2020-10-29 Aktualności

#ALERT UDAROWY

Światowy Dzień Udaru Mózgu
Każdego roku udar mózgu zabija około 30 000 osób w Polsce. Jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. r.ż. Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, co oznacza, że każdego dnia choroba dotyka ponad 220 osób. Może wystąpić u każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie, także w dobie pandemii. Dlatego z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu 2020, największe organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe, działające w obszarze udaru mózgu, dzielą się z Polakami specjalną wiadomością pod hasłem „ALERT UDAROWY” i zachęcają do jej przekazywania dalej z nadzieją, że jak najwięcej osób dowie się, jakie są objawy udaru mózgu i jak trzeba zareagować kiedy się pojawią.
W akcję edukacyjną po raz kolejny zaangażował się aktor Jacek Rozenek, który w ubiegłym roku doznał udaru mózgu. W tym roku do grona partnerów dołączyło także Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. Motto tegorocznej akcji brzmi „Pozwól (się) uratować”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę Polaków na to, że znajomość objawów udaru mózgu, niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego i wiedza, jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi dzwoniąc pod numer 999 lub 112, może uratować życie nasze lub innej osoby, u której wystąpi udar mózgu.
Natychmiastowe wezwanie pogotowania ratunkowego i udzielenie specjalistycznej pomocy ma bezpośredni wpływ dalsze losy chorego. Im sprawniej przebiegnie wywiad medyczny podczas wezwania, tym szybciej pacjent otrzyma pomoc. Podczas rozmowy wzywający powinien uważnie słuchać dyspozytora i postępować według jego wytycznych – od tego zależy cała akcja ratunkowa. Ważne, by osoba wzywająca pomoc medyczną podała 3 podstawowe informacje: jakie są objawy, kto potrzebuje pomocy, gdzie jest chory – zwraca uwagę Ireneusz Szafraniec, Prezes Elekt Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
 
Podstawowe objawy udaru mózgu
Poprzez „ALERT UDAROWY” zachęcamy Polaków, by zapamiętali podstawowe objawy udaru mózgu, dzięki prostemu rozwinięciu akronimu słowa UDAR: U – utrudniona mowa, D – dłoń/ręka opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast! Dzwoń na 112 lub 999!  „ALERT UDAROWY” przygotowaliśmy w tym roku w różnych formach: jako grafikę, którą można podzielić się np. poprzez MMS czy media społecznościowe, a także w formie krótkich spotów video i audio. „ALERT UDAROWY” będzie także zauważalny, dzięki grafice edukacyjnej zamieszczonej na budynkach w 3 miastach w Polsce (przy ul. Sobieskiego 4 w Warszawie, al. kard. Stefana Wyszyńskiego/ul. Kamiennej/al. Armii Krajowej w Bydgoszczy oraz przy ul. Henryka Sienkiewicza/al. marsz. Józefa Piłsudskiego i ul. Drewnowskiej w Łodzi). Wspólnie ze wszystkimi partnerami kampanii społecznej STOP UDAROM serdecznie zapraszamy do zapoznania się i podzielenia „ALERTEM UDAROWYM – mówi Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie! 
 
Światowy Dzień Udaru Mózgu
Obchodzony każdego roku w dniu 29 października, ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization).Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.
Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 r. J Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie!
Więcej: www.stopudarom.pl
 

Copyright © Medyk sp. z o.o