2019-03-29 Aktualności

W Polsce i Europie rośnie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu [KZM], ciężkiej choroby zakaźnej ośrodkowego układu nerwowego przenoszonej przez kleszcze. 30 marca ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM, który ma zwracać uwagę na ten problem zdrowotny. Główną przyczyną rozpowszechniania się tej choroby jest ocieplenie klimatu i niepokojący wzrost liczby pajęczaków, a tym samym zwiększenie zachorowań na groźne odkleszczowe choroby, a także niska świadomość na temat ryzyka zachorowania i możliwości prewencji.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) może być wywołane przede wszystkim przez pokłucie przez zakażonego kleszcza. Zakażenie wirusem może prowadzić do wystąpienia zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu i/lub zapalenia rdzenia kręgowego. Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku na KZM, a stosowane leczenie jest tylko objawowe. Możliwa jest jednak skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na KZM.

W odpowiedzi na ten narastający problem zdrowotny z inicjatywy organizacji pacjentów, ośrodków naukowych, a także instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym podpisano deklarację powołania Ogólnopolskiego Dnia Świadomości KZM, który obchodzony będzie każdego roku 30 marca, w miesiącu, w którym kleszcze zaczynają żerować (sezon na kleszcze twa od marca do listopada).

Copyright © Medyk sp. z o.o