2019-06-26 NEWS

Rodzice małych alergików, jak też dorośli alergicy borykają się z częstymi infekcjami oraz kłopotami skórnymi. Nic więc dziwnego, że bardzo ostrożnie podchodzą do szczepień, zastanawiając się, czy antygeny oraz adiuwanty zawarte w szczepionce mogą pogorszyć stan zdrowia. Czy jednak słusznie obawiają się szczepień?

reklama Prenumerata_e-lek
2019-06-24 NEWS

Z roku na rok odnotowujemy wzrost liczby chorych na cukrzycę, określanej mianem choroby cywilizacyjnej. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia WHO do 2030 r. cukrzyca będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Diabetycy są szczególnie narażeni na powikłania pogrypowe, które zwiększają ryzyko śmierci z powodu grypy. Aby ograniczyć groźne skutki wirusa u osób szczególnie narażonych na powikłania, eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zadedykowali rok 2019 osobom chorym na cukrzycę.

2019-06-19 NEWS

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci byliśmy świadkami ogromnego postępu w leczeniu chorób zarówno powszechnie występujących, jak i rzadkich. Sukcesy terapeutyczne obserwowane w latach 2000-2009 w dużej mierze zawdzięczamy rozwojowi farmakoterapii. Dane wskazują, że w tym okresie to leki przyczyniły się w 73% do wzrostu średniej oczekiwanej długości życia.

2019-06-18 NEWS

PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty” 12 czerwca 2019 r. na Walnym Zgromadzeniu Członków wybrał Zarząd i Radę Generalną w kadencji 2019-2022. 

ZARZĄD:

Prezes Zarządu – Ewa Jankowska (USP Zdrowie Sp. z o.o.)

Członek Zarządu – Monika Granecka (Sanofi-Aventis Sp. z o.o.)

Członek Zarządu – Małgorzata Osadowska-Glinka (Polpharma BH Sp. z o.o.).

2019-06-13 NEWS

Apteczka wakacyjna – niezbędna dla podróżnika

Konferencja Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Konferencja odbyła się w dniu 11 czerwca 2019 r. w ramach Kampanii „Lek Bezpieczny”. Jej celem było przedstawienie minimalizacji zagrożeń wynikających z wypoczynku poza miejscem zamieszkania – zarówno bliskich wyjazdów weekendowych, jak i dalekich eskapad, często odbywanych przez turystów na inne kontynenty. Apteczka wakacyjna to nie tylko turystyka, ale także coraz częstsze wyjazdy w celach służbowych do krajów cywilizacyjnie innych od Polski, gdzie osiągnięcie standardów pomocy medycznej, zazwyczaj dostępnych w Polsce, bywa czasami niemożliwe.

2019-06-12 NEWS

Lekarzu! Zbadaj pacjentowi brzuch!

Mielofibroza – rzadki nowotwór krwi. Od powiększenia śledziony do prawidłowej diagnozy

Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka to objawy, które odczuwają pacjenci chorzy na mielofibrozę – wyjątkowo niebezpieczny nowotwór układu krwiotwórczego. Jednak symptomy te równie dobrze mogą wskazywać na grypę czy reumatyzm. Jest jednak jeden niezwykle istotny objaw mielofibrozy – powiększona śledziona. Zazwyczaj to lekarz rodzinny jako pierwszy ma kontakt z pacjentem, również z tym, który może cierpieć na  mielofibrozę. Oprócz szczegółowego wywiadu powinien więc przeprowadzić badanie palpacyjne brzucha, które pozwala stwierdzić powiększenie śledziony i w połączeniu z wynikami  badania morfologii krwi obwodowej postawić właściwą diagnozę. To ważny, lecz często pomijany element diagnostyki. O tym problemie rozmawiali eksperci podczas Kongresu Medycyny Rodzinnej.

2019-06-11 NEWS

Nagroda „Kroki milowe w leczeniu zawału serca” przyznawana jest przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od 2012 r. Wyróżnienie otrzymują wybitne osoby lub instytucje, których wysiłek organizacyjny i merytoryczny pozwala na zdecydowaną poprawę jakości opieki nad chorymi z zawałem serca. W tegorocznej edycji nagrodą uhonorowane zostały aż cztery instytucje: Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Prestiżowa nagroda została przyznana za opracowanie koncepcji programu KOS-Zawał: „stworzenie założeń i wdrożenie polskiego nowatorskiego programu koordynowanej opieki nad chorymi z zawałem serca”.

