2020-03-16 Artykuł

Kaszel jest naturalnym odruchem, który pomaga chronić płuca, usuwając z nich substancje drażniące, takie jak dym i kurz, ale może być również objawem przeziębienia lub grypy. Suchy kaszel jest spowodowany podrażnieniem lub suchością w tylnej części gardła. Może być również spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak alergeny, dym, kurz, może być objawem wielu chorób np. astmy, zapalenia opłucnej, czy występować jako działanie niepożądane związane ze stosowaniem leków, np. inhibitorów konwertazy angiotensyny (IKA). Suchy kaszel można leczyć lekami przeciwkaszlowymi pochodnymi opioidów: kodeiną, dekstrometorfanem, lekami nieopiodowymi: butamiratem i lewodropropizyną oraz pastylkami na gardło z wyciągami ziołowymi. Mokry kaszel jest spowodowany nadmierną  zawartością śluzu w dolnych drogach oddechowych. Leki, które można stosować w leczeniu kaszlu mokrego, obejmują środki wykrztuśne i mukolityczne. Środki wykrztuśne to substancje, które pomagają rozrzedzić i wydalić flegmę z płuc. Obejmują one pochodne gwajakolu. Środki mukolityczne, takie jak bromheksyna i acetylocysteina, pomagają rozbić lepką wydzielinę w klatce piersiowej, ułatwiając kaszel. Dostępne są leki na kaszel zawierające zarówno środek wykrztuśny, jak i mukolityczny. W łagodzeniu kaszlu stosowane są zioła, np. bluszcz, tymianek, prawoślaz.

Kaszel mokry (produktywny) pojawia się po kaszlu suchym w przebiegu infekcji bakteryjnej. Charakterystyczną cechą jest odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Oprócz wydzieliny z nosa, gardła i oskrzeli może pojawić się ból w klatce piersiowej oraz drapanie w gardle. Odkrztuszanie wydzieliny jest efektem podrażnienia receptorów nerwowych, znajdujących się w przełyku. Główną funkcją kaszlu mokrego jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej patologicznej wydzieliny. Kaszel mokry jest szczególnie nasilony rano, ponieważ w nocy w drogach oddechowych gromadzi się duża ilość wydzieliny.
Innymi przyczynami mokrego kaszlu mogą być też choroby układu oddechowego (POChP, zapalenie oskrzeli, płuc, zatok), alergia czy mukowiscydoza. W przypadku tego typu kaszlu stosuje się preparaty wykrztuśne, które ułatwiają usunięcie wydzieliny oraz mukolityki rozrzedzające ją przez zmniejszenie lepkości śluzu.

Copyright © Medyk sp. z o.o