2018-09-05 NEWS

Firma Amgen poinformowała, że nowym dyrektorem generalnym Amgen w Polsce został Gábor Sztaniszláv. Swoje obowiązki przejął 1 września 2018 r. Gábor Sztaniszláv ma 20 lat doświadczenia zawodowego w branży farmaceutycznej, które zdobył m.in. na Węgrzech i w Rumunii oraz w strukturach międzynarodowych Amgen. Jest absolwentem farmacji na Uniwersytecie Semmelweisa w Budapeszcie oraz MBA na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.

„Współpracując z wysoko wykwalifikowaną polską kadrą, będę kontynuować misję szeroko pojętej służby pacjentom. Jestem przekonany, że moje doświadczenia z pracy w krajach, przed którymi stoją podobne wyzwania – takich jak Węgry i Rumunia – pomogą mi w rozwijaniu organizacji Amgen w Polsce. Wierzę, że będziemy wspólnie kontynuować z sukcesem działania na rzecz ułatwienia polskim pacjentom dostępu do innowacyjnych leków i nowoczesnych terapii” – powiedział Gábor Sztaniszláv.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-09-04 NEWS
Kampania Płuca Polski od 3 lat uświadamia i dostarcza cennych informacji o zagrożeniach związanych z chorobami płuc. Do tej pory najważniejszym poruszanym tematem była przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W tym roku eksperci chcą edukować społeczeństwo na temat kolejnej choroby, której występowania społeczeństwo również jest nieświadome, a mianowicie na temat idiopatycznego włóknienie płuc (IPF). W Polsce na IPF zapada ok. 2000 osób rocznie, jednak liczba ta prawdopodobnie nie odzwierciedla faktycznej skali, ze względu na trudne i często mylne rozpoznanie zachorowania. Nadal nieznane jest jednoznaczne podłoże idiopatycznego włóknienia płuc i czynniki ryzyka powstawania choroby. W związku z rzadkim występowaniem schorzenia oraz niską świadomością jego istnienia głównym założeniem kolejnego etapu kampanii jest zapoznanie społeczeństwa z tą chorobą oraz uświadomienie zagrożeń, jakie ze sobą niesie. 
2018-09-03 NEWS

Ponad 60% pacjentów nie otrzymuje od swojego lekarza reumatologa wyczerpujących informacji na temat choroby, schematu leczenia, jego celu oraz długości leczenia. Tak wynika z badania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Jedynie 29% pacjentów jest informowanych na temat kolejnych kroków, które zostałyby podjęte po niepowodzeniu obecnej terapii co najmniej dwoma lekami modyfikującymi przebieg choroby, z których każdy zastosowany był przez co najmniej 4 miesiące w monoterapii lub terapii łączonej – to zdecydowanie za mało podkreśla Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 812 chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

2018-08-31 NEWS

Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej i aptek. W tym roku po raz pierwszy osoby powyżej 65. r.ż. mogą skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w sezonie 2013/2014 było ich ok. 2 mln, czyli o ponad połowę mniej.

2018-08-30 NEWS

Coraz częściej w środowisku farmaceutów słychać rozmowy na temat świadczenia opieki farmaceutycznej. Pomimo tego, że dziś polskie prawo nie definiuje żadnych usług opieki farmaceutycznej, farmaceuci stale szkolą się i wychodzą z inicjatywą, by w sposób bardziej kompleksowy sprawować opiekę nad pacjentem. Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od Zaraz" to jedyne wydarzenie w Polsce całkowicie poświęcone praktycznym aspektom pracy za pierwszym stołem. Jej twórcy postawili sobie za cel przygotowanie programu pełnego przykładów przeglądów lekowych oraz case studies i zapewniają, że wiedzę tę można wykorzystać już następnego dnia w aptece. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tej konferencji. 

 

2018-08-27 NEWS

Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz!

Akcja edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Dwie organizacje – Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków, mając na uwadze przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo polskiego pacjenta, zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”. Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków. Temat gorący, tak samo jak tegoroczne upalne lato, które mogło mieć negatywny wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zastosują leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura, ekspozycja na słońce lub nadmierna wilgotność mogą zmienić właściwości fizyko-chemiczne leków i mieć wpływ na aktywność substancji czynnej, a także powodować jej przemianę w substancję niebezpieczną dla organizmu.

2018-08-24 NEWS

Pytanie z pozoru proste

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"
Felieton wakacyjny przybierze inną postać, różniącą się od mojej pisaniny, do której Państwo przywykliście. Otóż postanowiłem wybrać kilka odpowiedzi na bardzo liczne pytania przychodzące do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, które stanowią ułamek wyboru korespondencji, jaką prowadzimy z Państwem, najczęściej dzięki mediom. Wybór obejmuje ostatnich kilka miesięcy. Pytania oczywiście nie są podpisane, a dane mogące ujawnić Autora – zatarte. Zaczynamy:
2018-08-20 NEWS

V Jubileuszowy Kongres Bezpieczeństwa Żywności 2018

6 listopada 2018 r., Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa

Na kolejną edycję Kongresu Bezpieczeństwa Żywności, która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zapraszają jego organizatorzy. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest wydawnictwo Medyk. 

