2021-06-14 NEWS

Amerykańskie zalecenia dotyczące stosowania suplementów diety i witamin w celu zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu nowotworów lub chorób sercowo-naczyniowych, pochodzące z 2014 r., pozostają niezmienione. Amerykański niezależny panel ekspertów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki opublikował roboczą wersję nowych zaleceń, które podobnie jak poprzednie nie zalecają rutynowego stosowania tych substancji. 

reklama Prenumerata_e-lek
2021-06-11 NEWS

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą należy i można leczyć. Brak zrozumienia charakteru otyłości przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego. Powszechnym jest obarczanie go odpowiedzialnością i winą za rozwój nadmiernej masy ciała. Oznacza to, że osoby z otyłością muszą mierzyć się nie tylko z tym, co przynosi sama choroba, ale dodatkowo z nieprzychylnością społeczną, która nierzadko przybiera formę hejtu i stygmatyzacji. Badania CBOS z 2019 r. wskazują, że 59% dorosłych Polaków waży za dużo, a od 2010 r. odsetek ten wzrósł o 13%.

2021-06-10 NEWS

8 czerwca br. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Tak więc od 9 czerwca , po spełnieniu określonych w dokumencie warunków, istnieje możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19 w aptekach.

2021-06-09 NEWS

Głównym zamierzeniem Ustawy o zawodzie farmaceuty jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia. Na temat nowych kompetencji i obowiązków farmaceutów oraz kierowników aptek wypowiedzieli się znani eksperci z branży farmaceutycznej: Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Monika Bartwicka, prawniczka specjalizująca się w prawie medycznym i farmaceutycznym; Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

2021-06-02 NEWS

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie

Webinarium „Poradnictwo oparte o Evidence Based Medicine” 16 czerwca 2021 r.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie powstała, by dostarczyć farmaceutom wiedzy i narzędzi do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli. Od 16 kwietnia 2021 r. obowiązuje Ustawa o zawodzie farmaceuty, która wprowadzila wiele zmian w sposobie funkcjonowania rynku aptecznego. To, co się zmienia, to przede wszystkim rosnąca odpowiedzialnością farmaceuty podczas pracy za pierwszym stołem. Organizatorzy kampanii przygotowali szereg aktywności, które służą edukacji środowiska oraz wsparciu w tym szczególnym okresie, jakim jest wejście w życie Ustawy o zawodzie farmaceuty. Wśród planowanych działań są webinaria, e-book oraz aktywność w mediach społecznościowych.

2021-05-31 NEWS

Szacuje się, że obecnie diagnozowanych jest około 3500 nowych przypadków czerniaka, a tempo przyrostu zachorowalności cały czas rośnie. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów za lata 1980-2020. Zapadalność na ten rodzaj nowotworu w 2019 r. była też nieznacznie większa u mężczyzn (16,0/100 tys. przypadków) niż u kobiet (15,2/100 tys. przypadków). Co istotne, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nowotwór może pojawić się już u dzieci, jednak liczba przypadków wzrasta u osób po 20 r.ż. Najwięcej zachorowań notuje się u  między 60. a 79. r.ż. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność chorych.

2021-05-28 NEWS

Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę.

2021-05-17 NEWS

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy laboratoria na całym świecie starały się jak najszybciej doprowadzić do odkrycia nowej szczepionki, wzrosła aktywność ruchów antyszczepionkowych. Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z naukowcami i analitykami Internetu wziął treści o charakterze antyszczepionkowym pod lupę: przebadano materiały z portali i mediów społecznościowych, wyłaniając najważniejsze wątki i trendy w dyskusji publicznej. Wyniki zadziwiają: od 1 lipca 2018 r. do 5 stycznia 2021 r. zidentyfikowano w polskojęzycznej przestrzeni internetowej ponad 10 mln różnego rodzaju wzmianek dotyczących szczepień. Jeszcze nigdy żadna szczepionka nie była tak wyczekiwana, równocześnie wzbudzając tak wiele skrajnych emocji.

