2019-05-16 NEWS

Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza

Jak uniknąć zachorowania

Zbliża się lato i lęk przed kleszczami rośnie. Kleszcze mogą przenosić wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, nie tylko boreliozę (wywoływaną przez bakterie), ale również groźne kleszczowe zapalenie mózgu (KZM, wywoływane przez wirusy). Jak podaje portal Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP PZH) szczepienia.info – trwają prace nad szczepionką przeciw kleszczom: „Jeżeli udałoby się opracować taką szczepionkę, jeden preparat chroniłby przeciwko wielu chorobom przenoszonym przez kleszcze. Perspektywa ta wydaje się kusząca, ponieważ na część chorób przenoszonych przez kleszcze nie mamy dostępnych leków.” 

reklama Prenumerata_e-lek
2019-05-15 NEWS

Przełomowe wyniki badań w leczeniu ZUM

Pierwsza Ogólnopolska Rada Naukowa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Podczas majowego kongresu, zorganizowanego przez firmę Bionorica, przedstawiono wyniki najnowszego badania klinicznego III fazy z zastosowaniem produktu leczniczego  Canephron® , które podkreśla zasadność stosowania fitoterapii w leczeniu ostrych niepowikłanych zapaleń pęcherza. W randomizowanym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniu III fazy z podwójnie ślepą próbą u 659 kobiet z ostrym, niepowikłanym zakażeniem dróg moczowych (ostrym niepowikłanym zakażeniem pęcherza moczowego) stwierdzono, że produkt leczniczy Canephron®  wykazuje porównywalną skuteczność do terapii z użyciem fosfomycyny z trometamolem.

 

2019-05-14 NEWS
Z okazji Dnia Farmaceuty, który obchodzimy 14 maja, życzymy wszystkim farmaceutom, aby ich trudna i tak odpowiedzialna praca była doceniana i przynosiła jak najwięcej satysfakcji. Życzymy także sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
 
                                                        Zarząd i pracownicy Wydawnictwa Medyk
2019-05-13 NEWS

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik, taki jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, wełna i pierze. Wiosną i latem najbardziej powszechne są reakcje alergiczne związane z pyleniem traw, ziół i drzew. Alergikom dokuczają m.in. pyłki: traw, brzozy, topoli, jesionu, szczawiu czy pokrzywy. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków. Alergie najczęściej bezpośrednio nie zagrażają życiu, ale ich objawy bywają na tyle trudne i uciążliwe, że znacząco obniżają jego jakość – powodują złe samopoczucie ogólne, dolegliwości miejscowe (ból, swędzenie, opuchliznę), zmęczenie i rozdrażnienie. Objawy są szczególnie dotkliwe dla  dla dzieci.

2019-05-10 NEWS

Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce choruje na astmę ok. 5-10% Polaków, przy czym zaledwie u ok. 30% z nich choroba jest prawidłowo diagnozowana i leczona. Grupa chorych na astmę nie jest jednorodna, a przebieg kliniczny i objawy tej choroby mogą być bardzo zmienne. Zdarza się, że astma przybiera postać ciężką, czyli oporną na leczenie. Astmę ciężką, która dotyczy ok. 3,7% całej populacji chorych, rozpoznaje się w przypadku, gdy pomimo intensywnego leczenia nie udaje się uzyskać kontroli choroby, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia pacjenta i jego produktywność. Częste zaostrzenia choroby powodujące ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi ok. 500 rocznie, aż 38% z nich dotyczy chorych w wieku produkcyjnym.

2019-05-09 NEWS

Udany debiut rynkowy produktu farmaceutycznego może zapewnić partner wyspecjalizowany w dystrybucji oraz znający specyfikę danego rynku – taki jak firma Ewopharma, która obchodzi w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Ewopharma to jeden z wiodących partnerów dystrybucyjnych europejskich firm farmaceutycznych  w regionie Europy Środkowo-Wschodniej  Szwajcarii. W tym roku z okazji 60-lecia swojej działalności. Ewopharma zdecydowała się zmodyfikować swoją identyfikację wizualną, w celu odmłodzenia wizerunku firmy, podkreślenia jej długoletniej historii, szwajcarskiego rodowodu oraz nowoczesnej strategii współpracy z partnerami biznesowymi. Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na współczesne oczekiwania rynku. Pojawieniu się nowej identyfikacji towarzyszy szereg innych zmian zmierzających do wzmocnienia postrzegania firmy jako pewnego i godnego zaufania partnera.

