2018-10-16 NEWS

Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji przejścia z dokumentu papierowego na e-zlecenia próbuje narzucić konieczność posiadania pełnomocnictwa na odbiór wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie. Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti są zaniepokojeni zapisami projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-10-10 NEWS

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Depresja wymaga nowoczesnego leczenia

Przewiduje się, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. W ostatnich latach zostały opublikowane informacje o rosnącej liczbie dni zwolnienia chorobowego i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osób cierpiących na tę chorobę. Ekonomiści zdrowia wskazują na ogromne koszty bezpośrednie i pośrednie związane z absencją w pracy. W latach ubiegłych w Europie 1 na 10 pracowników wymagał dodatkowych dni wolnych od pracy z powodu depresji, a na jeden jej epizod przypadało średnio 36 dni wolnych.

2018-10-04 NEWS

Blisko 100 kierowników aptek weźmie udział w szkoleniu z zakresu opieki farmaceutycznej, które odbędzie się w najbliższy weekend (6-7 października br.) To pierwsze tego rodzaju warsztaty w Polsce, które poprowadzą światowi eksperci. Program „SMART Pharmacy” jest inicjatywą edukacyjną dla farmaceutów i obejmuje wszystkie elementy cyklu doskonalenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru opieki farmaceutycznej. Partnerami wydarzenia są Naczelna Izba Aptekarska oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Z kolei o dostępność ekspertów zadbała firma farmaceutyczna Salveo.

2018-10-04 NEWS

Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pół roku na terenie całego kraju organizowała warsztaty edukacyjne dla pacjentów oraz ich bliskich.  Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia.

2018-10-03 NEWS

16 października Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpiszą list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Ściślejsza współpraca WUM i UW pozwoli lepiej wykorzystać potencjał obu uczelni. Wspólnie uniwersytety będą mogły prowadzić bardziej wszechstronne projekty naukowe dotyczące najważniejszych wyzwań współczesności, wymagające wiedzy i doświadczenia specjalistów z obu uczelni, a także infrastruktury, którymi dysponują oba uniwersytety. Uniwersytety zamierzają realizować razem projekty naukowe, prowadzić wspólnie wybrane zajęcia dydaktyczne, umożliwić studentom i pracownikom uczelni partnerskiej korzystanie ze swojej infrastruktury. Federacja zaczęłaby działać w październiku 2019 r. 

2018-10-01 NEWS
Osoby starsze mają specjalne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ z wiekiem staje się ona cienka i sucha. W rezultacie seniorzy mają skłonności do problemów skórnych, począwszy od swędzenia, łuszczenia się i podrażnień, aż do poważnych chorób skóry, takich jak infekcje i owrzodzenia. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, jest bardziej podatna na pękanie, co pozwala na przenikanie chorobotwórczych bakterii, które mogą spowodować infekcję. Suchość skóry może być również spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, środków antyperspiracyjnych lub perfum i korzystanie z gorących kąpieli może pogorszyć stan skóry. Pacjenci z suchą skórą powinni stosować środki nawilżające co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej w ciągu kilku minut po kąpieli. Dostępne są liczne preparaty do pielęgnacji suchej skóry w wielu różnych postaciach: kremach, maściach i płynach. Środki nawilżające mogą nawodnić skórę za pomocą dwóch mechanizmów: czerpiąc wodę ze skóry właściwej do naskórka dzięki składnikom utrzymującym wilgoć (np. mocznik albo glicerol) lub zapobiegając jej ucieczce za pomocą warstwy lipidowej, np. maści. Preparaty pielęgnacyjne mają obojętne lub niskie pH, które pomaga w utrzymaniu funkcji barierowej skóry, i wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
2018-09-26 NEWS

Drodzy Farmaceuci,

z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, który obchodzimy 26 września, życzymy Wam jak najwięcej satysfakcji z wykonywania tej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Waszą wiedzę i doświadczenie doceniają szukający porad pacjenci, którym codziennie pomagacie w aptekach. Życzymy Wam także wielu sukcesów osobistych, zawodowych oraz coraz lepszych warunków pracy.
 
