2019-05-15 Aktualności

Przełomowe wyniki badań w leczeniu ZUM

Pierwsza Ogólnopolska Rada Naukowa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Podczas majowego kongresu, zorganizowanego przez firmę Bionorica, przedstawiono wyniki najnowszego badania klinicznego III fazy z zastosowaniem produktu leczniczego  Canephron® , które podkreśla zasadność stosowania fitoterapii w leczeniu ostrych niepowikłanych zapaleń pęcherza. W randomizowanym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniu III fazy z podwójnie ślepą próbą u 659 kobiet z ostrym, niepowikłanym zakażeniem dróg moczowych (ostrym niepowikłanym zakażeniem pęcherza moczowego) stwierdzono, że produkt leczniczy Canephron®  wykazuje porównywalną skuteczność do terapii z użyciem fosfomycyny z trometamolem.

 

Ostre niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego: zmniejszenie objawów klinicznych jako cel terapeutyczny

Ostre zakażenia dróg moczowych należą do najczęstszych bakteryjnych chorób zapalnych, zwłaszcza u kobiet. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego u pacjentów jest najpowszechniejszym schorzeniem wymagającym przepisania antybiotyków. Zgodnie z wytycznymi EAU najczęstrzym sposobem leczenia ostrego, niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego jest zastosowanie różnorodnych antybiotyków, w tym fosfomycyny z trometamolem.

W przypadkach nawrotowych infekcji ostrych niepowikłanych zakażeń pęcherza moczowego nie wiąże się to z poważnymi powikłaniami i ogólnie charakteryzuje się wysokim współczynnikiem powrotu do zdrowia. Dlatego też podstawowym celem terapeutycznym jest szybkie zmniejszenie objawów klinicznych. Leczenie objawowe może być rozważane u pacjentów z objawami od łagodnych do umiarkowanych.

W przypadku ostrego, niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego produkt leczniczy Canephron®, wykazujący szerokie spektrum działań farmakologicznych, stanowi użyteczną metodę leczenia objawowego. W wielu badaniach przedklinicznych in vivo i in vitro unikalne połączenie trzech surowców leczniczych wchodzących w skład leku Canephron®: ziela tysiącznika (centurii), liści rozmarynu i korzenia lubczyka, wykazano działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, spazmolityczne i antyadhezyjne.

 

Ostre niepowikłane zapalenie pęcherza: równoważność (non-inferiority) preparatu Canephron® N w stosunku do fosfomycyny

Porównywalną skuteczność preparatu Canephron® w stosunku do antybiotyku opublikowano we wrześniu ubiegłego roku w czasopiśmie  Urologia Internationalis, gdzie opisano wieloośrodkowe, międzynarodowe badanie kliniczne III fazy: randomizowane,  podwójnie pozorowane, z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, obejmujące 659 kobiet w wieku 18-70 lat z typowymi objawami nowo rozpoznanego ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego. Pacjentki z grupy przyjmującej produkt leczniczy Canephron® otrzymywały równocześnie pojedynczą dawkę placebo odpowiadającego FT, natomiast pacjentki z grupy przyjmującej FT otrzymały otrzymywały równocześnie placebo odpowiadające lekowi Canephron®  (badanie podwójnie pozorowane). Po okresie leczenia następował 30-dniowy okres obserwacji. Pierwotnym punktem końcowym była równoważność (non-inferiority) preparatu Canephron®  z FT w odniesieniu do potrzeby wprowadzenia dodatkowej antybiotykoterapii w okresie badania (doba 1-38).

W wyniku badania stwierdzono, iż 83,5% pacjentek w grupie stosującej produkt leczniczy Canephron®  i 89,8% pacjentek w grupie przyjmującej FT nie wymagało zastosowania  w trakcie leczenia dodatkowej antybiotykoterapii. W związku z tym produkt leczniczy Canephron®  statystycznie nie wykazywał mniejszej skuteczności od antybiotyku w leczeniu ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego. Terapia produktem leczniczym Canephron® była dobrze tolerowana, co zostało ustalone również w poprzednich badaniach klinicznych. Publikacja pełnego tekstu powyższego badania klinicznego jest dostępna w internecie w formie elektronicznej i można ją pobrać: https://www.karger.com/Article/Abstract/493368.
 

Zalecenia zespołu ekspertów  Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Równocześnie nowo opublikowana na łamach Suplementu Przeglądu Urologicznego (2019/3) strategia postępowania w nawracających niepowikłanych zakażeniach układu moczowego u kobiet jednoznacznie wskazuje miejsce zastosowania produktu leczniczego Canephron już w pierwszym etapie leczenia ZUM (jako terapia nieantybiotykowa), a także jako element profilaktyki farmakologicznej nieantybiotykowej (racjonalna fitoterapia). Produkt leczniczy Canephron może zostać rozważony w leczeniu ostrych niepowikłanych infekcji dolnych dróg moczowych, w celu redukcji liczby przepisywanych antybiotyków oraz ryzyka narastania wieloopornych drobnoustrojów. Ponadto może być rozważony jako element profilaktyki nawracających ZUM (nawracających niepowikłanych zapaleń pęcherza moczowego) w celu zmniejszenia częstości nawrotów.  Dodatkowo korzystny profil działań niepożądanych z bardzo rzadkimi ogólnoustrojowymi efektami ubocznymi pozwala na jego bezpieczne użycie w codziennej praktyce klinicznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o