2019-05-03 NEWS

Numer kwietniowy czasopisma "Lek w Polsce" jest już dostępny. W numerze:Extractum Spissum czyli wyciąg gęsty; Komentarz: Bez innowacji nie ma branży farmaceutycznej, Krzysztof Kopeć; Farmakoterapia: DHEA – wpływ na pamięć i koncentrację, dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski; Fitoterapia: Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – znaczenie we współczesnym ziołolecznictwie i kosmetologii, dr hab. Agnieszka Szopa, mgr Marta Klimek-Szczykutowicz, mgr Karolina Stańczyk, Katarzyna Koc, prof. dr hab. Halina Ekiert; Profilaktyka: Rola kolagenu – wpływ na stawy, kości i chrząstkę stawową, dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski; Opieka farmaceutyczna: Preparaty pielęgnacyjne do skóry atopowej, mgr farm. Joanna Krajewska; Rejestracja produktów: Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Cz. I, mgr Oleg Burdzenia, prof. dr hab. zw. n. farm. Andrzej Stańczak

2019-04-23 NEWS

Firma Merck ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek kladrybinę w tabletkach do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z rzutowo-remisyjną (RRMS, relapsing-remitting multiple sclerosis) oraz aktywną wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS, secondary progressive multiple sclerosis). Rejestracja kladrybiny w tabletkach w Stanach Zjednoczonych jest kolejną po ponad 50 krajach na świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej (w sierpniu 2017 r.).

2019-04-18 NEWS

Podczas 27. kongresu psychiatrycznego Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) w Warszawie (6-9 kwietnia 2019 r.) przedsta­wiono nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii. Na wykładach podkreślano, że inne atypowe leki przeciwpsychotyczne zawierające antagonistę (również częściowego) receptorów dopaminergicznych D2 nie wykazują się poprawą funkcji poznawczych, a także nie są w stanie wykazać się selektywnością wobec receptorów D3 (in vivo) – w przeciwieństwie do kariprazyny. 

2019-04-16 NEWS

Zranienia ostrym sprzętem medycznym

Wyniki ogólnopolskiego badania

Codziennie dochodzi do ok. 100 zranień ostrym sprzętem medycznym – ogólnopolskie badanie potwierdza ogromny problem i brak systemowych rozwiązań. Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Najbardziej narażony jest personel pielęgniarski poprzez codzienny kontakt z ostrymi narzędziami w postaci igieł, kaniul, skalpeli czy szklanych ampułek. Chociaż istnieje obowiązek zgłaszania zranień, ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że niestety aż 40% personelu pielęgniarskiego tego nie robi, a blisko 70% podczas swojej pracy zraniło się nawet 5 razy.

2019-04-12 NEWS

Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać – ich pracę kojarzą przede wszystkim ze sprzedażą leków. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej.  Obie instytucje rozpoczęły 11 kwietnia pierwszą w historii zawodu farmaceuty ogólnopolską kampanię wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta”. Akcja ma charakter edukacyjny. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia.

2019-04-11 NEWS

Osoby z chorobą Parkinsona wraz z rozwojem jej objawów zaczynają mieć problemy z czynnościami dnia codziennego, takimi jak samodzielne ubranie się, wstawanie z pozycji siedzącej, przygotowanie posiłku czy umycie się. Choroba ta dotyka nie tylko samego pacjenta. Wraz z nim doświadcza jej cała rodzina, a szczególnie osoba pełniąca obowiązki opiekuna. Z okazji Światowego Dnia Choroby Parkinsona, warto zwrócić uwagę na potrzeby pacjentów, ale także i ich opiekunów, którzy każdego dnia pomagają swoim bliskim w walce z chorobą.

2019-04-10 NEWS

Nowe dane, zebrane przez firmę Amgen na podstawie badania przekrojowego przeprowadzonego w ośmiu krajach europejskich, ujawniają braki w diagnostyce i leczeniu osteoporozy w Europie. Dane dotyczące leczenia osteoporozy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wykazują, że 75% kobiet w wieku 70 lat i starszych, będących w grupie zwiększonego ryzyka złamań z powodu łamliwości kości, nigdy nie było leczonych na osteoporozę. Nieprawidłowe leczenie było znacznie rzadsze u osób z rozpoznaniem osteoporozy, niż u tych bez rozpoznania. Wyniki badania zostały zaprezentowane w Paryżu podczas World Congress on Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (WCO-IOF-ESCEO) 4-7 kwietnia 2019 r.

2019-04-09 NEWS

Dr. Max i Apteki Gemini znalazły się w pierwszej dziesiątce „Złotej Listy Polskiego Zdrowia”. Uroczyste uhonorowanie zwycięzców rankingu odbyło się 8 kwietnia w Krakowie podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów. „Złota Lista Polskiego Zdrowia” to pierwszy ranking najważniejszych marek występujących w polskim systemie ochrony zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie jakości i wartości podmiotów dbających o zdrowie Polaków. 

2019-04-08 NEWS

Firma Boehringer Ingelheim złożyła wnioski do FDA i EMA o rejestrację nintedanibu do stosowania w leczeniu choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową. Nintedanib jest lekiem antyfibrotycznym, który został już dopuszczony w ponad 70 krajach do stosowania w leczeniu chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). Twardzina układowa to rzadka choroba, w przebiegu której dochodzi do twardnienia i bliznowacenia tkanki łącznej w organizmie. 

Copyright © Medyk sp. z o.o