twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Składniki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie stawów

Patologiczne objawy związane ze stawami są wynikiem degradacji chrząstki, zwiększonego stanu zapalnego i wytwarzania wolnych rodników w stawach. Suplementacja glukozaminą wspomaga produkcję zdrowej chrząstki stawowej. Jest ona głównym składnikiem strukturalnym tkanki łącznej. Siarczan glukozaminy odżywia również komórki błony maziowej i płynu niezbędnego do smarowania ruchomych części stawów. Siarczan chondroityny jest ważnym składnikiem zdrowej chrząstki, a także pomaga chronić istniejącą chrząstkę przed utratą wody i rozpadem enzymów wydzielanych podczas procesu zapalnego. Kwas hialuronowy działa jako środek poślizgowy w stawach i innych tkankach. Kolagen typu II jest jednym z głównych białek w chrząstce. Jest bogaty w aminokwasy, które odgrywają ważną rolę w budowaniu chrząstki stawowej, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia wsparcie więzadeł, kości i stawów.
Chrząstka stawowa jest tkanką, która zapobiega ścieraniu stykających się ze sobą kości. Po etapie dojrzewania nie ma ona zdolności regeneracji – ściera się, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się ubytki, spowodowane przez ocieranie się kości. Preparaty stosowane w chorobach stawów dzielimy na te, które znoszą dolegliwości bólowe oraz te, które przy systematycznym i długim stosowaniu przyspieszają regenerację oraz wspomagają odbudowę zniszczonej chrząstki czy pobudzają produkcję kolagenu, przywracając sprężystość stawów. Do pierwszej grupy należą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (w postaci tabletek oraz żeli czy maści), które przynoszą ulgę przy przewlekłych dolegliwościach bólowych towarzyszących chorobom stawów.
Pomocniczą rolę w procesie regeneracji chrząstki odgrywają suplementy diety, dostępne w formie kapsułek, tabletek powlekanych i musujących oraz preparatów w formie proszku lub płynu, zawierających w składzie: kolagen typu II, kwas hialuronowy, siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny. Te same substancje występujące w iniekcjach dostawowych są produktami leczniczymi lub wyrobami medycznymi i nie będą omawiane w poniższym artykule.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×