2019-02-15 Aktualności

WedÅ‚ug najnowszych meldunków epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PaÅ„stwowy ZakÅ‚ad Higieny, odnotowano rekordowÄ… liczbÄ™ zgonów z powodu grypy w Polsce w porównaniu do poprzednich sezonów. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreÅ›lajÄ…, że sÄ… to niepokojÄ…ce dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowaÅ„ nadejdzie za ok. 2 tygodnie. Sezon grypowy w peÅ‚ni i już odnotowano 2 415 363 przypadki zachorowaÅ„ i podejrzeÅ„ zachorowaÅ„ na grypÄ™,, a hospitalizacji wymagaÅ‚o aż 7 855 chorych (4,4% wiÄ™cej niż w analogicznym sezonie roku ubiegÅ‚ego).

NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… skierowania do szpitala byÅ‚y objawy ze strony ukÅ‚adu oddechowego, ale byli również pacjenci z dolegliwoÅ›ciami ukÅ‚adu krążenia Najgorzej jednak prezentujÄ… siÄ™ statystyki dotyczÄ…ce zgonów z powodu grypy i jej powikÅ‚aÅ„. Do 7.02.2019 odnotowano aż 23 przypadki Å›miertelne. Jest to rekordowa liczba, ponieważ w analogicznym okresie w poprzednich sezonach byÅ‚o to: 0 (sezon 2017/18), 12 (sezon 2016/17), 8 (sezon 2015/16) oraz 1 osoba Å›miertelna (sezon 2014/15). 

"W przeciwieÅ„stwie do poprzedniego sezonu, w którym dominowaÅ‚ wirus B, obecnie za 86% przypadków zachorowaÅ„ odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4,1% wirus A/H3N2, a tylko 1,8% wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujÄ…ce sÄ… bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy siÄ™ szczepić. Grypa, wbrew obiegowym opiniom, to poważna choroba, która może doprowadzić do licznych powikÅ‚aÅ„, a nawet do Å›mierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni sÄ… czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekÅ‚e, otyÅ‚ość. Obecność dwóch i wiÄ™cej z nich nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystÄ…pienia powikÅ‚aÅ„. Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne. Za to profilaktyka prosta – szczepienie raz w roku. Warto o tym pamiÄ™tać już we wrzeÅ›niu”– podkreÅ›la prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, PrzewodniczÄ…cy Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o