twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Psychologiczny aspekt odchudzania

Bliscy u Wagi - kampania

Blisko 50% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu było na diecie, jednak prawie 70% z nich ma negatywne doświadczenia związane z odchudzaniem. Badania wskazują, że do najczęstszych powodów niepowodzenia w procesie utraty wagi należą aspekty psychospołeczne, a także presja ze strony rodziny i najbliższych. W odpowiedzi na ten rosnący problem społeczny, powstała ogólnopolska kampania Bliscy u Wagi, która ma za zadanie edukować Polaków, jak też udzielać wsparcia osobom z nadwagą i otyłością.

Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, Polacy zajmują w Europie 5. miejsce pod względem otyłości, a wzrastająca liczba zarejestrowanych przypadków wzbudza coraz większy niepokój. Kampania Bliscy u Wagi ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat psychologicznego aspektu odchudzania, a także informowanie o możliwościach udzielenia wsparcia bliskim z problemem uczucia samotności podczas tego procesu.

„Większość diet i metod odchudzających w dużej mierze skupia się na edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej. Jednak marginalizowana jest kwestia psychologicznego podejścia do odchudzania. Chodzi tutaj m.in, o udzielenie wsparcia, motywowanie oraz zwykłe, ludzkie zrozumienie problemów osób z nadmiernymi kilogramami, które zdecydowały się odchudzać. Skala problemu jest jednak na tyle duża, że konieczne jest informowanie Polaków o jego istnieniu” – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta, ekspert kampanii Bliscy u Wagi.

W ramach kampanii podejmowane będą liczne działania z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi, np. aplikacji, dzięki której można sprawdzić swój typ żywieniowca, Ogólnopolskiej Linii Wsparcia, czy Złotego Dekalogu, w którym eksperci wyjaśnią, jak wspierać osobę odchudzającą się. Dodatkowo zostaną zorganizowane regionalne akcje na terenie całej Polski, podczas których za pomocą aplikacji żywieniowej chętni będą badani pod kątem obecnych nawyków jedzeniowych. W ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością w październiku w warszawskich szpitalach odbędą się akcje promujące ten dzień.

Ekspertami kampanii są: Monika Honory, ekspert ds. odchudzania i twórczyni Programu Przemian, dr Katarzyna Jańska – lekarz internista oraz Katarzyna Kucewicz – psycholog i terapeuta. Współorganizatorem kampanii jest Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia”. Patronat honorowy nad kampanią objęli: Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Naczelna Izba Lekarska oraz Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wszystkie najnowsze informacje o działaniach będą pojawiać się na stronie internetowej: www.bliscyuwagi.pl oraz na facebookowym fanpage’u @BliscyuWagi. 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×