2018-10-29 Artykuł
Zgodnie z artykułem sześćdziesiątym ósmym Konstytucji każdemu obywatelowi przysługuje prawo do ochrony zdrowia, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ostatnim czasie została podjęta decyzja o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6% procent PKB (produkt krajowy brutto) w roku 2024, co może zaowocować łączną kwotą finansowania ochrony zdrowia na poziomie 830 mld zł w latach 2018-2024.
Polityka Lekowa Państwa jest dokumentem strategicznym określającym priorytety działań w zakresie gospodarowania lekami w Polsce w latach 2018-2022.
Dokument ten powstał na podstawie założeń Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących tworzenia i wdrażania polityki lekowej z roku 2016. Zgodnie z wytycznymi wyznacza on średnio- i długoterminowe cele stawiane uczestnikom i decydentom rynku farmaceutycznego oraz identyfikuje główne narzędzia ich osiągnięcia. Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia podjęła się recenzji tego dokumentu.
Sama struktura opracowania wpisuje się w obszary nakreślone przez Światową Organizację Zdrowia, ale znajdziemy tu dodatkowe aspekty charakterystyczne dla naszego kraju – kwestię wzmocnienia roli przemysłu farmaceutycznego zlokalizowanego w Polsce oraz rolę, którą mają do odegrania systemy z zakresu e-zdrowia. Poszerzono zakres rozważań o profilaktykę pierwotną, a demografia i epidemiologia nakreślają podstawowe priorytety terapeutyczne, którymi kieruje się polityka lekowa.

Copyright © Medyk sp. z o.o