2020-11-16 Artykuł

Wapń to jeden z najważniejszych minerałów dla organizmu człowieka. Należy do makroelementów, pierwiastków, które powinny być spożywane regularnie w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju organizmu. 99% wapnia znajduje się w zębach i kościach, a tylko 1% w płynach pozakomórkowych. Wchłanianie wapnia zależy od innych składników odżywczych: białka, witaminy D, magnezu czy fosforu. Wapń jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, budowy mocnych kości i zębów, krzepnięcia krwi, przewodzenia impulsów nerwowych, prawidłowej pracy serca i zachowania homeostazy. Wapń łagodzi stany zapalne i moduluje układ odpornościowy. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w okresie wzrostu małych dzieci, w czasie ciąży czy karmienia piersią.

Najlepiej przyswajalny wapń pochodzi z mleka oraz przetworów mlecznych. Produkty te charakteryzują się korzystnym stosunkiem wapnia do fosforu oraz obecnością laktozy i kazeiny.
Dostępność tego pierwiastka zmniejsza się, kiedy dostarczamy wraz z pożywieniem nadmiar błonnika, szczawianów, fosforanów oraz soli kwasu fitynowego. Ponadto wchłanianie wapnia zmniejsza się w czasie stresu, a także po spożyciu kawy, cukru, alkoholu oraz niektórych leków (moczopędnych, antybiotyków z grupy tetracyklin oraz zobojętniających kwaśną treść żołądka).
Samoistne zmniejszanie biodostępności wapnia następuje u osób po 60. r.ż. Dlatego w tym wieku zaleca się większe spożycie wapnia, zwłaszcza przez kobiety w czasie menopauzy.

Copyright © Medyk sp. z o.o