmaceutów najbardziej zaangażowanych w szczepienia przeciw COVID-19, grypie oraz przeglądy lekowe.

2022-09-14 NEWS

Na krztusiec, ostrą zakaźną chorobę dróg oddechowych, można zachorować w każdym wieku, a nawet kilka razy w życiu. W Polsce ponad połowa przypadków krztuśca dotyczy osób powyżej 15. r.ż., a najwięcej w tej grupie chorują osoby jest w wieku 15-19 oraz 60-64 lata. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania krztuścowi są szczepienia, zalecane wszystkim dorosłym w postaci pojedynczej dawki przypominającej co 10 lat. 

2022-09-13 NEWS

Sepsa zabija co 2,8 sekundy

Światowy Dzień Sepsy

Roczna liczba przypadków sepsy na świecie to prawie 50 mln. W zależności od kraju śmiertelność waha się od 15 do ponad 50%. W Polsce dokładnych danych nie ma, jednak liczbę przypadków szacuje się na ok. 50 tys. Z okazji Światowego Dnia Sepsy, który od 2012 r. obchodzony jest 13 września, o problemie sepsy mówi prof. Andrzej Kűbler, prezes Stowarzyszenia na rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonaj Sepsę”.

2022-09-13 NEWS

Firma Moderna ogłosiła, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię zalecającą udzielenie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu preparatu Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1(mRNA-1273.214), kandydata na szczepionkę dwuwalentną nowej generacji, która zawiera mRNA-1273, oraz kandydata na szczepionkę ukierunkowaną na wariant omikron (BA.1), który budzi obawy. Po uzyskaniu pozytywnej opinii CHMP Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do stosowania mRNA-1273.214 jako dawki przypominającej w celu czynnego uodporniania przeciw COVID-19 wywołanemu przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 12 lat i starszych, które wcześniej otrzymały co najmniej cykl szczepienia podstawowego przeciwko COVID-19.

2022-09-09 NEWS

Szczepionka Novavax Nuvaxovid™ przeciwko COVID-19

Zalecana do rozszerzonego warunkowego dopuszczenia do obrotu w UE

Szczepionka Nuvaxovid™ (NVX-CoV2373) przeciw COVID-19 została zarekomendowana do rozszerzonego warunkowego dopuszczenia do obrotu (CMA) w Unii Europejskiej (UE) jako homologiczna i heterologiczna dawka przypominająca do czynnego uodpornienia w celu zapobiegania chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19) wywołanej przez drugiego koronawirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) dla osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

2022-09-08 NEWS

8 września obchodzimy w Polsce dziesięciolecie Światowego Dnia Mukowiscydozy. Pacjenci wciąż pozostają bez dostępu do w pełni refundowanej kompleksowej terapii. Jak podkreślają lekarze, jedynie leczenie oparte na farmakoterapii i fizjoterapii może skutecznie wydłużyć życie pacjentów i polepszyć komfort ich funkcjonowania. Obecnie refundowane są tzw. leki przyczynowe, adresowane jedynie do grupy pacjentów o określonym genotypie. Jednak  nie ma refundacji fizjoterapii, bez której terapia lekami przyczynowymi jest mało efektywna. Pozostaje także grupa pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia lekami przyczynowymi. Są pozbawieni zarówno dostępu do farmakoterapii, jak i refundowanej fizjoterapii.

2022-09-07 NEWS

We wrześniu nie tylko dzieci wróciły do szkół. Rozpoczął się również sezon szczepień przeciwko grypie 2022/2023. Przedstawiciele zawodów medycznych – pediatrzy, epidemiolodzy, pulmonolodzy, lekarze rodzinni oraz pielęgniarki i położne – wystosowali z ramienia Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) rekomendacje zmian systemowych oraz apel do rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci przeciwko grypie.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, co trzecie dziecko choruje corocznie na grypę. Jednocześnie najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie profilaktyczne.

