2018-12-04 Artykuł
Ucho składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Woskowina chroni ucho przed zanieczyszczeniami, kurzem, bakteriami, które mogą dostać się do wewnętrznego kanału słuchowego, zatem normalna jej ilość jest niezbędna dla zdrowia tego organu. Woskowina jest produkowana w zewnętrznej części kanału, w pobliżu zewnętrznego otworu. Ucho ulega procesowi samooczyszczania, a woskowina w naturalny sposób migruje z ucha w wyniku ruchu szczęki. Regularne czyszczenie i badanie uszu powinno stanowić ważną część ogólnego schematu higieny, zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji. Do higieny ucha zaleca się stosowanie środków zmiękczających woskowinę, zawierających kombinacje olei, glicerynę lub olejki eteryczne. Pomagają one zmiękczyć woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Wkładanie patyczków higienicznych, ostrych lub spiczastych przedmiotów do ucha powoduje wpychanie woskowiny w głąb kanału, a nawet może spowodować uraz błony bębenkowej.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, który zapewnia kontakt z otoczeniem. Odbieranie dźwięków daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość ciągłego kontaktu z otaczającym środowiskiem. Ucho zbudowane jest z trzech części:
• ucha zewnętrznego (małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny);
• środkowego (trąbka słuchowa i jama bębenkowa z kosteczkami: młoteczkiem, kowadełkiem i strzemiączkiem);
• ucha wewnętrznego, w którym znajduje się narząd Cortiego odpowiedzialny za zmysł równowagi i słuchu.
Ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo delikatnymi organami, podatnymi na uszkodzenia. Przed szkodliwymi czynnikami (kurzem, pyłem, spalinami, bakteriami czy grzybami) chroni je ucho zewnętrzne, które pełni funkcje ochronne, jak również wzmacnia dźwięk.
Znaczący problem stanowi pogarszanie się słuchu, które jest spowodowane nieprawidłową higieną uszu. Bardzo ważna jest właściwa higiena uszu, która dotyczy zarówno dzieci, osób dorosłych i seniorów, szczególnie w okresie wzmożonych infekcji. Okres infekcyjny to czas, w którym największą uwagę należy zwracać na codzienną higienę dzieci, ponieważ często chorują one wtedy na zapalenie ucha. Dlatego zalecane jest stosowanie preparatów do czyszczenia uszu i dbanie o ich higienę, zwłaszcza u dzieci narażonych na infekcje.

Copyright © Medyk sp. z o.o