twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Praca zmianowa – jak uniknąć zaburzeń rytmu snu i czuwania?

Praca zmianowa zaburza dobowy rytm snu i czuwania oraz rytm wydzielania endogennej melatoniny. Wieloletnie
niedobory snu dobrej jakości negatywnie wpływają na jakość życia pracownika oraz zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, metabolicznych i nowotworów. Postępowanie obejmuje zindywidualizowaną farmakoterapię melatoniną w połączeniu z fototerapią i terapią behawioralną.
Chociaż niekorzystny wpływ pracy zmianowej na zdrowie i samopoczucie pracowników jest niezaprzeczalny, w ostatnich latach obserwuje się jednak stały wzrost odsetka wykonujących ją osób. Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu wyróżnia się zmianę poranną (4:00 – 7:00 rano), wieczorną (w przedziale 14:00 – północ) i nocną (od 21:00 do 8:00 rano). Szacuje się, że w ten sposób pracuje obecnie od 15 do 25% ogółu siły roboczej, w tym m.in. w profesjach związanych z ochroną zdrowia, bezpieczeństwem czy transportem. Negatywne
konsekwencje pracy zmianowej mogą ujawnić się już po kilku miesiącach bądź dopiero po kilku latach i obejmują zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, dolegliwości neuropsychiatryczne i zaburzenia metaboliczne. Pierwotnym źródłem wszystkich zaburzeń związanych z pracą zmianową jest niezgodność między porami snu i czuwania wyznaczanymi przez wewnętrzny zegar biologiczny a porami wynikającymi z godzin pracy. Niwelowanie negatywnych konsekwencji zdrowotnych pracy zmianowej wymaga zarówno samodyscypliny w przestrzeganiu godzin i zasad higieny snu, jak i zindywidualizowanej foto- i farmakoterapii.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×