2022-04-05 NEWS

W 75 aptekach na terenie Polski rozpoczęto realizację programu pilotażowego przeglądów lekowych. Cele pilotażu to m.in. ocena zasadności objęcia przeglądów lekowych zakresem opieki farmaceutycznej i włączenia tego rodzaju usługi do tzw. gwarantowanych świadczeń finansowanych z budżetu państwa.

Uruchomienie pilotażu przeglądów lekowych to bez wątpienia kluczowy krok w kierunku racjonalizacji farmakoterapii pacjentów, wykorzystania potencjału zawodowego farmaceutów oraz usprawnienia polityki zdrowotnej państwa. Od jego przebiegu i uzyskanych wyników zależy przyszłość opieki farmaceutycznej w Polsce – wskazuje prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-04-04 NEWS

Alkohol odpowiada za 3 mln zgonów rocznie na świecie, w tym 400 tys. z powodu chorób nowotworowych. Według szacunków w czasie pandemii jego sprzedaż wzrosła w Wielkiej Brytanii o ok. 25%. Spożywanie alkoholu wiązano dotychczas ze zwiększonym ryzykiem rozwoju siedmiu nowotworów: raka piersi, jelita grubego, jamy ustnej, przełyku, krtani, gardła i wątroby. Nie udowodniono jednak, czy alkohol jest bezpośrednią przyczyną rozwoju nowotworów, czy też niezbędne jest jego współdziałanie z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak papierosy lub nieprawidłowa dieta. Odpowiedzi na to pytanie dostarcza wynik badania opublikowanego w International Journal of Cancer, analizującego próbki DNA ponad 150 tys. Chińczyków.

2022-03-29 NEWS

Wyniki badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS, jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny. Zdaniem dr n. hum. Magdaleny Nowickiej z Uniwersytetu SWPS: AZS może mieć wręcz destrukcyjny wpływ dla rozwoju psychicznego i szeroko rozumianego dobrostanu nastolatków.

2022-03-28 NEWS
Jednym z częstych objawów związanych ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w trakcie ciąży jest obrzęk kończyn dolnych, który ze względu na uciążliwość i na ogół nawracający charakter stanowi problem zarówno dla samej pacjentki, jak i personelu medycznego. Obrzęki lokalizują się w dystalnych częściach kończyn, najczęściej obustronnie po grzbietowej stronie stopy, czy w obrębie kostek.
2022-03-28 NEWS

EMA zarejestrowała nowy lek przeciw COVID-19. Evusheld - kombinacja przeciwciał o przedłużonym działaniu, zarejestrowany w UE dla profilaktyki przedekspozycyjnej (zapobiegania) COVID-19. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE zostało oparte na badaniu III fazy PROVENT wykazującym znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju objawowego COVID-19, z ochroną trwającą co najmniej sześć miesięcy.

 

2022-03-21 NEWS

Kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.214) to połączenie kandydata na dawkę przypominającą swoistą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.529) i szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna (mRNA-1273). Firma Moderna ogłosiła 10 marca, że podano ten preparat pierwszemu uczestnikowi badania klinicznego fazy II.

2022-03-18 NEWS

Z badania opinii społecznej przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” wynika, że ponad połowa Polaków, zarówno tych chorujących na otyłość (56%), jak i tych, których otyłość nie dotyczy (53%) swoje pierwsze kroki w celu redukcji masy ciała skierowałoby do dietetyka. Tylko co piąta osoba w celu redukcji masy ciała w pierwszej kolejności zgłosiłaby się do lekarza (24%). Wspomniane badanie pokazuje również, że w stosunku do ubiegłego roku, m.in. dzięki działaniom edukacyjnym podejmowanym w przestrzeni publicznej, nastąpił postęp w świadomości Polaków – coraz więcej z nas wie, że otyłość jest chorobą.

Wzrost świadomości nie przekłada się jednak na właściwe rozumienie choroby jaką jest otyłości. Aż 38% ankietowanych Polaków uważa, że z otyłością można sobie poradzić samemu, bez wsparcia eksperta. Większość osób w pierwszej kolejności sięga po dietę. Aż 70% ankietowanych osób chorujących na otyłość przyznało, że dieta w ich przypadku okazała się nieskuteczna. W tej sytuacji ponad połowa zmienia dietę na inną bądź sięga po suplementy diety zamiast udać się do lekarza.

