2019-01-10 NEWS

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków dotyczących likwidacji mafii lekowej w Polsce.

reklama Prenumerata_e-lek
2019-01-08 NEWS

W ubiegłym roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły wnioski o poszerzenie listy leków refundowanych o innowacyjne terapie na stwardnienie rozsiane. Organizacje pacjentów i lekarze od lat apelują o szerszy dostęp do innowacyjnych terapii. Co prawda w Polsce istnieje możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań w leczeniu stwardnienia rozsianego, jednak kryteria refundowania leków z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia są ograniczone. Rozszerzenie opcji terapeutycznych mogłoby przynieść poprawę jakości życia wielu pacjentów.

2019-01-03 NEWS

Karta Dużej Rodziny w aptekach

Informacja Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na to, że część środowiska aptekarskiego występuje przeciw zmianom w prawie, umożliwiającym prowadzenie polskim aptekom działań propacjenckich. Tym razem chodzi o możliwość przestąpienia aptek do Karty Dużej Rodziny. Wiązałoby to się bowiem z koniecznością udzielenia rabatów rodzinom wielodzietnym, a więc oddaniem pacjentom części marzy.

2019-01-03 NEWS

Jak podkreślają przedstawiciele Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie niedługo pół roku, a na styczniowej liście refundacyjnej nadal nie ma nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

 

2018-12-27 NEWS

Wenetoklaks będzie refundowany

Lek dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL)

Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia wenetoklaks – lek ratujący życie pacjentom z PBL – został wpisany na listę leków refundowanych. Od 1 stycznia 2019 r. będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

2018-12-19 NEWS

Od września 2019 r. będzie znów możliwe zdobycie uprawnień do zawodu technika farmaceutycznego. Przekazany do konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia projekt podstawy programowej kształcenia techników budzi jednak niepokój co do utrzymania kompetencji tej grupy zawodowej. 

2018-12-18 NEWS

Boehringer Ingelheim, rodzinna firma farmaceutyczna, która znajduje się w pierwszej dwudziestce firm farmaceutycznych na świecie, została nagrodzona prestiżową nagrodą Prix Galien International 2018 za „Innowacyjny produkt leczniczy”. Wyróżnienie, uznawane za odpowiednik „Nagrody Nobla”, w dziedzinie badań farmaceutycznych i innowacji otrzymał lek firmy Boehringer Ingelheim – empagliflozyna, opracowany w celu leczenia cukrzycy.

2018-12-18 NEWS

Schorzenia wątroby, szczególnie przewlekłe, są istotnym obszarem zdrowia publicznego zarówno ze względów społecznych, jak i konsekwencji ich późnych powikłań i kosztów terapii. Jednocześnie świadomość znaczenia chorób wątroby oraz możliwości zapobiegania im w populacji ogólnej jest znikoma. Dotyczy to zarówno chorób wątroby o etiologii niezakaźnej, jak i zakaźnej. Dlatego też Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Europejską Fundacją Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych opracowało Ogólnopolski Prozdrowotny Projekt Edukacyjny pod nazwą „ZDROWA WĄTROBA”.

2018-12-14 NEWS

Jeśli szukać kwestii, która rozgrzeje każdą farmaceutyczną dyskusję, to zdecydowanie jest to opieka farmaceutyczna. „O opiece farmaceutycznej zostało napisane i powiedziane już w zasadzie wszystko, dlatego najwyższy czas zacząć ją wdrażać” – twierdzą przedstawiciele grupy opieka.farm, firmy która w 2019 r. rozpoczyna przełomowy projekt „Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej”. Jego celem będzie zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej w obecnych realiach. W związku z tym, że aktualnie żadna usługa opieki farmaceutycznej nie jest refundowana, badanie zorientowane jest na ocenę satysfakcji pacjentów i jej przełożenia na większe zaufanie oraz lojalność wobec apteki.

2018-12-11 NEWS

Matka i dziecko pod opieką farmaceuty

Konferencja Opieka Farmaceutyczna od Zaraz

Po raz trzeci, w dwóch miastach, blisko 600 farmaceutów zgromadziło się by, wspólnie się szkolić na konferencji Opieka Farmaceutyczna od Zaraz, której tematem była "Matka i dziecko pod opieką farmaceuty". 17 listopada odbyła się konferencja w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2 grudnia w warszawskim Centrum Konferencyjnym IBIB PAN. Organizatorzy położyli nacisk na możliwość konfrontacji opinii farmaceutów z przedstawicielami dwóch bardzo ważnych grup zawodowych, które towarzyszą pracy aptekarzy. Wykłady były prowadzone przez farmaceutów, lekarzy i prawnika. Patronem medialnym wydarzenia był "Lek w Polsce".

