2017-04-18 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, w którym odniosło się do kolejnej kwestii związanej z nowelizacją prawa farmaceutycznego:

W zwiÄ…zku z artykuÅ‚em „RadziwiÅ‚Å‚ podniesie ceny leków”, który zostaÅ‚ opublikowany w „Super Expressie”, wyjaÅ›niamy, że nowelizacja prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którÄ… Sejm przyjÄ…Å‚ 10 kwietnia, to projekt poselski, a nie rzÄ…dowy. Nie byÅ‚ on przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia.

Leki nie podrożeją

Nowelizacja dotyczy tylko nowych aptek. Projekt nie zmienia aktualnej sytuacji rynkowej w tym sektorze. W związku z tym nie przewidujemy istotnego ruchu cenowego leków. Podobne uregulowania dotyczą już 70% aptek w Europie. Tam nie odnotowano znaczących zmian cen leków.

Zmiany korzystne dla pacjentów

Nowelizacja ma wesprzeć niezależne (często rodzinne), małe apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

RozwiÄ…zania zaproponowane w ustawie – wbrew opiniom krytyków – sÄ… korzystne dla pacjentów. Obecnie sieci aptek sztucznie obniżajÄ… ceny leków nierefundowanych (w tym leków bez recepty) i sprzedajÄ… je po cenach dumpingowych.

Takie działanie jest tylko pozornie korzystne dla pacjentów. Przez jakiś czas mogą kupić leki taniej, jednak w dłuższej perspektywie doprowadzi to do upadku aptek indywidualnych na danym terenie. Wówczas apteki sieciowe, które uzyskały dominującą pozycję, mogą podnieść ceny leków nierefundowanych (również tych bez recepty) znacznie powyżej poprzednich cen i cen w aptekach indywidualnych.

Nowe przepisy mają ochronić pacjentów przed niekontrolowanym wzrostem cen leków w przyszłości.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o