2019-02-19 Artykuł
Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, przebiegająca zazwyczaj z bólem gardła, nieżytem nosa, kaszlem, zapaleniem zatok i gorączką. Postępowanie polega na łagodzeniu objawów preparatami bez recepty oraz zapewnieniu choremu odpoczynku. Podstawą leczenia i profilaktyki przeziębienia jest oczyszczanie i nawilżanie nabłonka dróg oddechowych.
Przeziębienie to zespół objawów towarzyszących infekcji wirusowej błon śluzowych nosa, gardła i zatok przynosowych. Taka infekcja jest niegroźna i ma charakter samoograniczający się. Jednocześnie jednak jest to także jedna z najczęściej występujących jednostek chorobowych, dotykająca nawet kilka razy w roku większość populacji.
Aby nie dopuścić do rozwoju powikłań (infekcje bakteryjne), zaleca się zarówno stworzenie choremu odpowiednich warunków do zwalczania infekcji (odpoczynek, zwolnienie z pracy, uzupełnianie płynów), jak również doraźne łagodzenie objawów preparatami bez recepty.
Podstawą farmakoterapii przeziębienia są nieopioidowe leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen), stosowane jako środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
W zależności od stopnia nasilenia i rodzaju objawów towarzyszących do leczenia przeziębienia można ponadto dołączyć: środki oczyszczające błonę śluzową nosa (woda morska), zmniejszające wysięk z nosa (fenylefryna, pseudoefedryna, miejscowe sympatykomimetyki), substancje przeciwkaszlowe (dekstrometorfan, kodeina, butamirat), mukolityczne (acetylocysteina, bromoheksyna, ambroksol) oraz miejscowe preparaty odkażające i/lub nawilżające gardło. Popularne są również preparaty zawierające witaminę C, składniki immunostymulujące (wyciągi
z jeżówki purpurowej, aleosu i pelargonii afrykańskiej) oraz zioła napotne i rozgrzewające (lipa, bez czarny).

Copyright © Medyk sp. z o.o