2019-05-06 Artykuł

Jako jedni z pierwszych w profesjonalnych mediach związanych z medycyną podejmujemy coraz bardziej palący temat – w tym numerze publikujemy I część artykułu Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Rozpoczynając rozważania o produktach z pogranicza, należy zwrócić uwagę na samo słowo „pogranicze” (ang.: borderline). Pogranicze może być sztywne, określone prawem lub przechodzić jedno w drugie jak cząsteczki w przypadku dyfuzji. W przestrzeni rynku przesyconego różnego rodzaju wyrobami istnieją produkty, które czasem ciężko jest zaklasyfikować do konkretnej grupy.

Przy wprowadzeniu do obrotu takich produktów powstaje problem z ich klasyfikacją, a zaklasyfikowanie produktów do odpowiedniej grupy wskazuje, jakie prawo należy stosować. Wybór i umiejscowienie produktów w odpowiedniej grupie może być, na przykład, źródłem istotnych przewag konkurencyjnych i finansowych. Ma to swoiste konsekwencje w zakresie rejestracji danego produktu, wymogów co do jego wytwarzania, transportu czy obrotu, ale także co do jego reklamy. Według prawa, zasad etycznych produkt nie może bowiem wprowadzać pacjenta/konsumenta w błąd. W pierwszej części artykułu przedstawiono porównanie pogranicza oraz problemów klasyfikacji w różnych grupach produktowych pod względem obowiązujących przepisów prawnych.

DHEA – wpływ na pamięć i koncentrację to materiał przedstawiający hormon steroidowy, wytwarzany w organizmie z cholesterolu, głównie w korze nadnerczy oraz w mniejszych stężeniach w jajnikach i jądrach także w OUN, gdzie pełni rolę neuroprzekaźnika, dodatkowo wspomaga regenerację osłonek mielinowych, pamięć, jak też działa neuroprotekcyjnie. Jest kluczowym związkiem pełniącym wiele funkcji, m.in. jest prekursorem hormonów płciowych (estrogenów i testosteronu) oraz jest niezbędny dla prawidłowej kondycji fizycznej i intelektualnej. W związku z tym DHEA jest hormonem, który zmniejsza uczucie nadmiernego zmęczenia, wydłuża czas trwania fazy REM, zwiększa odporność na stres, a poprzez obniżenie stężenia kortyzolu we krwi może być skuteczny w leczeniu i zapobieganiu depresji. Badania wykazały też jego korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimera.

Nigdy nie zapominamy o ziołach – w obecnym numerze dowodem potwierdzającym tę tezę jest artykuł Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – znaczenie we współczesnym ziołolecznictwie i kosmetologii .

Skóra atopowa – to coraz cięższy i częstszy problem z pogranicza medycyny i dermokosmetologii. Apteki dysponują bogatym wachlarzem preparatów wskazanych w tej polietiologicznej dolegliwości. Ogólne zasady ich stosowania przedstawia materiał Preparaty pielęgnacyjne do skóry atopowej.

Coraz częściej też sięgamy do suplementacji kolagenem,  najobficiej występującym białkiem w organizmie człowieka, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej, tworzącej ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Kolagen m.in. nadaje skórze strukturę i wzmacnia kości, pomaga utrzymać integralność chrząstki. W ostatnich latach popularne stały się produkty zawierające kolagen typu II. Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów kolagenowych zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów oraz łagodzi ból stawów, jak też zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę kolagenu w organizmie. Posiadane wiadomości uzupełnicie Państwo czytając artykuł Rola kolagenu – wpływ na stawy, kości i chrząstkę stawową.

 

                                                                                                                                      Wojciech Łuszczyna

Copyright © Medyk sp. z o.o