                                                        Zarząd i pracownicy Wydawnictwa Medyk
2018-09-25 NEWS

Komisja Europejska  (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego  Hulio®, leku biopodobnego do produktu Humira® firmy AbbVie (adalimumab), we wszystkich wskazaniach do stosowania. Pozwolenie zostało wydane po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, w której stwierdzono, że program rozwoju obejmujący dane analityczne, funkcjonalne, kliniczne i immunogenne wykazał biopodobność w stosunku do produktu referencyjnego Humira. Mylan planuje wprowadzić produkt Hulio na rynki w Europie po 16 października.

2018-09-20 NEWS

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU, które są najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych. W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32% zdrowej dorosłej populacji (ok. 10,5 mln osób), a zaburzenia gospodarki lipidowej − ok. 60% (18 mln). Obu zaburzeń jednocześnie doświadcza 6,5 mln Polaków. Równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii powoduje, że ryzyko pojawienia się incydentów kardiologicznych (zawał serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca), a także ryzyko śmiertelności znacząco wzrasta.

2018-09-17 NEWS

V Kongres Bezpieczeństwa Żywności 2018

6 listopada 2018 r., Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa

Organizatorzy V Kongresu Bezpieczeństwa Żywności zapraszają wszystkich zainteresowanych tą tematyką do Warszawy. 6 listopada w Centrum Konferencyjnym Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich) odbędą się wykłady i panele dyskusyjne oraz pierwsze Polskie Targi Żywności Koszernej. Wydawnictwo Medyk jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

2018-09-17 NEWS

Zamieszanie z leczeniem raka prostaty w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” co prawda jeszcze się nie skończyło, ale pojawiła się szansa, by polscy pacjenci otrzymali większe możliwości korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych terapii. Od 1 listopada ubiegłego roku pacjenci z zaawansowanymi nowotworami prostaty mają teoretycznie dostęp, w ramach programu lekowego, do trzech leków po wcześniejszym stosowaniu chemioterapii i tylko jednego przed nią. Program jednak nie pozwala na sekwencyjne podawanie leków Zytiga (octan abirateronu) i Xtandi (enzalutamid), co odbiera możliwości leczenia wielu pacjentom.

2018-09-12 NEWS

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

27 września 2018 r., Warszawa, Hotel Marriott.

Już za dwa tygodnie odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Podczas kongresu tradycyjnie omówione zostaną kluczowe kwestie dla firm z sektora farmaceutycznego, dotyczące aktualnych interpretacji obowiązujących przepisów, wspartych konkretnymi przykładami i rozwiązaniami. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego spotkania. 

2018-09-11 NEWS

Problem ograniczeń uprawnień techników farmaceutycznych (projekt rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych) wzbudził wiele kontrowersji i wywołał ostrą dyskusję w środowisku pracowników aptek. Poniżej publikujemy list otwarty Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, dotyczący tej sprawy.

2018-09-11 NEWS

"Apteka dla aptekarza" po roku

Komentarz Business Centre Club

W ciągu roku funkcjonowania regulacji „Apteka dla aptekarza”, liczba aptek w Polsce spadła o 352 placówki, z czego ponad 100 aptek zamknięto na terenach wiejskich. Oznacza to, że regulacja mocno uderzyła przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miejscowości. Jest to istotne o tyle, że zgodnie z zapowiedziami projektodawców „Apteka dla aptekarza” miała przyczynić się do wzrostu liczby aptek właśnie na terenach wiejskich.

2018-09-07 NEWS

Złe doświadczenia z przeszłości to główna przyczyna dentofobii u Polaków. Z jej powodu odwiedzamy dentystę raz na rok, a nawet rzadziej. Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy jest znane ponad 90% Polaków. Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8%). Dla pacjentów trudna jest również sama osoba stomatologa (11%), jeśli jest pozbawiony empatii, niemiły i nie wzbudza zaufania.

Copyright © Medyk sp. z o.o