2019-02-18 NEWS

Konferencja Transcatheter Heart Team Poland (THT Poland 2019) odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 r. w Hotelu Vienna House Easy w Katowicach (były Hotel Angelo). To jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym regionie Europy dotyczące nowoczesnego leczenia wad strukturalnych serca metodą przezcewnikową. Wydawnictwo Medyk jest patronem medialnym tej konferencji.

 

Rejestracja

reklama Prenumerata_e-lek
2019-02-18 NEWS
Edytorial wyjątkowo zacznę od końca omawianego numeru. Zawsze kończyłem na wspomnieniu o moim felietonie ze stałego cyklu „W oparach postępu”. Tym razem ustąpiłem miejsca, którego nigdy za wiele, artykułowi poświęconemu "Organizacji rejestracji leków w Polsce w latach 1918-1939". W listopadzie obchodziliśmy przecież stulecie odrodzenia Polskiej Państwowości po ponad wieku niewoli. Wśród głównych uroczystości znalazło się miejsce i na „nasze” stulecie, poświęcone pierwszym rejestracjom leków polskich. Uroczyste obchody zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Urząd własnymi siłami wydał też album „Sto lat rejestracji leków w Polsce i 200 lat Farmakopei Polskiej”; patronat honorowy objął Prezydent Polski JE Andrzej Duda oraz Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, zaś spiritus movens obchodów i edycji albumu był Prezes Urzędu dr Grzegorz Cessak. Nie dziwcie się więc Państwo, że ustąpiłem miejsca – taka okazja zdarza się wszakże raz na sto lat. Nie będziemy dalej pisać o chwilach podniosłych i chwalebnych, odsyłając Czytelnika do części I artykułu, natomiast płynnie przejdźmy do czasów obecnych. Uważamy, że repetitio est mater studiorum – z tego też względu uparcie lansujemy tematy sezonowe: Zdrowotne i higieniczne aspekty stosowania wód morskich, ponieważ jest to najprostszy, najbezpieczniejszy i najtańszy środek do pielęgnacji, zapobiegania oraz leczenia dyskomfortu i schorzeń górnych dróg oddechowych. Podobnie Postępowanie w przeziębieniu, choć należy do „samograjów”, ale jakże przydatnych wtedy, gdy za pierwszym stołem tłok zdenerwowanych, często poganiających nas pacjentów, a my musimy podjąć szybką decyzję.
2019-02-15 NEWS

Według najnowszych meldunków epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy w Polsce w porównaniu do poprzednich sezonów. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że są to niepokojące dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowań nadejdzie za ok. 2 tygodnie. Sezon grypowy w pełni i już odnotowano 2 415 363 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę,, a hospitalizacji wymagało aż 7 855 chorych (4,4% więcej niż w analogicznym sezonie roku ubiegłego).

2019-02-13 NEWS

Prawo Farmaceutyczne

projekt aktualizacji ustawy

Opublikowano nowy tekst projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

 

Pełny tekst projektu

2019-02-13 NEWS

To już druga edycja konferencji dotyczącej farmacji klinicznej, tym razem pod tytułem „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 r. w nowoczesnym budynku Wydziału Farmaceutycznego z O. Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podstawowym celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum umożliwiającego debatę na temat sposobów zwiększania skuteczności i bezpieczeństwa leczenia farmakologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką może w tym procesie odegrać farmaceuta. Patronem medialnym konfrerencji jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2019-02-13 NEWS

RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji

5. edycja programu dla studentów w nowej odsłonie

Ruszyła 5. edycja programu „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji”. W tym roku studenci farmacji mogą wziąć udział w konkursie grantowym, który umożliwi realizację ich pomysłów na poprawę kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Pomysły na kampanię można zgłaszać w terminie od 11 lutego do 15 marca 2019 r. Na stronie www.gedeonrichter.pl/konkurs-recepta należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, wybierając jedną z trzech kategorii: „Zdrowa ona”, „Zdrowy on” lub „Zdrowy maluch”, a następnie załadować prezentację z opisem kampanii.

2019-02-12 NEWS

Sekcja Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas cyklicznego zjazdu specjalistów z dziedziny chorób serca, wprowadziła zmiany w głównych wytycznych dotyczących sposobów zachowania prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Zdaniem specjalistów, istotną rolę mogą odegrać preparaty z wyciągiem z bergamoty, która posiada m.in. naukowo dowiedzione właściwości redukcji stężenia cholesterolu we krwi. Lekarze zwracają uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia wszystkich pacjentów zmagających się ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Chorzy powinni zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Wskazane jest także wspomaganie się preparatami o naturalnym pochodzeniu – jednym z nich jest wyciąg polifenoli z bergamoty (BPF). Pomarańcza z Kalabrii korzystnie wpływa na profil lipidowy i gospodarkę węglowodanową.

2019-02-05 NEWS

W dokumencie wyszczególniającym problemy wpływające negatywnie na życie mieszkańców naszego globu, obok odmów szczepień, WHO wymienia m.in.: zanieczyszczenie powietrza, choroby cywilizacyjne, niski poziom opieki zdrowotnej, HIV, wirusy Ebola i Dengi, zagrożenie pandemią grypy oraz antybiotykooporność. Dwóm ostatnim zagrożeniom również można zapobiegać dzięki szczepieniom.

