2021-09-24 NEWS

Na przewlekłe choroby płuc cierpi już 2 mln Polaków, a ich liczba stale rośnie. Główną przyczyną jest skażenie środowiska i palenie papierosów, po które nadal sięga ok. 9 mln mieszkańców naszego kraju. W Światowy Dzień Płuc, którego obchody przypadają na 25 września, warto poddać refleksji codzienne wybory i własne funkcjonowanie, ponieważ w większości przypadków schorzeniom płuc można zapobiec. Jednak tego dnia na szczególną uwagę zasługują osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami płuc, które ze względu na epidemię COVID-19, znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-09-24 NEWS

Podczas debaty Flu&Covid-19 Forum przedstawiono nowe rekomendacje ekspertów dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19. Bardzo ważną kwestią jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie poprzez implementację rozwiązań systemowych wypracowanych wcześniej dla COVID-19, tj. umożliwienie realizowania szczepień przeciw grypie w aptekach i szkołach, kwalifikację do szczepień przez pielęgniarki oraz regularne przypominanie o szczepieniach, m.in. z wykorzystaniem IKP (Internetowe Konto Pacjenta). 

2021-09-15 NEWS

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na początku września 2021 r. przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster, nieskutecznie leczone AZS tworzy lub nasila istniejące zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, nierzadko uniemożliwia konstruktywne radzenie sobie z problemami życia codziennego, doprowadzając czasami do jej rozpadu. Ponad 65% pacjentów i opiekunów dzieci z AZS przyznało, że w ich domach AZS niejednokrotnie było przyczyną kłótni, a związki 4% respondentów, nadszarpnięte pod wpływem choroby, rozpadły się. Jedyną szansą na skuteczną pomoc jest dostęp do refundowanej terapii biologicznej.

2021-09-14 NEWS

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna dermatoza o nawrotowym przebiegu z towarzyszącym świądem, która może współistnieć z innymi chorobami atopowymi, dlatego konieczne jest multidyscyplinarne i holistyczne podejście do każdego pacjenta z tą jednostką chorobową. Częstość występowania AZS wśród dzieci sięga 15-20%. Do rozwoju AZS dochodzi na skutek współdziałania czynników genetycznych, środowiskowych, uszkodzenia bariery skórnej i zaburzeń układu immunologicznego. U ponad 90% chorych pierwsze objawy pojawiają się do 5. r.ż. U ok.10% chorych AZS utrzymuje się w wieku dorosłym.

2021-09-14 NEWS

Sezon zachorowań na grypę coraz bliżej, tak samo jak czwarta fala pandemii koronawirusa. Eksperci prognozują, że zostanie zdominowana przez wariant delta (indyjski). Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego o podobnych objawach. Jak zatem odróżnić COVID-19 od sezonowej grypy? Zakażenia wariantem delta dają objawy, które nie są typowe dla innych odmian koronawirusa. 

2021-09-10 NEWS

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania, należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej "Otyłość epidemią XXI wieku" wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie.

2021-09-09 NEWS

W jamie ustnej znajduje się nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Niektóre z nich żyją z nami w symbiozie i mają zasadniczy wpływ na zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jednak zakłócenie tej równowagi (dysbioza), wynikające z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spadku odporności, antybiotykoterapii lub czynników genetycznych, prowadzi do rozwoju miejscowych infekcji (np. zapalenia przyzębia). W konsekwencji nieleczone infekcje w obrębie jamy ustnej mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu II, choroby neurodegeneracyjne czy porody przedwczesne, a nawet wywoływać niektóre nowotwory.

2021-09-07 NEWS

73,3% Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą doprowadzić do ograniczenia pandemii SARS-CoV-2. 26,7% uczestników sondażu nie uważa szczepienia przeciw COVID-19 za środek ograniczający pandemię koronawirusa. 41,8% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić przeciw koronawirusowi. Aż 38,4% nie ma takiego zamiaru, natomiast 19,8% wciąż jest niezdecydowanych. Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony  w dniach 28–30 sierpnia 2021 r. przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. 

2021-09-02 NEWS

Na początku września pierwsze partie szczepionek przeciw grypie trafiły do aptek. W drugiej połowie miesiąca szczepionki będą dostępne w placówkach medycznych. Do Polski ma dotrzeć łącznie około 4 mln dawek, z czego 1,36 mln trafi do aptek, 760 tys. będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1 września dodatkowo z bezpłatnych szczepień przeciw grypie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży.

2021-08-31 NEWS

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie, to powszechne zjawisko – często towarzyszy takim chorobom przewlekłym, jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy cukrzyca. Nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto poznać ją lepiej, aby ustrzec się przed jej skutkami.

2021-08-23 NEWS

Terapie CAR-T są określane jako najbardziej obiecujący kierunek rozwoju medycyny w walce z nowotworami krwi ostatnich lat. Zgodnie
z projektem obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2021 r. terapia CAR-T (tisagenlecleucelem) we wskazaniu nawrotowa lub oporna na leczenie ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (r/r B-ALL) u dzieci i dorosłych do 25. r.ż. będzie w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

2021-08-20 NEWS

Okres jesienno zimowy to sezon grypy i przeziębienia, a także nowego koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Jak odróżnić objawy tych chorób, czy jest to możliwe?

2021-08-13 NEWS

Respondenci badania sondażowego „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” firmy Dailyfruits zostali zapytani o spożycie różnych grup produktów i ocenę jakości swojej diety podczas pracy zdalnej. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli, zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej. Okazuje się, że pracując zdalnie, 42% respondentów je więcej słodyczy, a 35% sięga częściej po chipsy i słone przekąski. Jak wynika z badania Polacy nie mieli dobrych nawyków żywieniowych. Co więcej – ich przekonanie o dobrej jakości diety było niewspółmierne do jej rzeczywistej jakości. Wiele osób powielało popełniane wcześniej błędy żywieniowe lub sięgało po łatwo dostępne produkty, które akurat były pod ręką.

2021-08-10 NEWS

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sezon grypowy nałoży się na IV falę zachorowań na COVID-19. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz towarzystwa medycznymi (Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, Polskim Towarzystwem Neonatologicznym, Polskim Towarzystwem Wakcynologii i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej) wystosował apel do Ministerstwa Zdrowia dotyczący rozszerzenia refundacji szczepień przeciw grypie dla grup wiekowych: od 6. m.ż. do 24. m.ż. oraz od 5. r.ż do 18. r.ż. Są to jedyne grupy niezabezpieczone przed groźnym wirusem grypy, a dodatkowo dzieci poniżej 12. r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Eksperci mają również nadzieję, że zostaną spełnione obietnice MZ  dotyczące umieszczenia szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

2021-08-09 NEWS

Zakupy wspólne – priorytet to ciągłość leczenia

Komentarz Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”

Centralizacja procedur zamówień na wybrane kategorie leków refundowanych niesie za sobą szereg zagrożeń. W teorii przepisy mają służyć odpowiedniemu dostępowi pacjentów do terapii i oszczędnościom dla systemu opieki zdrowotnej. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie jest bezpieczniej, rozsądniej i taniej – mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

Copyright © Medyk sp. z o.o