2018-10-01 Aktualności
Osoby starsze mają specjalne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ z wiekiem staje się ona cienka i sucha. W rezultacie seniorzy mają skłonności do problemów skórnych, począwszy od swędzenia, łuszczenia się i podrażnień, aż do poważnych chorób skóry, takich jak infekcje i owrzodzenia. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, jest bardziej podatna na pękanie, co pozwala na przenikanie chorobotwórczych bakterii, które mogą spowodować infekcję. Suchość skóry może być również spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, środków antyperspiracyjnych lub perfum i korzystanie z gorących kąpieli może pogorszyć stan skóry. Pacjenci z suchą skórą powinni stosować środki nawilżające co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej w ciągu kilku minut po kąpieli. Dostępne są liczne preparaty do pielęgnacji suchej skóry w wielu różnych postaciach: kremach, maściach i płynach. Środki nawilżające mogą nawodnić skórę za pomocą dwóch mechanizmów: czerpiąc wodę ze skóry właściwej do naskórka dzięki składnikom utrzymującym wilgoć (np. mocznik albo glicerol) lub zapobiegając jej ucieczce za pomocą warstwy lipidowej, np. maści. Preparaty pielęgnacyjne mają obojętne lub niskie pH, które pomaga w utrzymaniu funkcji barierowej skóry, i wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
Skóra to największy narząd naszego ciała. Zajmuje powierzchnię ok. 2 m2, a jej grubość wynosi 1,5-5 mm. Skóra składa się z części zewnętrznej (naskórka), skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Jest ważnym organem, chroni przed mikroorganizmami chorobotwórczymi (bakteriami, wirusami) oraz zabezpiecza przed utratą płynów. Chroni narządy wewnętrzne, jest pierwszą barierą ochronną przed czynnikami chemicznymi oraz fizycznymi (mrozem, promieniami słonecznymi, wiatrem, zmianami temperatur). W skórze znajdują się receptory odpowiedzialne za odczuwanie dotyku, bólu, ciepła i zimna.
Skóra wraz z wiekiem ulega procesowi starzenia, który rozpoczyna się ok. 25.-30. r.ż, co sprzyja pojawianiu się problemów dermatologicznych. Oprócz starzenia do pogorszenia kondycji skóry przyczynia się także styl życia, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków czy nadmierne opalanie się. Problemy skórne mogą być również efektem innych chorób.
Aby chronić skórę, należy ją prawidłowo i dokładnie oczyszczać oraz pielęgnować. Ważnym elementem jest wzmocnienie jej warstwy ochronnej, by stała się mniej podatna na podrażnienia.

Copyright © Medyk sp. z o.o