2022-08-26 NEWS

Prawie jeden na trzech Europejczyków (29%) twierdzi, że obecnie sypia gorzej niż przed pandemią COVID-19. Wśród Polaków ta wartość jest jeszcze wyższa, gdyż obniżenie jakości snu po pandemii potwierdziło aż 34%. Zaledwie 22% Europejczyków twierdzi, że regularnie przesypia całą noc bez przerwy. Z jakich przyczyn to wynika? Średnio co trzeci Europejczyk martwi się kwestiami związanymi z życiem codziennym. Prawie połowa (47%) Polaków ma z tego powodu problemy ze snem. Kobiety (38%) znacznie częściej niż mężczyźni (29%) nie śpią z powodu myśli związanych z codziennymi zmartwieniami.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-08-23 NEWS

Opublikowana 22 sierpnia 2022 r. wrześniowa lista leków refundowanych zakłada, że pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), którzy mają udokumentowane przeciwwskazania do zastosowania leku dotychczas refundowanego, podawanego we wkłuciach dooponowych, otrzymają dostęp do leczenia doustnego. Program lekowy, w ramach którego chorzy na rdzeniowy zanik mięśni otrzymują refundowany nusinersen, podawany we wkłuciach do kanału kręgowego, funkcjonuje w Polsce od początku 2019 r. Z leczenia korzysta około 800 pacjentów, co oznacza, że dla ponad 200 chorych istnieje niezaspokojona potrzeba dostępu do innej opcji terapeutycznej. Część z tych chorych nie jest leczona, część stosuje leczenie doustne w ramach badań klinicznych lub programu wczesnego dostępu do leczenia.

2022-08-22 NEWS

Według różnych danych, problem niedożywienia dotyka od 30% do 85% pacjentów onkologicznych. Szacuje się, że prawie co piąta osoba z nowotworem umiera nie bezpośrednio z powodu choroby, lecz właśnie z powodu niedożywienia. – Niedożywienie nie zaczyna się tam, gdzie kończy się życie pacjenta onkologicznego, tylko tam gdzie zaczyna się choroba onkologiczna – mówił prof. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podczas XII Letniej Akademii Onkologicznej, której partnerem była Fundacja Nutricia.

2022-08-19 NEWS

Niewłaściwa dieta oraz zbyt mała podaż płynów w upalne dni mogą nieść nieprzyjemne konsekwencje. Wysoka temperatura sprzyja powstawaniu obrzęków. Jest to problem, z którym szczególnie często borykają się kobiety, odczuwając puchnięcie nóg w czasie gorących dni.

Dzieje się tak dlatego, że żyły ulegają rozszerzeniu i dochodzi do zalegania krwi w dolnych partiach ciała. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą jeszcze nasilić te nieprzyjemne objawy. Jeśli nawodnienie nie jest wystarczające, to organizm bardziej oszczędza i gromadzi obecną w nim wodę, następuje jej zatrzymywanie, co w konsekwencji prowadzi do obrzęków ciała – tłumaczy Ewa Glońska-Strączek, pedagog zdrowia, psychodietetyk, pielęgniarka oddziałowa z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland.

2022-08-11 NEWS

Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo.

Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie – zapewniał podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski.

2022-08-10 NEWS

Dopuszczenie każdego leku do obrotu wiąże się z przeprowadzeniem badań klinicznych, w których udowodni się jego bezpieczeństwo i skuteczność. W czasopiśmie International Journal of Cancer opublikowano artykuł, w którym sprawdzono, jaka część leków onkologicznych testowanych w badaniach klinicznych pierwszej fazy ma szansę na dopuszczenie do leczenia. Badania pierwszej fazy mają na celu wstępną ocenę bezpieczeństwa danego preparatu.

2022-08-05 NEWS

Amerykańska organizacja United States Preventive Services Task Force (USPSTF) regularnie ustala i publikuje zalecenia dotyczące działań profilaktycznych. Jej ostatni raport dotyczy stosowania witamin, minerałów i suplementów wielowitaminowych w zapobieganiu rozwojowi nowotworów i chorób układu krążenia. Aktualizację raportu z 2014 r. opublikowano po analizie 84 badań, w tym 78 z randomizacją. Dla większości witamin dowody są zbyt słabe, aby określić stosunek korzyści i ryzyka ich stosowania.

