2018-06-21 Aktualności

„Lek bezpieczny oczami dziecka”

Nowy program edukacyjny URPLWMiPB

„Lek bezpieczny oczami dziecka” to nazwa nowego programu edukacyjnego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) skierowanego do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Został przedstawiony podczas kolejnej konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Lek Bezpieczny". Program ma na celu przekazanie dzieciom w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków i zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. Honorowy patronat nad tym projektem objął Minister Zdrowia.

W Polsce w ostatnich latach obserwuje się zwiększone spożycie produktów leczniczych i suplementów diety. 9 na 10 osób dorosłych stosuje leki lub suplementy diety, z czego co czwarta ankietowana osoba przyznaje, że stosuje je w sposób niewłaściwy. Reklamy te bardzo często skierowane są do dzieci. Dzieci pod ich wpływem mogą sięgać po produkty farmaceutyczne, traktować je jak cukierki lub jako element zabawy a to może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia i nawet życia. Co więcej, beztroskie i lekkomyślne traktowanie leków przez rodziców i dzieci, kształtuje w dzieciach nieprawidłowe nawyki stosowania farmaceutyków na kolejne lata ich życia. Sprawia, że w oczach dzieci leki są cudownym produktem, który można stosować bez ograniczeń na wszystkie dolegliwości. A to może prowadzić do wielu niebezpieczeństw: zatruć, zbyt pochopnego stosowania leków, przyjmowania zbyt dużych ich dawek, występowania interakcji czy pojawiania się działań niepożądanych – również groźnych dla zdrowia i życia pacjentów.

Aby temu zapobiec i zminimalizować ryzyko ewentualnych skutków niewłaściwego stosowania leków konieczne jest odpowiednie edukowanie i uświadamianie społeczeństwa. Niezwykle ważne i istotne jest uświadamianie dzieci, tak aby od najmłodszych lat kształtować w nich prawidłowe nawyki stosowania leków. Odpowiedzią na tę potrzebę jest nowy program edukacyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – „Lek bezpieczny oczami dziecka”. Program skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i ma na celu przekazanie im w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków oraz zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. 

W trakcie konferencji dr Grzegorz Cessak, Prezes URPLWMiPB, a zarazem Wiceprzewodniczący Rady

Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) wskazał, że dzieci są szczególną grupą pacjentów ze względu na większe wymagania przy doborze dawki, jak i postaci leku. Metabolizm u dziecka różni się od metabolizmu u osoby dorosłej, dlatego aby leki stosowane u dzieci były lepiej tolerowane, ale również skuteczne i bezpieczne potrzebna jest inna postać farmaceutyczna i dawkowanie niż to, które jest przeznaczone dla dorosłych. Określanie dawek pediatrycznych powinno odbywać się na podstawie potwierdzonych danych (z uwzględnieniem masy ciała, powierzchni ciała, a także wieku dziecka), a nie na zasadzie przeliczania z dawki dla osoby dorosłej. Ponadto Prezes URPLWMiPB zaznaczył, że dzieci rosną i dojrzewają, co oznacza, że nie stanowią one

jednolitej podgrupy. Potrzeby oraz cechy biologiczne i fizjologiczne noworodków i nastolatków znacząco się różnią. Często istnieje zatem potrzeba prowadzenia dodatkowych badań dostosowanych do wieku, co sprawia, że proces opracowywania produktów leczniczych stosowanych w pediatrii jest bardziej złożony. Aby rozwiązać ten problem, w 2007 r. weszło w życie rozporządzenie unijne w sprawie produktów leczniczych stosowanych w pediatrii. Na mocy rozporządzenia pediatrycznego powstał Komitet Pediatryczny działający w ramach Europejskiej Agencji Leków. Do głównych zadań komitetu należy ocena i zatwierdzanie Planów Badań Pediatrycznych. Plan Badań Pediatrycznych obowiązkowo musi zostać przygotowany w przypadku planowanego wniosku o rejestrację nowego, oryginalnego leku, rejestrację leku w nowym wskazaniu i rejestrację nowej postaci farmaceutycznej lub drogi podania.

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk przedstawiła założenia i cele kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”, która ma być  realizowana jest poprzez zajęcia w szkole. Celem zajęć w szkole jest uporządkowanie i poszerzenie posiadanej przez dzieci wiedzy na temat leków. Dzieci dowiadują się, co to są leki, po co się je stosuje i kto decyduje o ich stosowaniu. Szczególną uwagę uczniów zwraca się na zasady bezpiecznego stosowania leków oraz na to, że o stosowaniu leków u dzieci decyduje rodzic i lekarz lub farmaceuta. Ponadto przedstawione zostają podstawowe reguły, o których dzieci powinny pamiętać, w szczególności, że leków nie mogą brać samodzielnie, nie mogą ich dostawać od koleżanek lub kolegów czy od osób nieznajomych. W trakcie zajęć uczniowie klas drugich i trzecich poznają różne rodzaje (leki gotowe, leki recepturowe) i postacie leków. Dzieci dowiadują się co to jest ulotka i jakie informacje się na niej znajdują i dlaczego ulotkę należy czytać przed zastosowaniem leku. W czasie lekcji szczególną uwagę dzieci zwraca się na zawód farmaceuty oraz na jego rolę w opiece nad pacjentem. Ponadto omówiona zostaje aptekę – jako miejsce nie tylko zakupu leków, ale również miejsce, w którym można uzyskać rzetelną i merytoryczną poradę. W trakcie lekcji bardzo dokładanie omawiane są sposoby przechowywania leków w domowej apteczce.

Wszystkie informacje zostają przekazane dzieciom w formie pogadanki, dyskusji, prezentacji multimedialnej oraz specjalnie przygotowanego na potrzeby kampanii spotu edukacyjnego. Oprócz zajęć teoretycznych prowadzone są zajęcia praktyczne. Dzieci samodzielnie przygotowują ulotki produktów leczniczych za pomocą specjalne przygotowanych wlepek z piktogramami oraz przygotowują maść. W drugiej części zajęć dzieci poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Copyright © Medyk sp. z o.o