2020-10-20

Projekt nowej listy refundacyjnej

Zacznie obowiązywać od 1 listopada 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie leków refundowanych, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na liście 65 leków znalazło nowe wskazania do refundacji. Nie ma jednak refundacji leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca pembrolizumabem z chemioterapią, u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%, która jest wpisana do standardów ESMO i od dawna dostępna w większości krajów europejskich. Wzbudziło to protest pacjentów z tym schorzeniem.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-09-29

W związku ze zmianami wytycznych rządowych dotyczących ograniczania transmisji koronawirusa oraz zwiększającą się dzienną liczbę zachorowań, Naczelna Izba Aptekarska przedstawia zaktualizowane rekomendacje dla farmaceutów oraz podmiotów prowadzących apteki.

Należy podkreślić, że zagrożenie zarażeniem koronawirusem nie ulega zmniejszeniu. W celu zabezpieczenia zdrowia farmaceutów i pacjentów, konieczne jest utrzymanie środków ochronnych oraz zabezpieczeń na najwyższym możliwym poziomie.

W związku z wyznaczaniem i różnicowaniem przez Ministerstwo Zdrowia powiatów pod względem poziomu zagrożenia, Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje:

2020-08-26

Szczepionki przeciw grypie na liście refundacyjnej

Nowa lista obowiązuje od 1 września

Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywała od 1 września 2020 r. Znalazły się na niej m.in. szczepionki przeciw grypie. Bezpłatne szczepienie przeciw grypie przysługuje osobom powyżej 75. r.ż. W 50% szczepionka będzie refundowana dla: osób do 65. r.ż., które chorują na przewlekłe schorzenia lub są po transplantacjach; dla kobiet w ciąży; dla dzieci od 3. r.ż. do  do ukończenia 5. r.ż. (szczepionka donosowa). 

2020-08-25

Nowa lista leków refundowanych

Leki dla kobiet w ciąży

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka będzie miała dostęp do tych leków bezpłatnie. W wykazie znalazło się 114 pozycji dostępnych na receptę najczęściej stosowanych przez ciężarne. Resort zdrowia podkreśla, że lista ta będzie uzupełniana.

2020-05-05

Zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.), zwana dalej ,,ustawą Covid-19”:

  • obwieszczenie Ministra Zdrowia w  sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązujące od dnia 1 marca 2020 r. zachowuje ważność do dnia 31 sierpnia 2020 r.
  • okres obowiązywania decyzji administracyjnych wraz z załącznikami, o których mowa w art. 11 i art. 40 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 357), zwana dalej ,,ustawą o refundacji”, który kończy się przed dniem 1 lipca 2020 r., przedłuża się do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2020-04-30

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego coraz częściej wpływają informacje dotyczące nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych przeznaczonych do odkażania oraz dezynfekcji skóry. Każde takie zgłoszenie niezwłocznie przekazywane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny organom ścigania.

2020-03-18

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków

dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

2020-03-14

Zatwierdzonym lekiem w terapii COVID-19 jest CHLOROCHINA (ARECHIN PL), znacząco skuteczna w leczeniu koronawirusowego zapalenia płuc.

 

2020-03-06

W związku z sytuacją związaną z pojawieniem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował 5 marca wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37 av ust 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

2020-03-04

Jak podał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas porannej konferencji, w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, zostały objęte kwarantanną.

2020-03-03

Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.

2020-02-17

Projekt nowej listy refundacyjnej

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).

2020-01-08

Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Tak wyglądały przygotowania dzięki, którym możliwe stało się upowszechnienie e-recepty w aptekach oraz gabinetach lekarskich w całym kraju. Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się już 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia 2020 roku wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

2020-01-02

Na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. znalazły się nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Depratal (duloksetyna) jest refundowany we wskazaniu „Leczenie dużych zaburzeń depresyjnych, a Brintellix (wortioksetyna) – we wskazaniu „Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Na liście aptecznej znalazła się również Trevicta (paliperidon), stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która jest dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

 

2020-01-02

Ministerstwo Zdrowia informuje, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej –  przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty. W sytuacji niezgodności pomiędzy ww. danymi można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika z danych wskazanych w części technicznej e-recepty.

Copyright © Medyk sp. z o.o