2018-12-10 NEWS

INFARMA z ogromną nadzieją obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia, zmierzające do udostępniania innowacyjnych – skutecznych i bezpiecznych leków polskim pacjentom. Kolejne miesiące przynoszą możliwości terapeutyczne dla nowych grup chorych, w tym dla chorych z rakiem jelita, nerki, szpiczakiem czy hipercholesterolemią. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce innowacyjne leki stanowią wciąż zaledwie 0,3% wszystkich stosowanych terapii, podczas gdy w Europie jest to ponad pięć razy więcej. Dodatkowo refundacja tych leków dotyczy małych populacji, zakwalifikowanych do leczenia w programach lekowych. Potrzebne są rozwiązania systemowe, w tym również związane z publicznym finansowaniem farmakoterapii, które pozwolą na udostępnianie nowoczesnych, najskuteczniejszych leków wszystkim potrzebującym grupom pacjentów.  

2018-12-06 NEWS
Serotonina (5-HT) jest aminą biogenną, która pełni rolę zarówno neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i hormonu tkankowego w przewodzie pokarmowym, układzie krwionośnym, tkance tłuszczowej oraz układzie kostnym. Zaburzenia syntezy i wydzielania 5-HT w ośrodkowym układzie nerwowym powodują m.in. wahania nastroju, migrenę, bezsenność, agresję i zwiększoną wrażliwość na ból. Dysfunkcje wytwarzania i uwalniania obwodowej 5-HT mają wpływ na patofizjologię wielu chorób, m.in. zespołu jelita drażliwego, nadciśnienia płucnego i układowego oraz zwiększonego ubytku kostnego. W niniejszym artykule omówiono funkcje biologiczne i metabolizm 5-HT. Przedstawiono również leki działające na układ serotoninergiczny, a także scharakteryzowano zespół serotoninowy (ZS), będący zagrażającym życiu pacjenta powikłaniem związanym z przyjmowaniem leków o działaniu serotoninergicznym.
2018-11-30 NEWS

Wolność? Po co wam wolność? Macie przecież telewizję

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"
Kilka spraw będących obecnie na „topie medialnym” po długich latach ciszy i niemocy ruszyło do przodu – a przynajmniej zostały one zauważone i docenione. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Główny Inspektor Sanitarny podpisali ostatnio porozumienie o współpracy. Oba Urzędy zobowiązały się do wspólnego upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie szczepień ochronnych oraz różnicach pomiędzy szczególnymi kategoriami środków spożywczych, tj. suplementami diety i żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego a produktami leczniczymi; współpraca ta ma dotyczyć również bezpieczeństwa stosowania leków, a zwłaszcza szczepionek.
2018-11-29 NEWS

W krakowskiej Galerii Bronowice przy aptece Dr.Max został otwarty pierwszy gabinet lekarski tej sieci aptecznej, w którym pacjenci mogą liczyć na szybką konsultację lekarską, nawet w przerwie między zakupami. W ten sposób Dr.Max przenosi na polski grunt format walk in clinic, czyli punktów szybkiej porady medycznej działających w aptekach, od lat bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych.

2018-11-28 NEWS

Wcale nie konkurencja, ale inne drobne niedociągnięcia w obszarze brandingu są częstym problemem niesieciowych aptek – wynika z obserwacji ekspertów programu „Apteczne (R)ewolucje”. W prowadzeniu biznesu aptecznego ważne jest sprecyzowanie grupy pacjentów, którzy trafiają do apteki i dostosowanie stanu magazynowego do ich potrzeb. Istotna jest także analiza konkurencji oraz inne detale, na które zwraca uwagę ekspert Zbigniew Kowalski. Praca farmaceuty jest bardzo wymagająca, czasami trudno spojrzeć obiektywnie na swoją placówkę. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty. Czasami drobne szczegóły, takie jak: świecący neon na dachu lub widoczny szyld z napisem „Apteka – otwarte” i godzinami pracy, przejrzyste, czyste witryny, dobra ekspozycja preparatów na wysokości wzroku, jasna zadbana elewacja, potrafią przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Copyright © Medyk sp. z o.o