2019-11-15 Aktualności

Nadeszła jesień – na razie łagodna, ale nie łudźmy się, z każdym dniem pogoda nie będzie ulegać poprawie. Staramy się być konsekwentni, ponieważ wiemy, że w aptekach zjawiskiem dosyć powszechnym jest duża rotacja personelu, przychodzą nowi, młodzi pracownicy, zatem naszym zadaniem jest powtarzanie niektórych tematów, zwłaszcza związanych z sezonowymi zachorowaniami na infekcje górnych dróg oddechowych (GDO), w tym z chorobą przeziębieniową,  oraz często występującymi izolowanymi objawami nieżytu górnych (i często wtórnie – dolnych) dróg oddechowych. Artykuły zawierają materiały pozornie nakładające się na siebie, jednak przy uważnej lekturze widzimy, że te same preparaty i metody lecznicze przedstawione są przez różnych autorów w odmiennych konfiguracjach. A więc prezentujemy „bolus jesienny”. Wiemy, że infekcje GDO to numer jeden wśród zachorowań u pacjentów szukających w aptece pomocy w samoleczeniu. Zanim wytoczymy cięższe działa, warto zastosować Naturalne preparaty w leczeniu i profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, które są bezpieczne i w dużym odsetku przypadków zapobiegają lub powstrzymują wczesne stadia choroby, a są pomocne także jako adiuvans w leczeniu bardziej zaawansowanych i cięższych przypadków. Zresztą dokument europejski (EPOS) oficjalnie uznaje fitoterapię za część schematu postępowania w niepowikłanym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok, w celu wspomagania procesów oczyszczania górnych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Inne tematy z „bolusa jesiennego” to artykuł omawiający Chorobę przeziębieniową u dorosłych, a także materiały przedstawiające użyteczne wskazówki postępowania w izolowanych objawach, będących też najczęściej skutkiem infekcji GDO: Leczenie kaszlu w praktyce lekarskiej i farmaceutycznej, Postępowanie w nieżycie nosa i zatok przynosowych, Postępowanie w bólu gardła i chrypce.
Pamiętajmy jednak i ostrzegajmy pacjentów, że niepowikłane GDO u dorosłych na ogół trwa do kilku dni, najczęściej kończąc się po 72 godz. Dłuższe utrzymywanie się objawów takich jak uporczywy kaszel, zwłaszcza z odkrztuszaniem ropnej plwociny, szczególnie z domieszką krwi, pogarszanie się stanu ogólnego pacjenta ze zwyżką ciepłoty ciała, uporczywa chrypka, długo trwający katar może być spowodowane dołączeniem powikłań bakteryjnych, a często też „niewinne” GDO wyzwala ukryte dotychczas objawy chorób ogólnoustrojowych, dlatego też powinniśmy w takich przypadkach skierować się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, palących, cierpiących na schorzenia ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, a nawet pokarmowego.
Stosunkowo mało znanymi patogenami są przedstawione w artykule Trzy siostry – Candida glabrata kompleks jednokomórkowe drożdżaki. Stanowią one składnik flory fizjologicznej ludzi i zwierząt, jednak w warunkach torujących drogę infekcjom (np. zaburzenia odporności) mogą stać się groźnymi patogenami.
Kończymy już cykl poświęcony dehydroepiandrosteronowi artykułem DHEA – rola w organizmie kobiety. Suplementacja DHEA może zwiększyć poziom estrogenu i testosteronu u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, co redukuje objawy menopauzy i poprawia samopoczucie oraz funkcje seksualne. Ponadto preparaty z DHEA są stosowane do obniżania poziomu tkanki tłuszczowej.
Stosowanie magnezu jest najczęstszą chyba formą uzupełniania niedoboru pierwiastków, stosowaną w lecznictwie otwartym, stąd postanowiliśmy przypomnieć jego zasady w artykule Farmakoterapia preparatami magnezu w praktyce lekarskiej i farmaceutycznej. Magnez jest jednym z kluczowych dla ustroju pierwiastków; służy on jako kofaktor dla ponad 300 enzymów biorących udział w reakcjach przemian węglowodanów, białek i lipidów.
Żegnamy się z Państwem na miesiąc; lecz ku pokrzepieniu cytuję Pawła Pollaka: Lubię jesień… Jesień jakby usprawiedliwia depresję, jesienią nie trzeba być młodym, zdrowym, aktywnym jak latem, jesienią można sobie popłakać, jesień to pora ludzi samotnych.

Copyright © Medyk sp. z o.o