 

 

2022-03-17 NEWS

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne zaprasza na XVIII FORUM FARMACJI PRZEMYSŁOWEJ: „Zagadnienia regulacyjne w czasach pandemii”, które odbędzie się w Łodzi, 25-27 maja br. Forum objął patronatem honorowym Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych, a patronem medialnym jest miesięcznik „Lek w Polsce”.

Więcej na:  https://farmacjaprzemyslowa.com.pl/projekty/forum-farmacji-przemyslowej/283

 

2022-03-14 NEWS

Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku empagliflozyny we wskazaniu do leczenia osób dorosłych z objawową przewlekłą niewydolnością serca. W następstwie tej decyzji empagliflozyna jest pierwszym i jedynym lekiem zatwierdzonym w leczeniu wszystkich dorosłych chorych z objawową przewlekłą niewydolnością serca i pełnym spektrum LVEF obejmującym zarówno pacjentów z niewydolnością serca o zredukowanej, jak i zachowanej frakcji wyrzutowej (HFrEF i HFpEF). Niewydolność serca dotyka ponad 15 miln osób na terenie Europy i jest przyczyną prawie 2 mln hospitalizacji rocznie.

 

2022-03-07 NEWS

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym do utrzymania homeostazy, potrzebne jest spełnienie szeregu warunków. Należą do nich m.in.: dostarczanie do ustroju niezbędnych substancji z pokarmu – odżywczych, budulcowych, makroelementów, mikroelementów oraz witamin. Spośród makroelementów, jednym z najbardziej niezbędnych jest magnez (Mg2+). Magnez pełni wiele funkcji w organizmie, min. stanowi jeden ze składników budulcowych kości i zębów, bierze udział w procesach syntezy białek, w przewodnictwie nerwowym i w kurczliwości mięśni. 

2022-03-01 NEWS

Zbliża się termin, do kiedy poszczególne kraje europejskie powinny zgłosić zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy we współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami wypracowali konsensus w sprawie zapotrzebowania na szczepionki przeciw grypie na sezon 2022/2023. Na podstawie zebranych danych oraz analizy sytuacji rynkowej i epidemiologicznej została przeprowadzona estymacja, w wyniku której ustalono, że zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie wzrośnie o ok. 20% w porównaniu z ubiegłym sezonem i wyniesie ponad 4,1 mln dawek łącznie na rynku prywatnym i publicznym.

 

2022-02-23 NEWS

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Lekooporna depresja dotyka części pacjentów, u których standardowa farmakoterapia połączona z psychoterapią nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla tych osób jest jednak nadzieja w postaci innowacyjnych metod leczenia, o których mówili eksperci podczas debaty pt. „Depresja – historia powrotu do życia”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. 

2022-02-18 NEWS

Rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży. Kryzysy w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że stany i zaburzenia depresyjne występują u ok. 2% dzieci i aż u ok. 20% młodzieży. Pandemia COVID-19 i jej społeczne konsekwencje, jak choćby długotrwałe poczucie zagrożenia czy izolacja to czynniki sprzyjające rozwojowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie niestety również przysłużyło się do budowania społecznych barier i ograniczeń interpersonalnych.

2022-02-14 NEWS

CEBINA oraz jej spółka partnerska URSAPHARM przedstawiły nowe wyniki badań wykazujące, że azelastyna, substancja czynna szeroko dostępnego przeciwalergicznego sprayu do nosa firmy URSAPHARM, w warunkach laboratoryjnych jest skutecznym środkiem przeciwwirusowym na dominujący na świecie wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2. Badania potwierdziły, że liczebność mogącego się namnażać wirusa jest skuteczniej redukowana pod wpływem leczenia azelastyną w porównaniu z placebo.

2022-02-08 NEWS

Osoby z niewydolnością oddechową – zarówno na początku drogi z chorobą, jak i w stadium, w którym respiratoterapia jest niezbędna do życia, mogą korzystać z dedykowanej infolinii. Bezpłatne wsparcie i konsultacje dla pacjentów i ich bliskich oferują pulmonolodzy oraz psycholog. Infolinia, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM!, działa już od listopada. O tym, dlaczego warto z niej skorzystać, mówi psycholog Dorota Dąbrowska.

Copyright © Medyk sp. z o.o