2019-06-06 NEWS

Dzisiaj wchodzą w życie zmiany w Prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może zbyć lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET nowe brzmienie art. 86 Prawa farmaceutycznego budzi poważne obawy o możliwość dalszej sprzedaży leków domom opieki społecznej. Tymczasem celem nowej regulacji ma być ograniczenie nielegalnego wywozu leków, a nie utrudnienie dostępu do leków dla osób starszych, które przebywają w domach opieki społecznej.

2019-06-06 NEWS

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród nich aż 74% doświadczyło takiej sytuacji – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) w kwietniu br. Dlatego zaczynamy postrzegać produkcję leków w kraju jako gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego –tak uważa 73% badanych. Polacy jednoznacznie opowiadają się za wsparciem przez rząd przemysłu farmaceutycznego w Polsce (83% badanych). Prawie 3/4 uważa, że leki produkowane w Polsce powinny zajmować istotne miejsce na listach refundacyjnych.

2019-06-04 NEWS

VIII Konferencja Zielarska Kobiet

28-30 czerwca, Koryciny

Naukowcy, konsumenci i entuzjaści ziół spotkają się na VIII Konferencji Zielarskiej Kobiet, która odbędzie się w w Korycinach w dniach 28-30 czerwca. To znakomita okazja do poszerzenia wiedzy o nowych właściwościach leczniczych ziół, zaprezentowania informacji z dziedziny fitochemii oraz fitoterapii. Organizatorami Konferencji są Zakład Chemii Fizycznej WUM oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Więcej informacji https://chemiafizyczna.wum.edu.pl/content/konferencja-zielarska

2019-05-31 NEWS

Jest związek pomiędzy intensywnymi emocjami wywołanymi wydarzeniami sportowymi, a wzrostem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. W dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11% względem ryzyka wyjściowego. To ważna informacja w trwającym sezonie wydarzeń sportowych. Szczególnie, że co trzecia osoba nie wie, jakie są objawy zawału serca, a tylko co piąty Polak zareaguje właściwie w przypadku jego podejrzenia. W kolejnej odsłonie ogólnopolskiej kampanii „Zawał serca - czas to życie” kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Philips alarmują, że w przypadku objawów zawału trzeba reagować natychmiast i nie czekać do przerwy.

2019-05-27 NEWS

Co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, każdego roku 6 tys. osób. Liczba chorych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła dwukrotnie, obecnie w Polsce z nowotworami hematologicznymi zmaga się ponad 100 tys. osób. Eksperci podkreślają, że nowotwory krwi i szpiku mogą być skutecznie leczone. Kluczem jest wczesne ich wykrycie. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami. Jak podkreśla Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych: (...) to dobra okazja, aby przypomnieć, że jedno proste badanie – morfologia krwi obwodowej, może uratować życie.

2019-05-23 NEWS

Servier Pharmaceuticals, amerykańska filia globalnej grupy farmaceutycznej Servier, otworzyła nową siedzibę w Bostonie. W ciągu najbliższych kilku lat firma podwoi zatrudnienie, aspirując do miana jednej z największych firm działających w biotechnologicznym klastrze zlokalizowanym w Massachusetts. W Stanach Zjednoczonych działalność Grupy będzie skoncentrowana na badaniach oraz rozwoju w zakresie terapii i opieki onkologicznej. Pomóc w tym mają m.in. partnerstwa z lokalnymi uczelniami - MIT oraz Harvardem.

2019-05-20 NEWS

Koalicja Serce dla Cukrzycy rozpoczęła działania, które mają na celu poprawę opieki nad pacjentami z cukrzycą i powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do 2030 r. zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy nawet o 100%. Najczęstsze powikłaniami cukrzycy to problemy sercowo-naczyniowe. Pacjenci z takimi powikłaniami stanowią ok. 80% wszystkich chorych z cukrzycą. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest zbyt mała wiedza pacjentów na temat tej choroby i jej powikłań oraz brak dostępu do kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentami diabetologicznymi. Dlatego też wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych Polska Unia Organizacji Pacjentów powołała Koalicję Serce dla Cukrzycy.

2019-05-16 NEWS

Istnieje wiele gotowych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, które zaimplementowane w Polsce, mogłyby relatywnie szybko poprawić efektywność i jakość służby zdrowia. Kraje, które osiągnęły najlepsze wyniki, mierzą i oceniają jakość świadczonych usług. Wiele z nich ma jasno zdefiniowany czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne, a opieka nad pacjentem jest skoordynowana – wynika z raportu „Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi – komentarz Polskiego Panelu Ekspertów”. Raport powstał na podstawie danych Indeksów FutureProofing Healthcare, które umożliwiają porównanie systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach UE.

Copyright © Medyk sp. z o.o