2021-12-13 NEWS

Sprzeciw Naczelnej Rady Aptekarskiej

Projekty rozporządzeń dotyczących szczepień w aptekach

W związku z pracami legislacyjnymi nad projektami rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczącymi wymogów lokalowych, jakie musi spełnić apteka, w której realizowane są szczepienia, Naczelna Rada Aptekarska w piśmie skierowanym do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego, stanowczo sprzeciwia się proponowanym zmianom.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-12-10 NEWS

List otwarty do Ministerstwa Zdrowia

Projektowane zmiany dotyczące lokali aptecznych

Organizacje reprezentujące rynek apteczny, a także rynek medyczny złożyły na ręce wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego list otwarty. Wiąże się to z projektami dwóch rozporządzeń dotyczących lokali aptecznych. W polskich aptekach trwa realizowana na szeroką skalę akcja szczepień przeciw COVID-19. To zaawansowana operacja logistyczna, podczas której farmaceuci odpowiadając na wysokie zainteresowanie społeczne, często wykonują szczepienia po 12 godzin na dobę. Powyższe działania mają swoje odzwierciedlenie w wyszczepialności Polaków. Od 1 lipca br. farmaceuci zaszczepili w aptekach już ponad 350 tys. pacjentów, a w Polsce istnieje już ponad 1160 aptecznych punktów szczepień. Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany doprowadzą do likwidacji zdecydowanej większości, o ile nie wszystkich, dobrze funkcjonujących aptecznych punktów szczepień, a w konsekwencji uderzą przede wszystkim w osoby, które chciałyby się sprawnie i bezpiecznie zaszczepić przeciw COVID-19. Wprowadzenie projektowanych zmian szczególnie dotkliwe będzie w małych miejscowościach, gdzie ta forma przeprowadzania szczepień cieszy się dużą popularnością.

2021-12-09 NEWS

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na warunkowe stosowanie leku Evusheld firmy AstraZeneca w celu zapobiegania chorobie COVID-19. Lek Evusheld (AZD7442) został dopuszczony do stosowania w ramach profilaktyki przedekspozycyjnej (zapobieganie) COVID-19 u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała co najmniej 40 kg) z umiarkowanym lub ciężkim upośledzeniem odporności, u osób z chorobami współistniejącymi  lub u osób przyjmujących leki immunosupresyjne i tych, które nie mogą  wytworzyć odpowiedniej odpowiedzi immunologicznej na szczepienie przeciw  COVID-19, a także u  osób, dla których szczepienie przeciw COVID-19 nie jest zalecane.

2021-12-08 NEWS

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, Polacy najczęściej podejmują samodzielne próby radzenia sobie z problemem bez udziału lekarza. Największy odsetek respondentów deklaruje leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28%), a blisko co czwarta osoba (23%) sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby, takie jak syropy czy napary. Zaledwie jedna na pięć osób od razu skonsultowałaby się z lekarzem. Jedynie 7% respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – wynika z raportu firmy doradczej Procontent Communication Jak się leczy Polak w pandemii?

2021-12-06 NEWS

E-papierosy nie są zalecane jako substytut tytoniu dla osób chcących zaprzestać palenia papierosów, jednak wielu nałogowych palaczy sięga po nie, chcąc wyjść z nałogu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Network Open sprawdzono, czy osoby, które rzucając palenie klasycznych papierosów, sięgają po e-papierosy lub inne substytuty tytoniu rzadziej niż osoby, które nie korzystając z tych środków, wracają do palenia papierosów. 

2021-12-02 NEWS

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i pełni istotną rolę w organizmie człowieka. Jej wpływ na rozwój i przebieg raka jelita grubego jest od lat przedmiotem licznych badań. W pracy opublikowanej w czasopiśmie Gastroenterology oceniono wpływ spożywania witaminy D na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w młodym wieku.

2021-12-01 NEWS

Według danych WHO na świecie żyje 37,7 mln ludzi z wirusem HIV. Osoby objęte wczesnym i odpowiednim leczeniem mogą żyć tak długo jak reszta społeczeństwa. Początki leczenia antyretrowirusowego na świecie wiązały się z ryzykiem silnych skutków ubocznych i poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Przez lata wysiłki medyczne skupiały się na tym, aby leki, zachowując swoją efektywność, były jednocześnie jak najmniej obciążające. Długo standardem leczenia był schemat 4 lub 3-lekowy, dzięki innowacjom następnie ograniczony do 2-lekowego.

