2021-04-21 Aktualności

Osteoporoza jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych i niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a dla osób starszych nawet zagrożenie życia. NFZ szacuje, że w Polsce na osteoporozę choruje 2,1 mln osób, lecz 74% pozostaje niezdiagnozowanych (1,56 mln osób). Podstawową diagnostyką osteoporozy jest pomiar gęstości kości, tymczasem liczba wykonywanych badań densytometrycznych w 2020 r. zmniejszyła się w Polsce aż o 36%.

W czasie pandemii wyraźnie spadła liczba udzielnych porad medycznych w Polsce dotyczący innych schorzeń niż zakażenie COVID-19. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci ponad 62% respondentów stwierdziło, że kluczowym obszarem wymagającym w aktualnej sytuacji najpilniejszej poprawy jest możliwość wykonywania badań diagnostycznych, które pozwolą podjąć decyzję o rozpoczęciu lub dalszym leczeniu. Tymczasem liczba kierowanych pacjentów do zabiegów diagnostycznych także wyraźnie spadła; w przypadku badań densytometrycznych jest to spadek o prawie 36%. 

 

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii

Wielu specjalistów uważa osteoporozę za epidemię XXI w. Szacuje się, że obecnie na całym świecie liczba pacjentów z osteoporotycznymi złamaniami kości udowej przekracza 200 mln.

Zbadano wpływ pandemii COVID-19 na sposób, w jaki lekarze leczą swoich pacjentów z osteoporozą na świecie. W 53 krajach objętych badaniem stwierdzono, że zmiany te negatywnie wpłynęły na diagnostykę i leczenie tych pacjentów, co może spowodować wzrost zachorowalności i częstości groźnych złamań. NFZ potwierdza, że w 2020 r. również w Polsce nastąpiła niekorzystna zmiana w obszarze leczenia osteoporozy; o niemal 1/3 spadła liczba specjalistycznych porad, a liczba badań diagnostycznych (densytometria) o przytoczone wyżej niemal 37%. Statystyki te są tym bardziej niepokojące, że złamania osteoporotyczne wiążą się z dużym stopniem niepełnosprawności i utraty niezależności u starszych członków społeczeństwa. Związane ze złamaniami szyjki kości udowej unieruchomienie i towarzyszące mu konsekwencje zdrowotne są przyczyną utraty życia przez 740 000 osób każdego roku na świecie.

 

Akcja bezpłatnych badań

17 kwietnia 2021 r. ruszyła ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych Zapobiegaj osteoporozie. Mobilne punkty badań wyposażone w specjalistyczny sprzęt do pomiaru gęstości kości, tzw. osteobusy, będą dostępne w 250 lokalizacjach w całej Polsce.

Densytometira jest całkowicie bezbolesna i trwa tylko kilka minut, a pomoże w porę rozpoznać osteoporozę. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety powyżej 50. r.ż. i po  menopauzie oraz osoby stosujące złą dietę, palące tytoń lub nadużywające alkoholu. Ale po 65. r.ż. badanie zalecane jest już wszystkim – tłumaczy Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska, organizatora akcji. 

Akcję zaplanowano na 6 miesięcy tak, aby z badania mogło skorzystać nawet 20 tys. pacjentów. Osteobusy specjalnie przygotowano pod kątem restrykcyjnych wymogów sanitarnych: są odpowiednio wentylowane i posiadają dezynfekujące powietrze lampy UV. Po każdym pacjencie miejsce badania będzie dokładnie dezynfekowane, a obsługę będzie pełnił jeden technik wyposażony w odzież ochronną.

Więcej na www.zbadajswojekosci.pl

Copyright © Medyk sp. z o.o