2022-08-01 NEWS

Światowy Dzień Raka Płuca

Przełom w leczeniu

W Polsce rak płuca jest nadal najczęściej występującym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zachorowalność na raka płuca w Polsce w ciągu roku wynosi około 22 tys. A zgodnie z prognozą w 2025 r. może ona wzrosnąć nawet do 23,5 tys.  Jeszcze do niedawna trwałe wyleczenie raka płuca było prawie niemożliwe. Obecnie dzięki terapii uzupełniającej w postaci leku celowanego, wprowadzonej na wczesnym etapie zaawansowania choroby po radykalnej resekcji guza u pacjentów z mutacją w genie EGFR, możemy mówić już nie tylko o dążeniu do poprawy wskaźnika przeżyć 5-letnich, ale nawet o znamiennym zwiększeniu możliwości wyleczenia.

2022-07-29 NEWS

Pracownicy ochrony zdrowia i pacjenci czekają na rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zapobiegania grypie w nadchodzącym sezonie. Środowiska farmaceutów i pacjenci pytają, jak ma wyglądać organizacja szczepień w najbliższym sezonie 2022/2023. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zmiana przepisów dotyczących szczepień wykonywanych w aptekach. Dlaczego? Pacjent nie ma możliwości realizacji szczepienia w aptece na takich samych zasadach, jak w przychodni. Farmaceuci mogą szczepić, ale nadal nie wiadomo, kto będzie musiał zapłacić za to szczepienie – pacjent z własnej kieszeni, czy też budżet państwa. 

2022-07-28 NEWS
Organizacje pracodawców: Business Centre Club, Lewiatan, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, wystosowały list otwarty dotyczący konieczności objęcia ochroną aptek w trzecim roku pandemii COVID-19. Adresatami listu są: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
2022-07-27 NEWS

Ostatnie dane opublikowane w New England Journal of Medicine (NEJM) pokazują, że kombinacja długodziałających przeciwciał monoklonalnych (tixagevimab w zestawieniu z cilgavimabem) zachowuje aktywność neutralizującą wobec podwariantów Omikron, w tym Omikron BA.5, BA.4 i BA.2. Poziomy aktywności neutralizującej przeciwciał (określane jako FRNT50 lub jako IC50) są zgodne z wcześniejszymi poziomami neutralizacji in vitro podwariantów  Omikron, w tym BA.5.

2022-07-25 NEWS

Badanie internetowe przeprowadzono wśród ok. 30 000 dorosłych w 15 krajach Europy, w tym wśród 2001 osób z Polski. Jak wynika z badania, dorośli Polacy próbują podjąć działania w celu poprawy swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Blisko połowa dorosłych w Polsce (45%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaopatrzyła się w witaminy, minerały i suplementy – liczba ta została przekroczona jedynie w Czechach (49 %. Średnia europejska była znacznie niższa i wynosiła 26%. Ponadto 20% Polaków zaopatrzyło się w leki, co stanowi najwyższy wynik w badaniu.

2022-07-22 NEWS

Firma Moderna przedstawiła nowe dane kliniczne dotyczące kandydata na dwuwalentną dawkę przypominającą przeciw COVID-19 – mRNA-1273.214 – zawierającą wariant Omikron (BA.1). Miesiąc po podaniu szczepionki wcześniej zaszczepionym uczestnikom, którzy otrzymali również dawkę przypominającą, dawka przypominająca wynosząca 50 µg mRNA-1273.214 wywołała znacząco silniejszą odpowiedź przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 Omikron w porównaniu z obecnie dopuszczoną dawką przypominającą (mRNA-1273), niezależnie od statusu przebytego zakażenia lub wieku (dorośli powyżej 18. r.ż., powyżej lub poniżej 65. r.ż).

2022-07-21 NEWS

Choroby cywilizacyjne są powodem śmierci ok. 40 mln osób każdego roku, co stanowi ok. 70% wszystkich zgonów na świecie. Choroby te mają charakter przewlekły i są wynikiem kombinacji wielu czynników, w tym genetyki, fizjologii, środowiska i stylu życia, a to właśnie zachowania zdrowotne w największym stopniu odpowiadają za rozwój chorób z tej grupy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Samoleczenia, który obchodzony jest co roku 24 lipca Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani przypomina, że lepiej zapobiegać niż leczyć i z tej okazji wydaje drugą edycję Suplementarza.

2022-07-19 NEWS
Zagadnienie optymalnej liczby godzin snu jest przedmiotem licznych badań, ale wciąż pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Trzy metaanalizy z lat 2016-2019 przeprowadzone w Azji wykazały wzrost ryzyka rozwoju nowotworów wraz z rosnącą liczbą godzin snu. Inne badanie, przeprowadzone w Azji w 2018 r., przyniosło odwrotne wyniki, wskazując na 36% wzrost zachorowania u osób śpiących krótko. Najnowsza publikacja z International Journal of Cancer oparta jest na analizie danych ponad 270 tys. osób.

Copyright © Medyk sp. z o.o