2018-11-28 NEWS

Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne, będące polskim oddziałem międzynarodowego towarzystwa ISPOR, w dniach 29-30 listopada 2018 r. organizuje w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie doroczną, szesnastą już konferencję naukową. W tym roku tematem przewodnim konferencji jest „HTA development – challenges, practical solutions and expected benefits”. Poszczególne sesje będą poświęcone tematom związanym z proponowaną przez Ministerstwo Zdrowia polityką lekową państwa, nowymi regulacjami unijnymi w zakresie oceny technologii medycznych, chorobom rzadkim, a także tematom związanym z metodyką HTA. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Strona konferencji: www.ispor2018.pl

reklama Prenumerata_e-lek
2018-11-27 NEWS

Firma Adamed została odznaczona tytułem „Zasłużony dla Wynalazczości” przyznanym w ramach obchodów 100-lecia powstania Urzędu Patentowego RP i ustanowienia ochrony własności przemysłowej w Polsce. Adamed posiada blisko 200 patentów w dziedzinie farmacji, chroniących własność intelektualną firmy w większości krajów na świecie.

2018-11-27 NEWS

Zbliża się czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Zakażenie wirusem grypy może dosięgnąć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka, np. seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci Ogónopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu. Grudzień to ostatni moment na szczepienie przeciw grypie i zabezpieczenie się przed szczytem epidemicznym.

2018-11-23 NEWS

Lek AMGEVITA® (firma Amgen), który pojawił się na europejskich rynkach w października 2018 r., jest pierwszym biopodobnym adalimumabem zarejestrowanym przez Komisję Europejską (KE). Lek został dopuszczony do obrotu w leczeniu chorób zapalnych u dorosłych.

2018-11-22 NEWS

W ciągu ostatnich 20 lat firma GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł. Spółka zmodernizowała i rozbudowała fabrykę leków w Poznaniu, zbudowała 5 centrów kompetencji i prowadzi 50 badań klinicznych. Firma zatrudnia ok. 2000 osób. W Polsce funkcjonują także 2 centra logistyczno-dystrybucyjne realizujące rocznie ok. 760 tys. dostaw leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia GSK na rynki europejskie i wschodnie.

2018-11-21 NEWS

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to jedno z największych globalnych zagrożeń w obszarze zdrowia. WHO szacuje, że do 2030 r. stanie się trzecią przyczyną zgonów w populacji świata. Przyjmuje się, że w Polsce na POChP choruje ok. 2 mln osób. 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na POChP. Warto z tej okazji przypomnieć, dlaczego nie wolno bagatelizować niektórych objawów – temu właśnie ma służyć druga edycja kampanii „Włącz się w POChP”.

2018-11-20 NEWS

Temat odleżyn jest rzadko poruszany w Polsce, choć dotyka tysięcy osób pozostających pod opieką domową i szpitalną. Tymczasem w wielu przypadkach odleżynom można zapobiec. Choć w Polsce wciąż nie ma powszechnego programu zapobiegania odleżynom, to w aptekach dostępne są refundowane wyroby medyczne, które mogą pomóc chorym.  Termin „odleżyna” pochodzi z łacińskiego decubitus, co dokładnie oznacza „pozycję leżącą”. Odleżyna, czy też inaczej owrzodzenie odleżynowe, jest miejscowym uszkodzeniem skóry i/lub tkanki podskórnej nad wystającym elementem kostnym powstałym na skutek ucisku lub ucisku połączonego ze ścieraniem. W wyniku ucisku zmienia się ukrwienie tkanek, co doprowadza do ich obumierania. Odleżyny tworzą się zwykle w miejscach, gdzie jest mało tkanki tłuszczowej i warstwa między skórą a kością jest cienka.

2018-11-15 NEWS

15 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzięki prowadzonym od wielu lat akcjom edukacyjnym coraz mniej osób pali, jednak nadal codziennie po papierosa sięga prawie 8 mln Polaków, w tym 3 mln kobiet, a wśród nich 6% ciężarnych. Popularność palenia w minionych dekadach zbiera dramatyczne żniwo, co roku ponad 22 tys. osób słyszy diagnozę raka płuca, z czego 7,5 tys. to kobiety. Jak pokazują dane epidemiologiczne to rak płuca jest obecnie pierwszą nowotworową przyczyną  zgonów kobiet w Polsce. Konieczne są więc skuteczniejsze działania edukacyjne,  szczególnie skierowane do młodych osób, w tym  planujących powiększenie rodziny, oraz  poprawa diagnostyki i dostęp do nowych metod leczenia.

2018-11-14 NEWS

Szacuje się, iż w Polsce na cukrzycę choruje 3,5 mln osób, w tym 1 na 4 osoby powyżej 60. r.ż. Podejrzewa się, iż 1/3 chorych nie wie o swoim stanie. Liczba zachorowań na cukrzycę systematycznie rośnie w Polsce i na całym świecie. Od niemal 30 lat, 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Frederica Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Jest to okazja do podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, czym jest cukrzyca, jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 oraz jak dbać o jakość życia.

