twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

28 września br. w Warszawie (Hotelu Marriott) odbyła się 30. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, której temat przewodni brzmiał „Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zamian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej”. Partnerami merytorycznymi kongresu tegorocznej edycji byli: Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, Kancelaria Tomasik Jaworski oraz  Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym Kongresu.

Tematy, które rodziły burzliwe dyskusje to: aktualna sytuacja po nowelizacji Ustawy refundacyjnej, regulacje dotyczące rynku aptek, najnowsza praktyka GIF w zakresie oceny zlecania przez hurtownie farmaceutyczne czynności z zakresu obrotu hurtowego innym hurtowniom, wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, reklama leków i suplementów diety teraz i w przyszłości, reklamy leków i innych produktów zdrowotnych, kampanie informacyjne – aktualne tendencje, apteki internetowe, projekt „Apteka dla aptekarza”, reformy prawa podatkowego istotne dla branży farmaceutycznej.

Początek obrad otworzyło wystąpienie Natalii Łojko (senior associate, radca prawny, KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński) pt. "Nowelizacje ustawy refundacyjnej – gdzie jesteśmy?" Omówione zostały podstawowe zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia, ich praktyczne znaczenie i propozycje, jak się do nich należy przygotować.

Kolejną prezentację "Regulacje rynku aptek – problemy występujące w codziennej praktyce prowadzenia aptek" przedstawiła Magdalena Bąkowska (senior associate, adwokat, KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński). Prelegentka omówiła kwestię zakazu reklamy aptek oraz zapewnienie spełnienia wymagań z Rozporządzenia MZ, jeżeli chodzi o sprzedaż wysyłkową. Omówiła także udział Okręgowej Rady Aptekarskiej w postępowaniu o wydanie zezwolenia oraz starała się określić, jaki asortyment może być oferowany w aptece oraz jaki wpływ na posiadane zezwolenie ma łączenie, podział i przekształcanie spółek.

Kolejny temat, jaki został podjęty podczas kongresu, to "Najnowsza praktyka GIF w zakresie oceny zlecania przez hurtownie farmaceutyczne czynności z zakresu obrotu hurtowego innym hurtowniom", przygotowany przez Michała Chodorka (senior associate, adwokat, KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński). Mecenas w pierwszej kolejności odpowiedział na pytanie, jakie czynności z zakresu obrotu hurtowego mogą być zlecane innej hurtowni farmaceutycznej, aby potem móc zaprezentować główną argumentację GIF i to, co zdaniem Inspektoratu stanowi największy problem. Pozwoliło to na skonstruowanie wniosków, na co zwrócić uwagę przy zlecaniu czynności z zakresu obrotu hurtowego.

W swojej prezentacja "Reklamy leków i innych produktów zdrowotnych, jeśli chodzi o kampanie informacyjne i aktualne tendencje" Andrzej Balicki (counsel, DLA Piper Wiater sp.k.) z jednej strony przeanalizował aktualne procesy legislacyjne w zakresie reklamy, z drugiej przyjrzał się Kodeksowi Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety z perspektywy projektowanych zmian. Zaprezentował też podejście polskich organów i sądów z perspektywy aktualnych tendencji międzynarodowych, jeżeli chodzi o kampanie informacyjno-edukacyjne.

Podsumowaniem pierwszej części debaty Kongresu POLFARM było wystąpienie Ireny Rej (prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”), która przybliżyła uczestnikom najistotniejsze dla branży farmaceutycznej kwestie, dotyczące aktualnych zmian w legislacji, jak i również ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości. Wystąpienie to uzupełnił Walery Arnaudow (associate, Life Sciences Practice, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka), który zaprezentował temat "Wdrożenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi". Najpierw nakreślił, na jakim etapie jest wdrażanie systemu i jakie zagrożenia dla przedsiębiorców się z tym wiążą. Przy okazji prelegent starał się odpowiedzieć na pytanie, czy wobec dotychczasowych doświadczeń, wdrożenie ZSMOPL było konieczne.

Kolejne wystąpienie – "Reklama leków i suplementów diety teraz i w przyszłości" należało do Juliusza Krzyżanowskiego (adwokat, WKB Wierciński Kwieciński Baehr), który przybliżył najważniejsze zmiany w nowelizacji prawa farmaceutycznego i w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z perspektywy omawianego tematu. Następnie dokonał analizy sprzedaży suplementów diety z perspektywy UOKiK oraz ich sprzedaży w kontekście zmian prawnych.

Trzeci blok tematyczny rozpoczęła prezentacja Noemi Chudzik (LL.M., radca Prawny, partner, Kancelaria Chudzik i Wspólnicy Radcowie Prawni) pt. "Apteki internetowe". Prelegentka skoncentrowała się na wymaganiach nałożonych na apteki prowadzące sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych. Przeanalizowała też możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży wysyłkowej produktu leczniczego, by w podsumowaniu odnieść się ogólnie do problematyki zwrotów zakupionych produktów.

Temat „Apteka dla aptekarza” – zmiany i skutki dla rynku aptecznego w Polsce" omówił Bartłomiej Sasin (associate, Kancelaria Tomasik Jaworski Sp.p.). W swoim wystąpieniu skoncentrował się na kluczowych ograniczeniach, obowiązujących przepisach przejściowych i praktycznych problemach wynikających z funkcjonowania projektu, na czele z pytaniem o jego zgodność z Konstytucją RP. Na koniec zaś przeanalizował skutki dla rynku, pacjentów, przedsiębiorców, farmaceutów oraz Skarbu Państwa.

Ostatni prezentacja tegorocznego kongresu to "Reformy prawa podatkowego istotne dla branży farmaceutycznej". Szymon Bernat (tax manager w zespole Life Sciences, KPMG w Polsce) odniósł się w niej do trzech kluczowych aspektów prawno-podatkowych, które bezpośrednio dotyczą branży farmaceutycznej: mechanizmu podzielonej płatności, reformy dokumentacji cen transferowych (ostatnie miesiące na przygotowanie) oraz zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kolejnej edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM ma odbyć się w pierwszym kwartale 2018 r.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×