2018-11-14 Aktualności

Szacuje się, iż w Polsce na cukrzycę choruje 3,5 mln osób, w tym 1 na 4 osoby powyżej 60. r.ż. Podejrzewa się, iż 1/3 chorych nie wie o swoim stanie. Liczba zachorowań na cukrzycę systematycznie rośnie w Polsce i na całym świecie. Od niemal 30 lat, 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Frederica Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Jest to okazja do podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, czym jest cukrzyca, jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 oraz jak dbać o jakość życia.

Cukrzyca typu 1 jest zaburzeniem autoimmunologicznym, którego przyczyn powstania do końca nie znamy. Jednak 90% chorych to osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, do niedawna występującą przede wszystkim u osób dorosłych i starszych.

„Coraz częściej diagnozuje się cukrzycę typu 2 u młodzieży. Związane jest to nieprawidłowym żywieniem, brakiem ruchu i otyłością. Cukrzyca typu 2 pojawiać się może również u kobiet w ciąży. Niehigieniczny tryb życia wraz z predyspozycjami genetycznymi mogą prowadzić do powstania cukrzycy typu 2”– powiedział portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl dr n. med. Jacek Walewski, diabetolog z Medicover Polska.

Podwyższony cukier powoduje uszkodzenia wszystkich narządów, odpowiada na przykład za powstanie choroby wieńcowej, miażdżycy kończyn dolnych, choroby nerek, oczu, uszkodzenie włókien nerwowych (tzw. stopa cukrzycowa). Chorzy częściej dostają udaru mózgu. Tym problemom można zapobiegać poprzez leczenie, zdrowy tryb życia oraz odpowiednią dietę. Ale to nie wszystko – wiele chorób zakaźnych przebiega u cukrzyków znacznie ciężej niż u reszty populacji, są też oni częściej narażeni na powikłania. 

„Osoby chore na cukrzycę nie powinny zapominać o szczepieniach ochronnych, co jest jednym z zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Każde dziecko i młoda osoba powinna być szczepiona zgodnie z kalendarzem szczepień i obowiązkowo co roku przeciwko grypie od 6. miesiąca życia. Tym, których przed 1996 r. nie objęły obowiązkowe szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu B (WZWB) po urodzeniu, zaleca się uzupełnienie również tego szczepienia” – przypomina dr Jacek Walewski.

Dlaczego szczepienia są tak ważne dla cukrzyków? „Zachorowanie na chorobę zakaźną może doprowadzić do poważnego niewyrównania cukrzycy, czyli albo bardzo wysokich, albo niskich cukrów, czasem występujących naprzemiennie. Insulina podawana działa wtedy za mocno lub za słabo. Pacjenci z cukrzycą częściej narażeni są na powikłania chorób zakaźnych, w tym grypy. Powikłania mogą mieć nieodwracalne skutki, dlatego profilaktyka poprzez szczepienia jest niezwykle ważna” – mówi dr Walewski.

Cukrzyca nie powoduje, że pacjenci są bardziej narażeni na niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) po podaniu szczepionki: „Nie ma badań mówiących, że NOP występuje częściej u pacjentów z cukrzycą. Ciężkie NOPy zdarzają się niezwykle rzadko, w promilu przypadków, zaś powikłania po chorobach zakaźnych, na przykład po grypie, są znacznie częstsze ” – wyjaśnia dr Walewski. 

Copyright © Medyk sp. z o.o