2021-12-01 NEWS

Nowym prezesem zarządu Sanofi-Aventis sp. z o.o. została Agnieszka Grzybowska-Zalewska. Od ponad 20 lat obecna jest w branży farmaceutycznej w obszarze zarządzania oraz marketingu i sprzedaży. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektor generalnej Sanofi Genzyme w Polsce –  oferującego przełomowe terapie z obszaru chorób rzadkich, onkologii, immunologii, i stwardnienia rozsianego. Jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku.

2021-11-29 NEWS

Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu się bakterii w przestrzeniach międzyzębowych i powstawaniu stanów zapalnych. Kondycja zębów i jamy ustnej okazuje się mieć szerszy wpływ na zdrowie organizmu, w tym także na przebieg zakażenia SARS-CoV-2.Tymczasem w Polsce próchnica dotyka aż 99% dorosłych, a co trzecia  osoba w wieku 35-44 lata wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego związanego z chorobą dziąseł lub przyzębia.

2021-11-26 NEWS

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce

Apel organizacji pacjentów

Organizacje pacjentów zaapelowały do Ministra Zdrowia o wprowadzenia rozwiązań zwiększających produkcję leków w Polsce. Sygnatariusze listu zwracają uwagę na wyraźny spadek udziału leków produkowanych w kraju w rynku. Podkreślają także niezwykle istotną rolę gwarancji dostępności leków, szczepionek, środków ochronnych i wyrobów medycznych dla zapewnienia ciągłości terapii milionów przewlekle chorych oraz bezpieczeństwa lekowego Polaków.

2021-11-23 NEWS

W listopadzie do aptek trafiają kolejne transze szczepionek przeciw grypie w łącznej liczbie około 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafić ma 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej, zaś pozostała część znajdzie się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Od wtorku 23 listopada ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 18 lat. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warto podkreślić, że w tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy to zakupiono 2,3 mln dawek. 

2021-11-10 NEWS

Grant na zdrowie

II edycja programu

Gedeon Richter oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ogłaszają II edycję programu, który dedykowany jest działaniom na rzecz poprawy jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Dwie wyróżnione organizacje pacjentów otrzymają grant w wysokości 20 000 zł na realizację zwycięskich projektów. Zgłoszenia można nadsyłać do 15.12.2021 r. 

2021-11-08 NEWS

Po doświadczeniach związanych z pandemią pracownicy mocniej skupiają się na trosce o swoje zdrowie i tego też wymagają od swoich pracodawców. Aż 94% zatrudnionych jest zdania, że szef powinien dbać o ich formę – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. W czwartym kwartale 2020 r., według danych GUS, spośród 16,5 mln pracujących 2,3% nie wykonywało swoich obowiązków z powodu choroby. Dla porównania, z powodu urlopu nie pracowało wówczas 2% zatrudnionych. Natomiast z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale br. lekarze wystawili 5,2 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich w sumie blisko 62 mln dni. 

2021-11-05 NEWS

Jak co roku wraca dylemat wielu osób: KTO i CZY W OGÓLE ma prawo do darmowych szczepień przeciw grypie? Gdzie się zgłosić, jeśli chcę się zaszczepić? Czy lepiej pójść najpierw do apteki, tam zakupić szczepionkę i z nią powędrować do lekarza rodzinnego, czy może od razu zgłosić się do najbliższej przychodni POZ? Czy szczepienia są wykonywane „od ręki”, czy trzeba się na nie umawiać z wyprzedzeniem? 

2021-11-03 NEWS

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla Fundacji Nutricia (wrzesień 2021), aż 72% Polaków uważa, że brakuje odpowiedniej edukacji o właściwym odżywianiu w zależności od wieku. Częściowo zdajemy sobie sprawę z tego, że seniorzy mają specjalne potrzeby żywieniowe i wynikają one z problemów towarzyszących procesom starzenia się, takim jak postępujące ograniczenie sprawności fizycznej, demencja, problemy z uzębieniem czy zabiegi operacyjne. Jednak tylko 22% z nas uważa, że ma na ten temat wystarczającą wiedzę.

Copyright © Medyk sp. z o.o