2020-11-26 Aktualności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, co jest jednym z istotnych zaleceń na czas pandemii. W związku z pandemią COVID-19 naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego. Statystyki na świecie wskazują na wzrost objawów depresji i lęku. W Polsce także stwierdzono istotny wpływ pandemii na gorsze samopoczucie – co trzecia osoba w naszym kraju odczuwa wyraźne podwyższenie poziomu stresu, ma większe poczucie samotności i nasilenie złości. W dobie przedłużających się ograniczeń ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie i radzenie sobie z problemami życia w izolacji, w tym z ograniczeniem aktywności ruchowej.

Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń. Nasze organizmy i umysły nie są przyzwyczajone do uczucia przedłużającego się stanu niepewności i napięcia wywołanego lękiem nie tylko o zdrowie, ale także o przyszłość i cały znany nam świat. Długotrwały stres i poczucie zagrożenia niszczą psychikę. Ogromnym obciążeniem jest ograniczanie swobody i kontaktów społecznych, które przynoszą smutek, niepokój i depresję. Jesienią obserwujemy rosnącą frustrację, a wśród pracowników spadek motywacji i chęci do pracy. To ogromne wyzwanie dla pracodawców  menedżerowie muszą sobie zdawać sprawę z pogłębiających się trudnych emocji wśród pracowników i szukać rozwiązań dla tego problemu –  tłumaczy Izabela Kielczyk, psychoterapeuta, psycholog biznesu podpowiada.

 

Zbawienny ruch

Ponad połowa (60%) Polaków uważa, że najskuteczniejszymi metodami radzenia sobie ze stresem w obecnym czasie, są, obok bezpośrednich kontaktów międzyludzkich i korzystania z internetu, spacery oraz ćwiczenia fizyczne. Nie bez przyczyny eksperci Światowej Organizacji Zdrowia apelują, aby w czasie pandemii nie bagatelizować znaczenia codziennej dawki ruchu. Wśród zaleceń, dorosłym rekomenduje sie 150 min ćwiczeń tygodniowo, a dzieciom – nawet godzinę dziennie. Regularna aktywność fizyczna poprawia także stan zdrowia psychicznego, zmniejszając ryzyko depresji oraz wpływając na ogólną poprawę samopoczucia. W międzynarodowym badaniu aż 67% respondentów  potwierdziło, że regularny trening pomaga im radzić sobie w stresujących sytuacjach, a 78% biegaczy uznało, że dzięki aktywności czują się zdrowsi i mają większą kontrolę nad własnym życiem.

 

Aktywność w pandemii

Wprowadzenie obostrzeń, pracy zdalnej oraz zamknięcie obiektów rekreacyjnych i sportowych przynosi wyraźny spadek aktywności fizycznej w Polsce (43%). Zaniepokojeni tą sytuacją specjaliści NIZP-PZH apelują o promowanie i podtrzymywanie motywacji do aktywności fizycznej wraz z udzielaniem praktycznych wskazówek dotyczących uprawiania sportu. Pomocne mogą być programy zachęcające i umożliwiające pracownikom firm oderwanie się od domowego biurka. Konieczna jest motywacja i  odpowiedni dobór aktywności sportowej. Jednym z rozwiązań są firmowe programy łączące sport z pomaganiem.

 

Sport w szczytnym celu

Z inicjatywy naszych pracowników kilka lat temu wprowadziliśmy program Tevactive. Działa on bardzo prosto – pracownicy przemierzają kilometry uprawiając sport, a nasza firma, Teva, przemienia je na  finansową pomoc udzielaną przez Teva Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. W dobie pandemii projekt ten nabrał jeszcze większego znaczenia. Kierując się popularnością sportów a zarazem ograniczonymi możliwościami ćwiczeń w dobie pandemii, obok indywidualnego biegania, chodzenia czy jazdy na rowerze, do naszego programu wprowadziliśmy moduły ćwiczeń z trenerem fitness do samodzielnego wykonywania w warunkach domowych. Biorąc pod uwagę domową izolację, zaczęliśmy liczyć nie tylko kilometry, ale też godziny ćwiczeń w domu – wyjaśnia Anna Załuska, dyrektor Działu Komunikacji Polska & CEE w Teva Pharmaceuticals Polska.

W tym roku do akcji włączyło się blisko 150 osób, które w ciągu trzech miesięcy spędziły na ćwiczeniach w domu ponad 7200 godzin, co przyniosło 2,5 mln spalonych kcal. W połączeniu z aktywnościami na świeżym powietrzu dało to łącznie kwotę ponad 75 000 zł przekazanych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Z przekazanych funduszy od Teva sfinansowano zakup specjalistycznego sprzętu RAPAEL. To interaktywny system do terapii ręki wykorzystujący gry terapeutyczne zapewniające przyjemne dla dzieci treningi rehabilitacyjne.

Copyright © Medyk sp. z o.o