2022-09-05 NEWS

W ostatnich latach wzrasta świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości dla zdrowia zanieczyszczonego powietrza. Do tej pory nie doceniano roli zanieczyszczenia powietrza jako czynnika ryzyka dla raka płuca. Wiadomo, że u większości osób nowotwór rozwija się z powodu palenia papierosów. Wśród chorych na raka płuca kilka procent stanowią jednak osoby, które nigdy nie paliły papierosów i nie były narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego.

2022-09-02 NEWS

Firma Viatris  rozpoczęła dystrybucję szczepionki przeciw grypie Influvac Tetra na sezon 2022-2023. Szczepionka w opakowaniu pojedynczym, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 1 dawka, kod EAN: 05909991347352, jest dystrybuowana wyłącznie przez hurtownie farmaceutyczne.

2022-09-01 NEWS

Z początkiem września rozpoczął się sezon szczepień 2022/2023 r. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa grypy wśród społeczeństwa. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw grypie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w aptekach. Wybrane apteki są już do tego przygotowane. W tym roku do Polski trafi ok. 3 mln szczepionek przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej.

2022-08-31 NEWS

Komisja Europejska wydała pozwolenie dopuszczające do obrotu na terenie Unii Europejskiej lek FYB201/Ranivisio® (Ranivisio - Ranibizumab), biopodobny do leku referencyjnego Lucentis®. Lek jest stosowany w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) i innymi poważnymi chorobami oka. AMD stanowi najczęstszą przyczyną poważnych zaburzeń widzenia lub ślepoty, szacuje się, że do 2050 r. nawet 77 mln Europejczyków zostanie dotkniętych tym problemem. Konsekwencje AMD niosą ze sobą znaczne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej i społeczeństwa. Oczekuje się, że coraz częstsze występowanie tej choroby pochłonie znaczne ilości zasobów i funduszy opieki zdrowotnej w całej UE.

2022-08-29 NEWS

78 854 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w pierwszej połowie sierpnia tego roku. W ubiegłych sezonach tak wyraźny wzrost występował najwcześniej w ostatnim tygodniu miesiąca. W tym sezonie z darmowych szczepień będą mogły skorzystać wyłącznie kobiety w ciąży oraz osoby w wieku od 75 lat. Zaplanowano także częściową refundację tej metody profilaktyki dla dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do pełnoletności oraz dorosłych szczególnie narażonych na ciężki przebieg i niebezpieczne powikłania pogrypowe. W tym roku szczepienie przeciw grypie będzie można przyjąć w aptekach, przychodniach POZ i innych placówkach, które podpiszą wymaganą umowę z NFZ.

2022-08-26 NEWS

W ostatnich latach wprowadzono wiele rozwiązań systemowych, które mogą znacząco uprościć proces realizacji szczepień, a w efekcie podnieść poziom wyszczepialności przeciw ważnym chorobom zakaźnym. Jedną z kluczowych zmian było zaangażowanie farmaceutów w akcje szczepień przeciwko COVID-19 i grypie. Przyszła pora, aby docenić aptekarzy za ich pracę w sezonie 2021/2022. Rusza konkurs „ReFarmatorzy 2021/2022”, który ma wyróżnić najbardziej zaangażowanych farmaceutów szczepiących przeciwko COVID-19, grypie oraz wykonujących usługę przeglądów lekowych. Zgłoszenia można nadsyłać do 8 września.Przedmiotem konkursu jest wyłonienie liderów wśród farmaceutów, którzy w swojej pracy angażowali się w rozwój polskiego sektora farmaceutycznego i zaszczepili największą liczbę osób przeciwko COVID-19 i grypie oraz zrealizowali najwięcej przeglądów lekowych. Udział farmaceutów w konkursie ma charakter wyłącznie indywidualny. Organizatorem konkursu jest Związek Zawodowy Pracowników Farmacji we współpracy z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy. 

Copyright © Medyk sp. z o.o