2018-08-20 NEWS

Osoby starsze odwiedzają aptekę regularnie i kupują statystycznie dużo leków. Chociaż atmosfera rzadko może odwieść ich od zamierzonego kupna, kontakt z farmaceutą oraz jakość obsługi są dla nich bardzo ważne – tak wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek przeprowadzonego w ramach programu „Apteczne (R)ewolucje”. Według badania osoby starsze stanowią trzecią pod względem wielkości grupę osób odwiedzających apteki – 17,8% wszystkich ankietowanych. To emeryci i renciści, najczęściej kobiety powyżej 60. r.ż. Odwiedzają to miejsce regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Pojawiają się tam, aby wykonać badania profilaktyczne i wykupić potrzebne preparaty. Przyjmują nie tylko leki na receptę, ale także suplementy zalecone przez lekarza. Liczą przy tym na pomoc farmaceuty w wyborze tańszych zamienników. Suma, jaką są w stanie wydać w aptece na pół roku, wynosi średnio 714 zł.

2018-08-08 NEWS

Trwają prace nad rządowym projektem o opiece farmaceutycznej. Będzie on wymagał ścisłej współpracy między lekarzami a farmaceutami. Badanie przeprowadzone w ramach programu Gedeon Richter Polska - „Recepta na sukces w farmacji” pokazuje, że blisko 90% studentów kierunków lekarskich i farmacji widzi możliwości takiej współpracy i uważa ją za ważną, ale jednocześnie dostrzega kilka barier w jej efektywnej realizacji.

2018-08-06 NEWS

Już za niecałe dwa miesiące odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongressu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. Kongres odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Podczas kongresu zostaną poruszone szczególnie istotne aspekty prawne, regulacyjne i podatkowe, odnoszące się do podmiotów rynku farmaceutycznego. Eksperci z największych renomowanych kancelarii i firm doradczych w Polsce m.in. Baker McKenzie, Chudzik i Wspólnicy, DLA Piper, KPMG, KRK, Tomasik Jaworski, a także przy wsparciu Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” skoncentrują się m.in. na najważniejszych zmianach regulacyjnych, refundacji, wyzwaniach w obszarze rynku aptecznego, reklamie leków, umbrella branding, compliance, jak i również na badaniach klinicznych oraz nowościach podatkowych. Szczegółowe informacje i aktualny program dostępne są na www.polfarm.biz.

2018-07-31 NEWS

Lekarz i farmaceuta – zawody medyczne oczami młodego pokolenia

Program "Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty"

Dobro pacjenta oraz poświęcenie dla ratowania jego zdrowia i życia to idee, które przyświecają zarówno lekarzom, jak i farmaceutom od początku ich kariery zawodowej. Jednak po rozpoczęciu pracy lub nawet już w czasie studiów następuje bardzo szybkie zderzenie z rzeczywistością, która często ma niewiele wspólnego z wyobrażeniami na ten temat. Jak przyszli specjaliści postrzegają swoje role? Czy wizja na temat wykonywanego zawodu bardzo różni się od tego, co rzeczywiście czeka na przyszłych lekarzy i farmaceutów? o tym dyskutowano podczas spotkań w ramach 4. edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”.

2018-07-27 NEWS

Liczba osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B) w Polsce systematycznie spada, głównie dzięki powszechnemu programowi szczepień i wynosi od 4 do 9 przypadków na 100 000 mieszkańców. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny w 2016 r. było 50 przypadków ostrego WZWB B i 3756 nowo rozpoznanych przypadków przewlekłego WZWB B (zakażeń nabytych przed wieloma laty). Jedyną skuteczną profilaktyką przeciwko zakażeniu WZW B są szczepienia ochronne. Pierwsza dawka podawana jest noworodkowi przed wyjściem ze szpitala.

2018-07-24 NEWS

Rodzice wydają w aptekach najwięcej pieniędzy. Jednak, w zależności od tego, czy zostaną oni zakwalifikowani do grupy „Przejętych”, czy „Nowoczesnych”, ich wybory i preferencje zakupowe będą wyglądać inaczej – tak wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek. Raport „Dociekliwe seniorki czy nowocześni rodzice – kim są Twoi pacjenci?” powstał w ramach programu edukacyjnego „Apteczne (R)ewolucje”, zainicjowanego przez Gedeon Richter Polska. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich farmaceutów aptek indywidualnych.

2018-07-23 NEWS

Polityka Lekowa - projekt

Stanowisko INFARMY

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z dużą nadzieją przyjął ogłoszony przez Ministra Marcina Czecha dokument „Polityka Lekowa”. Dokument uwzględnia wiele postulatów INFARMY, co przy optymalnej implementacji może przełożyć się na zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków. Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5-17% całkowitych środków na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia. Pozytywny wpływ na budżet refundacyjny będzie mieć również powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków. INFARMA popiera także zapisy Polityki Lekowej, które wpisują myślenie o farmakoterapii w model value-based healthcare.

Copyright © Medyk sp. z o.o