2021-11-03 NEWS

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla Fundacji Nutricia (wrzesień 2021), aż 72% Polaków uważa, że brakuje odpowiedniej edukacji o właściwym odżywianiu w zależności od wieku. Częściowo zdajemy sobie sprawę z tego, że seniorzy mają specjalne potrzeby żywieniowe i wynikają one z problemów towarzyszących procesom starzenia się, takim jak postępujące ograniczenie sprawności fizycznej, demencja, problemy z uzębieniem czy zabiegi operacyjne. Jednak tylko 22% z nas uważa, że ma na ten temat wystarczającą wiedzę.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-10-29 NEWS

Dorośli pacjenci z ciężką postacią AZS decyzją Ministra Zdrowia od 1 listopada otrzymają refundację leczenia biologicznego dupilumabem w ramach nowego programu lekowego. To spełnienie marzeń pacjentów z najcięższą postacią AZS, u których żadna inna terapia nie przyniosła efektu. Dziś wreszcie będą mogli normalnie żyć bez bólu, świądu i strachu o nadchodzące jutro (...) – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób, a 6,5% z nich ma postać ciężką. 

2021-10-28 NEWS

Wraz z wiekiem częstotliwość występowania ubytków słuchu wśród Polaków stale rośnie. Jak wynika z badań zrealizowanych na potrzeby zainaugurowanej właśnie ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Nie musisz krzyczeć!”, organizowanej przez Amplifon, problemów ze słyszeniem w codziennych sytuacjach doświadczyła już połowa (49%) osób po 60. r.ż. Co ważne, uszkodzenie słuchu oprócz dolegliwości fizycznych ma również swój znaczący wpływ na naszą psychikę i relacje społeczne. Celem kampanii „Nie musisz krzyczeć!” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny związany z ubytkami słuchu wśród Polaków. Misją podjętych w jej ramach działań jest wsparcie osób mierzących się z dolegliwościami słuchowymi, a także zachęcanie do wykonywania cyklicznych badań.

2021-10-26 NEWS

Pandemia zwiększyła zainteresowanie pacjentów rolą Europy w produkcji leków. Nowe badania konsumenckie pokazują, że siedmiu na dziesięciu pacjentów chorych przewlekle chce wiedzieć, gdzie produkowane są ich leki oraz pragnie mieć pewność, że europejska produkcja pozostaje konkurencyjna względem innych kontynentów (71%). Zdecydowana większość badanych (84%) chce, aby rządy wspierały inwestycje w produkcję farmaceutyków w ich regionie, co pozwoli uniknąć nadmiernej zależności od krajów spoza Europy.

2021-10-22 NEWS

Cemiplimab od 1 listopada na liście leków refundowanych

Dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry

Od 1 listopada na liście leków refundowanych znajdzie się cemiplimab, pierwsza i jak dotąd jedyna terapia biologiczna dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry, której amerykańska agencja FDA przyznała status terapii przełomowej. Lek ten zalecany jest głównie osobom starszym (powyżej 65. r.ż.), które byli narażeni na dużą ekspozycję słoneczną głównie ze względu na wykonywany zawód (np. rolnicy, sadownicy, leśnicy czy pracownicy budowlani).

2021-10-14 NEWS

Fabryka leków przy ul. Mogilskiej w Krakowie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Polsce, wytwarzającym obecnie ok. 3,5 mld tabletek i kapsułek rocznie. Znana z produkcji Vibovitu, Flegaminy czy Aviomarinu krakowska fabryka Teva ma za sobą 90 lat historii. Krakowska fabryka szczyci się międzynarodowymi certyfikatami jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, wytwarzając leki, które pomagają milionom pacjentów w Polsce i na świecie.

2021-10-11 NEWS

Mikrobiota jelitowa jest istotna nie tylko w procesie trawienia i wchłaniania, ale wpływa również na odporność organizmu. Antybiotyki, poprzez działanie bakteriobójcze, wpływają na skład mikrobioty jelitowej, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu. W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tys, osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tys. zdrowych osób.  

2021-10-08 NEWS

Wiedza na temat skuteczności terapii onkologicznych dostępna jest dzięki badaniom klinicznym z udziałem chorych, którzy wyrazili zgodę na przyjmowanie leków o nieudowodnionej skuteczności. W czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano artykuł poruszający problem rzadkiego włączania osób starszych do badań klinicznych. Autorzy zauważyli, że tylko 24% chorych biorących udział w badaniach klinicznych to osoby po 70. r.ż., choć aż 42% mogłoby się do takich badań kwalifikować.

2021-10-07 NEWS

Azelastyna łagodzi objawy COVID-19

URSAPHARM ogłasza wyniki badań

Firma URSPHARM przeprowadziła badanie kliniczne, którego celem była ocena zdolności azelastyny (dotychczas powszechnie stosowanej jako środek antyalergiczny w postaci aerozolu do nosa) w ograniczaniu lub zatrzymywaniu rozwoju infekcji wywołanej koronawirusem w jamie nosowej. Wyniki badania potwierdziły, że substancja zmniejsza tzw. miano wirusa w nosogardzieli zakażonych pacjentów i prowadzi do złagodzenia objawów COVID-19.

2021-10-05 NEWS

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Przedstawiamy komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.

2021-10-01 NEWS

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim wzmożone zachorowania na grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. Warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec zachorowaniom i powikłaniom. Ministerstwo Zdrowia w ramach Rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 udostępniło szerokiej grupie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień.Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji.

2021-09-30 NEWS

Opinie o szczepieniach – sondaż

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®

Uczestnicy sondażu BioStat zostali zapytani o powody, dla których się zaszczepili. Najczęściej (73,5% odpowiedzi) wskazywano na obawę przed zachorowaniem na koronawirusa. 62,0% zaszczepionych zrobiło to, co uważa za konieczne dla zwalczania pandemii, zaś motywacją 56,1% była obawa o zdrowie bliskich. 27,7% chce bez ograniczeń korzystać z usług (np. z restauracji), 20,7% chciało wyjechać na wakacje, a 14,9% – wziąć udział w imprezach. Zaszczepiło się, aby nie stracić pracy 8,2% osób w tej grupie.

2021-09-29 NEWS

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay został zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Regularne badania gwarantują wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

2021-09-28 NEWS

Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wirusy HPV  związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

2021-09-27 NEWS

Szanowni Państwo,

Jak co roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, chcemy podziękować wszystkim farmaceutom za codzienną, trudną pracę z klientami aptek, którym służą pomocą i radą, co jest szczególnie ważne podczas trwającej od dłuższego czasu pandemii koronawirusa.

Życzymy wszelkiej pomyślności i jak największej satysfakcji z wykonywania zawodowych obowiązków oraz znaczącej poprawy warunków pracy w aptekach, za pierwszym stołem.

 

                                                                   Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o