2019-02-01 NEWS

Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. Jak podkreśla Joe Bresee, ekspert CDC, zapobieganie grypie powinno być globalnym priorytetem. W najnowszych meldunkach epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie.

2019-01-30 NEWS

Brexit a dostęp do leków

Stanowisko INFARMY

Brexit pociąga za sobą szereg konsekwencji gospodarczych i społecznych. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, zmierzające do zabezpieczenia chorych, może skutkować ograniczeniami w dostępie polskich pacjentów do niektórych leków. Wiele firm farmaceutycznych przenosi swoje siedziby z rynku brytyjskiego do innych krajów unijnych, co sprawia, że dotychczas wydane decyzje refundacyjne mogą przestać obowiązywać, tracąc swojego adresata. Wpływ Brexitu na leki refundowane w Polsce wymaga wypracowania jednolitego rozwiązania, mającego uniwersalne zastosowanie dla wszystkich produktów refundowanych, których ta kwestia dotyczy.

2019-01-24 NEWS

Lek w Polsce 11-12/2018

Od redaktora naczelnego

Nasz stosunek do leku ziołowego w ciągu ostatniego stulecia uległ znacznej zmianie. Z jednej strony mamy zakodowane, że „zioła są dobre, nieszkodliwe i pomocne w wielu chorobach”, z drugiej zaś strony niezwykle burzliwy rozwój leków syntetycznych, coraz silniejszych, coraz szybciej działających budzi w nas przemożną ochotę, aby połknąć tabletkę i czekać na efekt, który na przykład w przypadku leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest prawie natychmiastowy. Mamy zimę, przypominającą późną jesień, toteż przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty górnych dróg oddechowych stają się codziennością; coraz częściej zagląda do nas grypa, której apogeum w naszym nieszczepionym kraju przypada zazwyczaj w lutym i marcu. Wszystkie te schorzenia nie podlegają leczeniu przyczynowemu, toteż możemy jedynie wdrożyć profilaktykę i stosować leczenie objawowe, do którego świetnie nadają się właśnie zioła, a nie antybiotyki, nadal chętnie ordynowane i przyjmowane. Artykuł "Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy" przedstawia surowiec zielarski znany od czasów epoki brązu, zresztą służący nam nie tylko w leczeniu przeziębień. Podobnie artykuł "Aronia – nie tylko czarnoowocowa" prezentuje kolejny niezwykle popularny surowiec farmaceutyczny, który jest bez wątpienia jednym z najbogatszych naturalnych źródeł związków polifenolowych. Liczne prowadzone badania naukowe udowadniają skuteczność wyciągów z owoców i przetworów w prewencji oraz terapii różnych chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
 

2019-01-17 NEWS

Karta Dużej Rodziny

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Wstrzymanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac nad zmianami obecnej formuły zakazu reklamy aptek w kontekście Karty Dużej Rodziny (art. 94a Prawa farmaceutycznego) zamyka możliwość wykorzystania rządowego programu do celów marketingowych, a więc tworzenia przez niektóre sieci aptek programów lojalnościowych, zwiększających sprzedaż preparatów. Naczelna Izba Aptekarska popiera takie podejście. Jednocześnie informuje, że istnieją rozwiązania prawne, które umożliwiają placówkom sieciowym uczestnictwo w programie Karty Dużej Rodziny, bez konieczności zmian obecnej konstrukcji zakazu reklamy aptek.

2019-01-16 NEWS

Farmaceuci, analitycy medyczni, lekarze, chemicy czy biolodzy stają się coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie nie tylko w aptece czy szpitalu, ale także w innych obszarach – firmach farmaceutycznych, centrach naukowych lub startupach medycznych. Coraz więcej osób szuka informacji o tych mniej i bardziej klasycznych ścieżkach rozwoju. Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć odbywające się 23 lutego w Warszawie wydarzenie "Nawigator Kariery w Farmacji", którego patronem medialnym jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2019-01-14 NEWS
Aptekom, które nie zdążą podłączyć się w terminie do systemu weryfikacji autentyczności leków, grożą bardzo poważne represje finansowe – do 500 tys. zł – wynika z projektu regulacji przesłanych do konsultacji społecznych. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, podobnie jak samorząd aptekarski, ostrzega, że tak horrendalne kary nakładane na apteki mogą skutkować ich likwidacją. Wiele aptek może nie zdążyć z wdrożeniem systemu z przyczyn od siebie niezależnych.
2019-01-11 NEWS

Do najważniejszych obowiązków osób zajmujących się transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem farmaceutyków przed ich dystrybucją należy utrzymanie ich w odpowiednich warunkach. Wykroczenie poza wskazane w przepisach zakresy może spowodować obniżenie bądź utratę skuteczności terapeutycznej medykamentów. Ponadto skuteczne monitorowanie temperatury jest istotnym elementem Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). To absolutny wymóg w branży farmaceutycznej. Szczegółowa kontrola temperatury bez użycia odpowiednich narzędzi dających precyzyjną informację co do warunków, w jakich się znajdowały, byłaby niemożliwa.

Copyright © Medyk sp. z o.o