2021-05-14 NEWS

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła 8 mln w 2018 r. To ponad dwa razy więcej niż całkowita liczba zgonów na całym świecie z powodu COVID-19, wynosząca według najświeższych danych Worldometer 3,3 mln osób. Jednym z zagrożonych rejonów jest Europa, a w niej Polska, w której znajduje się większość najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. WHO podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na zwiększenie podatności na choroby układu oddechowego, co w dobie pandemii COVID-19 nabiera szczególnego znaczenia. W walce o czystsze powietrze jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych.

2021-05-13 NEWS

Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Pod koniec kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne jego projektu. To niewątpliwie krok w dobrym kierunku, w szczególności w przypadku zmian dotyczących wymiany protez, czy zwiększenia limitów finansowych na znaczną część środków chłonnych i na cewniki hydrofilowe dla dzieci. Warto docenić pozytywne działania dla licznych grup pacjentów, natomiast eksperci Izby POLMED zwracają uwagę na dalsze wyzwania stojące przed Ministerstwem Zdrowia – zmian wymagają również kategoryzacja wyrobów medycznych i dostosowanie limitów finansowania do sytuacji panującej na rynku.

2021-05-11 NEWS

Z początkiem maja do AstraZeneca Pharma Poland dołączył Wiktor Janicki, który objął stanowisko Prezesa Zarządu spółki w Polsce. W nowej roli zaangażowany będzie w wyznaczanie strategicznych kierunków rozwoju AstraZeneca w Polsce. Wiktor Janicki będzie odpowiedzialny między innymi za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zdrowia i relacje ze stroną publiczną oraz innymi interesariuszami w kraju.

2021-05-07 NEWS

Rak jajnika nie bez powodu postrzegany jest jako cichy i podstępny zabójca. Brak wczesnych objawów i skutecznej profilaktyki sprawiają, że większość pacjentek trafia do lekarza w stadium zaawansowanym z rozsiewem na inne narządy. Wtedy też szanse na odzyskanie zdrowia zdecydowanie maleją. Jednakże w ostatnich latach mogliśmy być świadkami przełomu w leczeniu tego nowotworu. A co za tym idzie, wzrosła świadomość raka jajnika zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentek.

2021-05-05 NEWS

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, obchodzonego 5 maja, w kilku polskich miastach znane miejsca rozbłysną niebieskim światłem. Jednym z objawów nadciśnienia płucnego mogą być sine, przypominające niebieski kolor, usta. Dlatego ta barwa jest uznawana na świecie za symboliczny kolor chorych na nadciśnienie płucne – mówi Marta Mrozek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Osoby cierpiące na nadciśnienie płucne mają problemy ze zwykłymi czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie. W zaawansowanym stadium tej choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

2021-04-30 NEWS

Światowy Dzień Astmy – 5 maja

Leczenie astmy wymaga wszechstronnej edukacji pacjenta

Celem Światowego Dnia Astmy jest zwrócenie uwagi na konieczność poprawy diagnostyki i leczenia astmy, a także na ogromną potrzebę edukacji chorych i ich rodzin. Podstawą oceny kontroli astmy jest wywiad prowadzony przez lekarza. Pacjent często nie umie prawidłowo ocenić nasilenia swojej choroby. Nadużywanie leków doraźnych doprowadza do ciężkich zaostrzeń astmy i konieczności włączenia doustnych sterydów. Nawet jeden kurs leczenia tymi lekami obarczony jest możliwością pojawienia się poważnych działań niepożądanych.

2021-04-26 NEWS

Stosowanie kladrybiny w tabletkach podczas pandemii COVID-19

Nowe dane potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność

Firma Merck ogłosiła wyniki nowej analizy danych pochodzących z podbadania MAGNIFY-MS, w którym wykazano występowanie specjalnego wzorca odbudowy populacji (repopulacji) komórek immunologicznych u pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego (RMS, relapsing multiple sclerosis) otrzymujących kladrybinę w tabletkach. Dzięki temu organizm chorych na RMS zachowuje zdolność do walki z zakażeniami i do wytwarzania przeciwciał ochronnych po szczepieniu. Dane przedstawiono podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN, American Academy of Neurology), który odbył się wirtualnie 17-22 kwietnia 2021 r. 

Copyright © Medyk sp. z o.o