2018-11-09 NEWS

Dzierżoniów, Łódź i Bielsko-Biała. Właśnie w tych miastach trwają „Apteczne (R)ewolucje”! Jury konkursu skierowanego do aptek niesieciowych, na podstawie nadesłanych zgłoszeń wybrało trzech finalistów. Eksperci spotykają się z właścicielami zwycięskich aptek, oceniają  sytuacje oraz identyfikują ich problemy. Specjaliści pokazują jak poprzez wprowadzenie niewielkich zmian, opierających się na dobrym rozumieniu potrzeb dzisiejszego pacjenta, można wypełniać misyjność zawodu farmaceuty oraz realizować założenia biznesowe. Oprócz biznes planów, apteki otrzymują wsparcie na realizację potrzeb w zakresie oznakowania lub elementów wyposażenia. 

2018-11-08 NEWS

Tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy nawiązuje bezpośrednio do rodziny, która jest ważnym elementem wsparcia w chorobie obok lekarza i pielęgniarki. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), ustanawiając globalny motyw na lata 2018-2019, chce tym samym zwrócić uwagę opinii społecznej na rolę rodziny, która ma bezpośredni wpływ na życie chorego. Zwraca także uwagę na rolę rodziny, która razem z pacjentem „choruje”, wspiera go i zmienia styl życia. Właśnie dlatego tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne odbywa się pod hasłem: „Cukrzyca  – w rodzinie siła!”. W życiu osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą członkowie rodziny pełnią różne role: mentora, psychologa albo kucharza, który musi dokonać rewolucji na talerzach wszystkich domowników. Rodzina często podejmuje się roli „policjanta”, którego zadaniem jest kontrola prawidłowego stosowania terapii czy przypominania o niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłaniach.

2018-11-07 NEWS

Liczba aptek w Polsce z miesiąca na miesiąc maleje. Ta niepokojąca tendencja dotyczy głównie aptek indywidualnych, znajdujących się na wsiach i w mniejszych miastach. Upadają głównie pojedyncze placówki i z tego faktu wynika, że nie jest to spowodowane tylko nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi, ale również, a może przede wszystkim, podejściem do biznesu samych właścicieli aptek. O ich sukcesie, w opinii samych pacjentów, decydują głównie: kultura osobista pracowników, szybkość obsługi czy wyczerpująca odpowiedź farmaceuty na zadane pytanie. Chcąc usprawnić relacje na linii farmaceuta–pacjent, Gedeon Richter realizuje swój program „Apteczne (R)ewolucje”.

2018-11-06 NEWS

Wątroba należy do najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jednym z aspektów, który może niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby jest styl życia, a zwłaszcza narastający w ciągu ostatnich 30 lat problem otyłości, niosący ze sobą liczne negatywne skutki zdrowotne. Wątroba wydaje się być narządem szczególnie narażonym na negatywne skutki odkładania się tłuszczu w organizmie u osób z otyłością. W  okresie od kwietnia do grudnia 2017 r. firma Sanofi prowadziła kampanię edukacyjną Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty, w ramach której Polacy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego na platformie kampanii internetowego narzędzia – Ogólnopolskiego Testu Wątroby. Dane z testu posłużyły do analizy czynników ryzyka chorób wątroby w warunkach polskich.

2018-10-31 NEWS

Według strategii Światowej Organizacji Zdrowia, liczba nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B (WZW B) w Europie ma do 2020 r. zmniejszyć się o 90%. To dobra informacja, ponieważ infekcja ta odpowiada za większość przypadków przewlekłej niewydolności i marskości wątroby, które w konsekwencji często prowadzą do rozwoju raka wątrobokomórkowego. Jak wyeliminować ryzyko? Eksperci nie mają wątpliwości: szczepiąc się. Tymczasem wciąż wielu Polaków – urodzonych przed 1986 r. – nie otrzymało profilaktycznego zastrzyku. O tym, dlaczego warto go wykonać przypomina rozpoczynająca się pod koniec października akcja edukacyjna Żółty Tydzień.

2018-10-18 NEWS

Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W Polsce panie przechodzą ją najczęściej ok. 50. r.ż. Jednakże okres okołomenopauzalny, czyli ten, w którym występuje najwięcej nieprzyjemnych dla kobiet objawów, trwa zarówno przed, jak i po tej ostatniej miesiączce – co może oznaczać kilka lat zmagania się z objawami towarzyszącymi klimakterium. Aż 40% kobiet w czasie menopauzy ma gorszy nastrój i obniżone poczucie własnej wartości (jak wynika z ogólnopolskiego badania „Zmienna jak wiatr – kobieta w czasie menopauzy”, zrealizowanego w tym roku na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.). Dlaczego menopauza ma taki wpływ na codzienne funkcjonowanie Polek i jak sobie radzić z dolegliwościami, mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Copyright © Medyk sp. z o.o